Kultura Styl życia

Nić Arachny – Renata Kosin

Nić Arachny

Renata Kosin ma na swoim koncie wiele ciekawych książek, których akcja rozgrywa się na Podlasiu. Jej powieści łączą współczesność z przeszłością i magią. Czytając jej książki, mamy gwarantowaną podróż w czasie. Nie inaczej jest w przypadku książki Nić Arachny.

Strych pełny tajemnic

Przytulisko, czyli wieś na Podlasiu, to miejsce, gdzie 7-letnia Michalina bywa u dziadków. Dziewczynka uwielbia ich strych, na którym chętnie myszkuje. Nieustannie znajduje tam jakieś „skarby” – orzechy, zboża czy zniszczone naczynia.  Michalinę najbardziej ciągnie do zabaw z kołowrotkiem, jednak babcia stanowczo i surowo zabrania go dotykać.

Tajemnicze zapiski z czasów stanu wojennego

Pięć lat później Michalina, już jako nastolatka, próbuje uratować kocięta na strychu i wówczas natrafia na zapiski dziadka Antoniego, które pochodzą z czasów stanu wojennego. Dziewczyna postanawia rozwikłać zagadki z przeszłości i poznać tajemnice swojej rodziny.  Jej krewni usiłują ją wspierać w poszukiwaniu prawdy, ale bardzo często nie potrafią dodać od siebie nic więcej, niż zapisał dziadek Antoni.  W poznaniu odpowiedzi na pytania stawiane przez Michalinę pomogą rozdziały, których akcja rozgrywa się w przeszłości.  Renata Kosin bowiem bardzo zręcznie wykorzystała do tego celu retrospekcję.

Tajemnicza Arachna

100 lat wcześniej w Bogaduchach na Podlasiu, w majątku ziemskim rozgrywają się ciekawe sceny.  W tamtych latach rządy na wsi sprawowali przodkowie Michaliny. Jednym z nich był Witold, który nieustannie prowokował nowe konflikty. Jego brat, Jędrzej, znalazł dla niego narzeczoną, która jednak nie przypadła mężczyźnie do gustu. Witold  po upadku w lesie widzi anioła, w którym się zakochuje. Nie wie, że jego wybranka ma na imię Arachna i stanie się sprawczynią wielu wydarzeń.

Nić Arachny to kolejna powieść obyczajowa pełna magii i nawiązań do pradawnych wierzeń. Kiedyś dużą wagę przykładano do zielarstwa, dostrzegano w nim elementy niezwykłe. Renata Kosin bardzo często osadza swoje powieści w magicznej atmosferze. Nie inaczej jest w tym wypadku.

Komentarze

Zostaw komentarz