Sen

Nadmierna senność

nadmierna-sennosc

Kiedy mamy problem z porannym wstawaniem albo musimy zdrzemnąć się po południu, to zazwyczaj obwiniamy za to przemęczenie, szybki tryb życia albo zbyt małą ilość snu.

Nie należy lekceważyć nadmiernej senności. Może ona sygnalizować poważne choroby. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Sen i jego znaczenie

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Gdy przebywamy w objęciach Morfeusza, nasz system odpornościowy ulega wzmocnieniu. Podczas snu zwiększa się liczba leukocytów we krwi. Organizm się regeneruje i nabiera sił, dlatego właśnie przesypiamy ok. 1/3 naszego życia. Pozytywnie wpływa na pamięć, kondycję psychiczną i fizyczną. Zazwyczaj zdrowy człowiek potrzebuje ok. 8 godzin snu, w wyjątkowych sytuacjach nieco więcej (podczas choroby czy wzmożonego wysiłku fizycznego).
Co ciekawe, bez snu można przeczyć około 10 dni, jednak wiele osób już o wiele wcześniej odczuwa negatywne skutki braku snu.

Nadmierna senność

Nadmierna senność może być objawem poważnej choroby. Jeśli więc taki stan, kiedy jesteśmy niewyspani, choć śpimy długo, a do tego nadal chce nam się spać, przedłuża się, to powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, aby poznać przyczynę.

Cukrzyca

Cukrzyca jest bardzo poważną i niestety coraz częściej występującą chorobą. A nadmierna senność – obok silnego pragnienia, częstego odczuwania moczu, zwiększonego apetytu, zajadów w kącików ust i nagłej zmiany masy ciała – jest jednym z najczęściej pojawiających się objawów. Należy pamiętać, iż nieleczona cukrzyca prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Ciąża

Kiedy nadmierna senność występuje u kobiet, to może to świadczyć o tym, iż kobieta jest w ciąży. Winnym jest progesteron, którego stężenie znacznie wzrasta, kiedy kobieta zachodzi w ciążę. Szczególnie odczuwalne jest to na początku ciąży, gdyż wtedy następuje szybki wzrost stężenia tego hormonu. Organizm kobiety przystosowuje się do nowych warunków i zmaga się z procesami w nim zachodzącymi, co również ma wpływ na to, iż odczuwa ona senność.

Sabina Sosnowska

Kiedy mamy problem z porannym wstawaniem albo musimy zdrzemnąć się po południu, to zazwyczaj obwiniamy za to przemęczenie, szybki tryb życia albo zbyt małą ilość snu.

Depresja

Jednym z poważnych objawów depresji jest właśnie nadmierna senność. A pojawiające się do tego inne symptomy takie jak: brak radości życia, poczucie beznadziejności, mocny spadek samooceny, niechęć do ludzi itp. mogą świadczyć o tym, że to depresja właśnie. Depresja jest chorobą, z którą można skutecznie walczyć.

Niedociśnienie tętnicze

Nadmierna senność może być także objawem niedociśnienia tętniczego. Osoby, które zmagają się z tym problemem, odczuwają są senni i powolni, jakby nie mieli siły żyć i funkcjonować. Jeśli długo stoją – mogą zemdleć. Jeśli poddają się jakiemuś wysiłkowi fizycznemu – szybko się męczą. Jeśli zbyt długo przebywają na słońcu bądź w gorącej kąpieli – robi im się słabo i mdleją. Ważne jest więc, aby regularnie poddawać się rutynowym badaniom, które szybko wykażą taką dolegliwość. A wtedy można podjąć odpowiednie kroki, aby codzienność była znośna.

Po urazie

Jeśli nadmierna senność pojawiła się po jakimś urazie głowy, to niezwłocznie należy udać się do lekarza. A jeśli do tego pojawiły się nudności, wymioty, ból głowy czy zaburzenia widzenia, to może oznaczać, iż doszło do poważnego urazu.

Jeśli przez jeden czy dwa dni odczuwamy nadmierną senność, to pewnie przyczyna jest błaha. Jeśli jednak ten stan przedłuża się i cierpi na tym nasze życie, wtedy szybko udajmy się do lekarza. Być może przyczyna jest poważniejsza niż zbyt krótki sen.

Sabina Sosnowska

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Nie zmagam się z nadmierną sennością.Za to moja mama tak.Nie jest to u niej objaw jakiejś choroby,bo wszystkie wyniki ma dobre.To przez niektóre leki nasercowe

dulcynea

9 lat temu

Wiosną często odczuwam nadmierną senność,
już się zdążyłam do tego przyzwyczaić. Staram się spać tyle by być wyspana . A z nadmierną sennością walczę starając się być bardziej aktywna fizycznie
😛

drobina

10 lat temu

Kiedyś myślałam, że moja nadmierna senność to objawy cukrzycy. Kilka razy robiłam badania i okazało się, że cukier mam „książkowy” :-X Zaczęłam więc szukać innej przyczyny. Znalazłam – niedoczynność tarczycy i astmę oskrzelową. :\
Jest jeszcze trzecia przyczyna – za mało sypiam – zwalam to na”brak czasu”;-) Ostatnio sobie obiecałam, że będę zbierała się do spania chociaż godzinkę wcześniej. Mam nadzieję,że mi się to uda;-)

Mindi

10 lat temu

Jestem przebadana, wiec wiem, że moja czasowa senność w ciągu dnia jest zwykle spowodowana zmianami pogodowymi i niskim ciśnieniem. Ale wiem, że niektóre choroby powodują nadmierną senność i podpowiadam osobom, które się na to skarżą aby zrobiły sobie podstawowe badania, w tym na anemię i cukrzycę.

Zostaw komentarz