Męska Strefa Męskie dolegliwości

Nadciśnienie tętnicze

nadcisnienie-tetnicze

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, którą charakteryzuje znaczny i trwały wzrost ciśnienia (optymalna wysokość ciśnienia to 120/80). Jego przyczyna nie jest zazwyczaj znana, jednak najczęściej wiąże się ja z nieodpowiednią dietą, paleniem papierosów, wiekiem, nadmiernym spożywaniem alkoholu, otyłością, stresującym trybem życia.

Na tę chorobę najbardziej narażeni są mężczyźni. Do najbardziej znamiennych objawów nadciśnienia należą: bezsenność, bóle i zawroty głowy, opuchlizna w okolicach łydek, krwawienie z nosa.
Nadciśnienie zazwyczaj zostaje wykryte w czasie rutynowych badań. Potwierdza się je na podstawie badań przeprowadzonych w stanie spoczynku, o różnych porach dnia oraz wykonując EKG. Dodatkowo przeprowadza się również fundoskopię, czyli badanie dna oka. Pozwala ono zaobserwować konkretne zmiany, które mogły zostać wywołane zmianami ciśnieniowymi.

W celu obniżenia ciśnienia stosuje się najczęściej beta-blokery, inhibitory, diuretyki oraz leki działające na centralny układ nerwowy. Równie ważna jest zmiana trybu życia. Z diety należy wykluczyć sól kuchenną, tłuszcze oraz alkohol. Ważne jest dostarczanie do organizmu magnezu i potasu oraz podjęcie działań zmierzających do utraty zbędnych kilogramów. Wszystkie te czynności (zarówno farmakologiczne i niefarmakologiczne) są niezwykle ważne, ponieważ jeśli leczenie nie zostanie podjęte w porę, nadciśnienie może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerek, układu krążenia i nerwowego.

U zaledwie 4% pacjentów występuje nadciśnienie wtórne, którego przyczyną mogą być miażdżyca lub nadczynność tarczycy. Wówczas stosuje się leczenie farmakologiczne, polegające na zniwelowaniu przyczyny jaką jest konkretna choroba.

Anna Ś

Komentarze (6)

Tess

8 lat temu

Mam problemy z ciśnieniem. Niestety mam skaczące ciśnienie i trudno mi wyregulować. Czasami mam bardzo wysokie nad ranem a potem bardzo niskie w ciągu dnia i jestem bardzo słaba.

pati25

8 lat temu

Z ciśnieniem nie ma żartów.Ja także mam problem z ciśnieniem.Biorę tabletki na nadciśnienie.Czasami bez wzięcia tabletki ciśniienie mam bardzo niskie…Ostatnio,
kilka dni temu miałam 100/60

piotr_47

12 lat temu

Przez alkohol i papierosy nabawiłem się dużego nadciśnienia tętniczego. Jak poszedłem kilka lat temu na badania, okazało się, że wynosi ono 155/95! Dostałem jakieś tabletki, które rzeczywiście mi pomogły, ale wiedziałem, że na dłuższą metę nie chcę szprycować się lekami. Dlatego wziąłem się za siebie – zmieniłem dietę, zacząłem regularnie ćwiczyć i ciśnienie tętnicze mam prawie że na normalnym poziomie! Czasami jednak rzeczywiście nie można pominąć leczenia farmakologicznego… Ale pamiętajcie Panowie, że są też inne sposoby na radzenie sobie z takimi problemami!

jkokosza

13 lat temu

O! O! O! ja też walcze z tym ciśnieniem od kilku lat. Są takie dni, że mimo przyjmowania regularnego leków, ciśnienie skacze jak opętane. Zdarza się to raz na jakiś czas i przeważnie trwa tydzień i później jest już w normie. Zastanawiałam się od czego może to zależeć, no nie wiem, nie znalazłam odpowiedzi. Może jest tu ktoś co ma podobne problemy i zechce się podzielić jakąś skuteczną radą?

kasiakasia

13 lat temu

Ja od kilku lat leczę się na nadciśnienie tętnicze.Regularnie przyjmuję tabletki obniżające ciśnienie.Wiadomo trzymam odpowiednią dietę no i staram się jak najmniej stresować.

Zostaw komentarz