Przyczyny menopauzy

Menopauza jest naturalnym zjawiskiem w życiu każdej kobiety. Niestety, dla części z nas jest ona wyjątkowo nieprzyjemna: towarzyszą jej uderzenia gorąca, bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu czy bolesność stawów. Objawy menopauzy mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ale skąd się biorą? Dowiedz się, jakie są przyczyny złego samopoczucia w tym okresie życia.

Choć menopauza często wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami, jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Ściśle wiąże się ona z gospodarką hormonalną organizmu. Zazwyczaj panie pomiędzy 45. a 55. rokiem życia doświadczają jej przykrych objawów. Winny jest spadek produkcji estrogenów.

Menopauza –  wynik spadku produkcji estrogenów

W wyniku zanikania czynności jajników następuje gwałtowny spadek produkcji tych hormonów. To właśnie on wpływa bezpośrednio na złe samopoczucie. Te biologicznie czynne substancje są wytwarzane z cholesterolu w komórkach jajników. Ich rola ściśle wiąże się z cyklem miesiączkowym, stąd wzięła się ich potoczna nazwa: hormony żeńskie. Choć zmniejszenie ich syntezy jest całkowicie normalne w pewnym okresie życia pań, to z tym procesem wiążą się przykre dolegliwości. Pierwsze objawy menopauzy to między innymi nieregularne miesiączkowanie, uderzenia gorąca czy spadek libido.

Przedwczesna menopauza – przyczyny

Menopauza

Menopauza jest częścią życia każdej z nas i nie musimy traktować jej jak wyroku. Wręcz wiele kobiet uważa, że ustąpienie przykrych objawów miesiączkowania bardzo im odpowiada! Niestety, niekiedy ten etap przychodzi zbyt wcześnie – nawet przed 40. rokiem życia. Przedwczesna menopauza jest spowodowana niedostateczną produkcją żeńskich hormonów przez jajniki. Przyczyną tych nieprzyjemnych dolegliwości mogą być czynniki genetyczne czy choroba autoimmunologiczna (gdy układ odpornościowy atakuje nasze własne komórki). Niekiedy jednak nawet najlepsi lekarze nie są w stanie ustalić powodów takiego stanu rzeczy. Na szczęście hormonalna terapia zastępcza pomaga paniom doświadczającym tego problemu i pozwala im na normalne funkcjonowanie.

Co wpływa na czas pojawienia się menopauzy?

Przekwitanie wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, dlatego dużo pań chce opóźnić jego nadejście. Czas pojawienia się menopauzy jest kwestią indywidualną i zależy od różnych czynników: od genetycznych predyspozycji do stylu życia, jaki prowadzimy. Możemy przewidzieć, kiedy pojawią się u nas objawy przekwitania, gdy znamy czas, w jakim ostatnia miesiączka wystąpiła u naszej mamy. Na przyspieszenie starzenia wpływa też niezdrowy tryb życia i palenie papierosów. Dlatego warto zadbać o siebie: ważna jest zarówno aktywność fizyczna, jak i zdrowa dieta. Pamiętajmy, że menopauza to nie wyrok, tylko naturalny etap w naszym życiu. Możemy złagodzić jej objawy i jak zawsze cieszyć się codziennością! Jeżeli jednak przekwitanie doskwiera nam zbyt mocno i sprawia, że tracimy radość życia, niezbędna będzie wizyta u specjalisty. On dobierze odpowiednią terapię i pomoże nam łagodniej przejść przez ten proces.

Karolina Solga