Menopauza Menopauza w umyśle

Menopauza oczami syna

menopauza-oczami-syna

To, jak wychowamy swojego syna, będzie miało duży wpływ na nasze relacje. Dobry kontakt odgrywa istotną rolę, kiedy wkraczamy w menopauzę i borykamy się z ogólnym rozdrażnieniem, zbuntowanym ciałem i kiepską kondycją fizyczną.

Ile z nas może się pochwalić dobrymi relacjami z synem? Życie pokazuje, że bywa różnie. Niektóre kobiety mają z synem normalny kontakt. Czasem wcielają się w rolę matek-przyjaciółek, ale nie przekraczają pewnych granic. Z synem można rozmawiać na różne tematy i tłumaczyć zawiłości, nie naruszając przy tym intymności. Oznacza to, że z synem można poruszyć temat dorastania i zmian, jakie przechodzimy podczas menopauzy, nie stwarzając jednocześnie krępującej sytuacji.

Menopauza oczami syna

Każda kobieta jest dla mężczyzny zagadką. Często same nie rozumiemy swojego postępowania. Dla chłopców ich mama jest po prostu mamą, a nie kobietą. Nie dziwmy się więc, że nie potrafią się odnaleźć w tej sytuacji. Bądźmy cierpliwe.

Synowie chcą dla swoich mam jak najlepiej, ale często dochodzą do tego konflikty płci. Niezrozumienie tego, co się dzieje z rodzicielką, dotychczasowe trudności w porozumiewaniu się – to wszystko powoduje, iż syn wycofuje się i unika rozmów z mamą. Tu również ważna jest mądra postawa mamy, która wie, że tak mężczyźni zazwyczaj radzą sobie w trudnych dla nich sytuacjach.

Sabina Sosnowska

To, jak wychowamy swojego syna, będzie miało duży wpływ na nasze relacje. Dobry kontakt odgrywa istotną rolę, kiedy wkraczamy w menopauzę i borykamy się z ogólnym rozdrażnieniem, zbuntowanym ciałem i kiepską kondycją fizyczną.

Menopauza oczami syna cd.

Czasami synowie pytają rodziców – bądź np. tylko ojca – co się dzieje. Jeśli syn przyjdzie do nas z takim pytaniem, to cieszmy się, bowiem oznacza to, że martwi się o nas, ale dzielnie stawia czoła tej sytuacji. Porozmawiajmy szczerze – nie musimy przecież zdradzać jakiś szczegółów typu „suchość pochwy” – to przyniosłoby odwrotny skutek. Powiedzmy jednak, że teraz przechodzimy przez trudny czas i że nasze hormony szaleją tak samo, jak jemu, kiedy miał naście lat. Zapytajmy, jak wtedy się czuł i przyznajmy się, że my też jesteśmy zagubione, nieco przestraszone, ale z racji tego, że wiemy co nas czeka, to sobie z tym poradzimy. I podkreślmy też, że jest to sytuacja przejściowa. Naświetlmy synowi sytuację i z góry podziękujmy, że będzie dla nas wyrozumiały. Humor i uśmiech zawsze się przyda. A jeśli wystarczą mu zdawkowe informacje – odpuśćmy. To nasze dziecko, a nie partner.

Czas, kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy, jest wyzwaniem dla całej rodziny. Rozmowa i cierpliwość odgrywają niezwykle istotną rolę. Przykład wielu rodzin pokazuje, że przy odrobinie wspólnego wysiłku wszyscy wychodzą z takiego okresu wzmocnieni.

Suplementy diety a menopauza

Jeśli menopauza odbija się negatywnie na naszej psychice i relacjach międzyludzkich, warto porozmawiać z lekarzem nt. suplementów diety na bazie fitoestrogenów. Tego typu specyfiki łagodzą objawy niedoboru estrogenów i zwiększają komfort życia. Wśród najpopularniejszych suplementów diety na bazie fitoestrogenów wymienia się: Ligunin, Remifemin, Soyfem, Menostop, Falvit Estro i MenoPrim.

Sabina Sosnowska

Komentarze (3)

pati25

7 lat temu

Bardzo fajny artykuł.Synowie widzą,,że źle się czujemy,
że mamy wahania nastrojów..Jednak nie każdy pyta co jest przyczyną.

Tess

8 lat temu

Kiedy kobieta wchodzi w czas przekwitania to zwykle dzieci mają już własne życie i nie chcą słuchać o dolegliwościach mam. Jednak gdy są dobre kontakty to widzą, że matka się źle czuje i proponują pomoc.

Mindi

8 lat temu

Mam dobre relacje z synami, ale nie wtajemniczam ich w moje intymne sprawy. Jeśli źle się czuję to tak mówię ogólnie i to wystarczy żeby się mną zaopiekowali. Najwyżej żartobliwie komentuję, że to takie „babaskie” dolegliwości”. Mogę rozmawiać z nimi na wszystkie tematy ale chyba nie jestem tak otwarta.

Zostaw komentarz