Najważniejszy – Magdalena Majcher

Przyglądając się zachowaniu niektórych kobiet, można uznać, że jest ono irracjonalne. Bardzo często jednak za taką, a nie inną postawą stoi konkretne doświadczenie życiowe. Nasi rodzice wywierają ogromny wpływ na nasze życie. Najważniejszy to najnowsza powieść Magdaleny Majcher, która ukazuje, jak trudne relacje z ojcem przekładają się na codzienność młodej kobiety.

Wczesne macierzyństwo z wyboru

Martyna wychowuje 4-letnią córeczkę. Choć ma 23 lata, cieszy ją rola matki. Prawda jest taka, że jako 18-latka poczuła ona instynkt macierzyński. Jej ciąża nie była zatem wpadką, a świadomym działaniem, do którego nigdy się nie przyznała. W Martynie drzemie bowiem ogromny głód miłości, a dziecko kocha matkę bezwarunkowo.

Dobra relacja z ojcem dziecka

Przemek to dobry ojciec, który poświęca małej Amelce sporo czasu. Swego czasu kochał też Martynę, ale to ona robiła wszystko, aby doprowadzić do rozstania. Nieustannie wszczynała awantury, kłóciła się z nim, a ich dziecko to obserwowało. W końcu podjęli decyzję o rozstaniu.  Choć Przemek ma nową partnerkę, to wciąż utrzymuje z Martyną dobre relacje. Gdy Amelka znowu dostaje anginy, zachęca ją do wzięcia 60-dniowej opieki nad małą, aby ta doczekała operacji migdałka bez konieczności uczęszczania do przedszkola. Deklaruje też chęć pomocy na wypadek, gdyby Martyna straciła pracę w kwiaciarni.

Wikłanie się w układy bez zobowiązań

Życie uczuciowe Martyny przypomina chaos. Z jednej strony pozwala ona na to, aby Łukasz ją upokarzał i traktował przedmiotowo. Mężczyzna wyrzuca ją z domu tuż po seksie, a Martyna wciąż do niego wraca. Z drugiej strony młoda kobieta wciąż kręci się wokół Przemka, nie pozwalając tak naprawdę o sobie zapomnieć i nie chodzi tutaj wcale o kwestie związane z opieką nad Amelką.  Martyna wykazuje tendencję do wikłania się w układy bez zobowiązań, bo liczy, że z kochanki awansuje na stałą partnerkę. Tak się jednak nie dzieje.

Trudne dzieciństwo

Młoda kobieta nie miała szczęśliwego dzieciństwa. Jej mama zmarła na raka, a ojciec, cóż, ten nie wykazał się odpowiedzialnością. Martyna wciąż ma do niego ogromny żal. Pomimo próśb swojej starszej siostry, nie chce się z nim spotkać i porozmawiać.

Czy głód miłości zostanie zaspokojony?

Jak potoczą się dalsze losy Martyny? Czy jej głód miłości zostanie wreszcie zaspokojony? Kogo wybierze młoda kobieta? Czy jej córeczka przestanie wreszcie chorować na anginę? Co przed laty wydarzyło się w rodzinie Martyny? Dlaczego nienawidzi ona swojego ojca? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w najnowszej powieści Magdaleny Majcher pt. Najważniejszy.

Powieść świąteczna z mocno nakreślonym wątkiem psychologicznym

Najważniejszy to świetna powieść obyczajowa z dość mocno nakreślonym wątkiem psychologicznym. To właśnie on pozwala lepiej zrozumieć irracjonalne zachowanie Martyny. Magdalena Majcher ma na swoim koncie wiele świetnych książek. Jednak warto podkreślić, że Najważniejszy aż ocieka dojrzałością i refleksyjnością. Akcja powieści jest niezwykle ciekawa, ale kluczową rolę odgrywają tutaj mechanizmy psychologiczne. Warto im się bliżej przyjrzeć, ponieważ nawet jeśli same wychowałyśmy się w pełnej rodzinie, to z pewnością w naszym otoczeniu są osoby, którym brakowało ojca. Ich zachowanie może czasem zaskakiwać, ale nie bierze się znikąd czy z czystej złośliwości. Brak ojca wywiera bowiem ogromny wpływ na psychikę, może m.in. przyczynić się do rozpaczliwego poszukiwania miłości. O tym właśnie jest powieść Najważniejszy.