menopauza

Jedną z największych obaw kobiet wchodzących w okres przekwitania jest przyrost dodatkowych kilogramów. Wiele pań boi się, że zmiany hormonalne lub stosowana w związku z nimi terapia hormonalna sprawią, że wszystkie ubrania staną się za ciasne. Nie jest to jednak reguła, a dodatkowa tkanka tłuszczowa nie musi pojawić się przy przekwitaniu, jeśli odpowiednio o siebie zadbasz.

 

Przyczyny przyrostu tkanki tłuszczowej

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w czasie przekwitania i po zakończeniu miesiączkowania (menopauza) rzutują na całe ciało. Cierpi przy tym także układ pokarmowy, w którym dochodzi do spowolnienia metabolizmu, czyli przemiany materii. Powoduje to pojawienie się dodatkowej tkanki tłuszczowej i przybranie 2-6 kg.

Z uwagi na zmniejszającą się ilość estrogenu znacznie później odczuwane jest uczucie sytości. Powoduje to, że zamiast w odpowiedniej chwili przerwać jedzenie, kończy się je znacznie później, gdyż ciało nie daje odpowiedniego sygnału, że jest najedzone. Dodatkowo zmiany hormonalne często powodują napady głodu, które trudno opanować. Kobiety podają, że mają wtedy nie tylko niepohamowaną ochotę na jedzenie w ogóle, lecz na jedzenie wysokokalorycznych dań, np. fast foodów.

Menopauza a zbilansowana dieta

Czasami przybrania dodatkowych 2-3 kg w czasie menopauzy nie można uniknąć (mają funkcję ochronną), ale nie oznacza to konieczności utycia ponad miarę. Wystarczy przedsięwziąć środki bezpieczeństwa w postaci zdrowej, zbilansowanej diety. Nie może w niej zabraknąć warzyw, które mają tę zaletę, że są bogate w witaminy, minerały, błonnik i praktycznie nietuczące. Szczególnie ważny jest błonnik, gdyż to dzięki niemu przewód pokarmowy działa sprawniej.

W codziennej diecie niezbędne są produkty bogate wapń i witaminę D, tj. głównie nabiał oraz jego przetwory. Mleko, jogurty naturalne, sery białe (najlepiej bez dużej zawartości tłuszczu) oraz zawarte w nich składniki dają organizmowi szansę na ochronę przed rozwojem osteoporozy.

W przypadku jedzenia mięs najlepiej postawić na mięsa chude, drobiowe lub z indyka, oraz przyrządzać je na parze. Nie zmienia to ich smaku, lecz czyni znacznie zdrowszymi.

Jakich produktów unikać?

Poprawne odżywianie bogate w warzywa, nabiał i pełnoziarniste pieczywo to również unikanie pewnych produktów. Przede wszystkim konieczne jest zrezygnowanie z używek (papierosów, alkoholu). Zalecana jest jedynie 1-2 lampki czerwonego wina w tygodniu, ponieważ wpływa to korzystnie na układ krwionośny.

Konieczne jest też zrezygnowanie z wysoko przetworzonej żywności, potraw smażonych na głębokim tłuszczu i fast foodów. Ich wartość kaloryczna jest znacznie wyższa od tej, której potrzebuje kobieta w okresie menopauzy.

Ruch na zdrowie

Znacznie łatwiej uniknąć przybrania na wadze, jeśli do odpowiedniej diety włączy się aktywność fizyczna. Może być się spacer, jednak niezwykle ważna jest regularność, czyli codzienny ruch. Piesze wędrówki, rower, basen albo ruch w postaci aerobiku mogą poprawić kondycję ciała, jak i samopoczucie.

Karolina Skrzek