Migrena

Wakacyjna migrena

wakacyjna-migrena

Z niecierpliwością oczekujemy na urlop. Wierzymy, że 2 tygodnie błogiego lenistwa pomogą nam zapomnieć o problemach. Gdy docieramy na gorącą plażę w Hiszpanii, pojawia się migrena.

Ból głowy odbiera radość z wypoczynku. Nasz misterny plan, który po brzegi wypełniały turystyczne atrakcje, wymaga reorganizacji. Ze względu na migrenę nie jesteśmy w stanie przebywać na plaży, zwiedzać zamków itp. Jak przetrwać ból głowy?

Wakacyjna migrena

Wbrew pozorom wakacyjna migrena nie jest rzadkim zjawiskiem. Wiele osób uważa, że urlop zaczyna się wówczas, gdy opuszczamy firmę. Niestety, nasz organizm, w tym mózg, nie potrafi przestawić się z trybu intensywnej pracy na odpoczynek . Choć nie myślimy o zobowiązaniach zawodowych, stres wciąż nie opuszcza naszego ciała. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi adrenalina i kortyzol. Nasza praca nierzadko wymaga stalowych nerwów. Organizm mobilizuje się do walki o przetrwanie, wytwarzają adrenalinę i kortyzol. Niestety, hormony stresu nie znikają z ustroju jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na ich rozkład musimy trochę poczekać.

Niekorzystne działanie stresu

Stres, z którym wyruszamy na podbój gorących plaż, często przeradza się w silny ból głowy. Wakacyjna migrena może też być skutkiem przepracowania i niedoboru składników odżywczych. Witaminy z grupy B, które znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Upał przyczyną bólu głowy

Upał i duszne pomieszczenia nie sprzyjają naszemu samopoczuciu. Naukowcy udowodnili, iż gorące powietrze sprzyja migrenie. Często ból jest na tyle dokuczliwy, iż towarzyszą mu wymioty. Czasem migrena sygnalizuje poważne problemy zdrowotne. Korzystając z uroków plaży, często zapominamy o czapce z daszkiem. Głowę należy bezwzględnie chronić przed słońcem, ponieważ zapominalstwo może nas wiele kosztować. Osoby, które w upalne dni nie używają kapeluszy i czapek z daszkiem, często padają ofiarą udaru mózgu.

Irmina

Z niecierpliwością oczekujemy na urlop. Wierzymy, że 2 tygodnie błogiego lenistwa pomogą nam zapomnieć o problemach. Gdy docieramy na gorącą plażę w Hiszpanii, pojawia się migrena.

Niebezpieczne odwodnienie

Gdy żar leje się z nieba, powinniśmy pamiętać o uzupełnieniu płynów w organizmie. W tej roli najlepiej spisuje się niegazowana woda mineralna. Należy unikać słodkich napojów, ponieważ cukier sprzyja odwodnieniu. Lekarze i dietetycy zalecają, aby w upalne dni spożywać minimum 2-3 litry wody na dobę. Choć sód często wymienia się jako czynnik sprzyjający nadciśnieniu, latem nie powinniśmy unikać wód mineralnych, w których stężenie tego pierwiastka jest wysokie. Pocąc się, tracimy nie tylko wodę, z naszego organizmu ubywa też elektrolitów. W związku z tym, iż kationy sodu, potasu, wapnia i magnezu odgrywają niezwykle istotną rolę, należy je dostarczać wraz z płynem.

Osoby, które zmagają się z migreną, powinny wypić szklankę wody. Często zdarza się, iż ból ustępuje kilkanaście minut po przyjęciu płynu. Niektórzy ludzie nie odczuwają pragnienia, choć ich organizm jest skrajnie wyczerpany. Takie osoby powinny wykształcić w sobie odruch sięgania po wodę.

Zmiana klimatu źródłem migreny

Zmiana klimatu nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż nagły skok temperatury powietrza jest niekorzystny dla naszego ciała. Ustrój musi przyzwyczaić się do nowych warunków. Niestety, proces adaptacji wymaga czasu. Często zdarza się, iż dobre samopoczucie odzyskujemy przeddzień powrotu do domu. Zmiana klimatu sprzyja sinym migrenom. Warto o tym pamiętać, planując wakacje.

Jeśli dopadnie nas letnia migrena, powinniśmy niezwłocznie zażyć środki przeciwbólowe. Osoby, które przebywają na plaży, powinny poszukać drzewa rzucającego cień. Jeśli nieopodal morza znajduje się hotel, warto zebrać swoje rzeczy i wrócić do pokoju, w którym zostaliśmy zakwaterowani. Zasłońmy wszystkie okna i połóżmy się na wygodnej kanapie. Często krótka drzemka rozwiązuje problem. Po przebudzeniu znikają dolegliwości bólowe.

Irmina

Komentarze (6)

klaryska

8 lat temu

Ja jakoś nie potrafię sobie z nią poradzić, często ma tzw. trzydniówki, głowa boli, żadne tabletki nie pomagają, czasami łagodnieje gdy się położę w ciszy ale nie zawsze jest to możliwe

Mindi

8 lat temu

Współczuję wszystkim, którzy mają migreny. Widziałam niejednokrotnie zmęczenie osób dotkniętych tą przypadłością. Dobrze, że można nauczyć się jakoś z nią funkcjonować.

Tess

8 lat temu

Miewałam czasem bóle migrenowe ale w tym roku dobrze się czuję i głowa mnie nie boli. Może dlatego, że żyję spokojnie i dbam o dietę i dużo piję.

Emilly27k

8 lat temu

Niestety migrena letnia potrafi zepsuć nastrój. Może być ona faktycznie wywołana stresem związanym z pracą, rodziną.

pati25

8 lat temu

Latem bardzo łatwo o migrenę.W tym artykule podano najczęstsze przyczyny letnich migren i posoby co należy wówczas robić.Często mm bóle głowy.Nieraz tak silne,że są kłopoty z żołądkiem.Pomagają mi tabletki przeciwbólowe
Nurofen Forte

drobina

8 lat temu

Z migreną toczę boje od lat. Z wiekiem wychodzi mi to coraz lepiej:-X Nieźle poznałam swój organizm i często potrafię przewidzieć kiedy mogę się jej spodziewać. Może nie powinnam za bardzo o tym wspominać, bo gdy tylko się pochwalę, że dokucza mi coraz rzadziej – ta „diablica” przpomina o sobie:-X. W obawie przed letnią migreną staram się nie przebywać zbyt długo na słońcu, chociaż nie zawsze to się udaje. Przede wszystkim nie „smażę się” na plaży:P

Zostaw komentarz