nastrój

Menopauza to trudny czas dla kobiety, szczególnie przez dolegliwości, które jej towarzyszą. Ale czy w tym okresie musisz być nerwowa i niemiła dla rodziny?

Menopauza – w świecie kobiet

W życiu kobiety przychodzi moment, kiedy gospodarka hormonalna zaczyna inaczej pracować. Spada produkcja hormonów płciowych, co wiąże się z różnymi dolegliwościami. Uderzenia gorąca czy nocne poty wpływają na zmniejszenie komfortu codziennego życia i ogólny stan samopoczucia. Kobieta może być w tym okresie rozdrażniona, popadając nagle w różne stany emocjonalne. Huśtawka nastrojów przypomina nieco zachowanie podczas ciąży, z tą różnicą, że dotyczy wygasania pracy jajników. Menopauza nie jest choroba, tylko naturalnym procesem, a to jak przechodzą ją kobiety, jest kwestia ściśle indywidualną.

Menopauza – czy musisz być nerwowa i niemiła dla rodziny?

Zachodzące w organizmie kobiety zmiany hormonalne oddziałują na nastrój. Zmęczenie i zdenerwowanie to jak najbardziej normalne odczucia, ale nie powinny przekładać się one na życie rodzinne. Kobieta przechodząca menopauzę wcale nie musi być nerwowa i niemiła dla rodziny. Bliscy na pewno będą wspierać ją w tym okresie, więc warto mieć tona uwadze. Złe samopoczucie potęguje objawy menopauzy, w rezultacie czego czujemy się jeszcze gorzej, co z pewnością nie umknie uwadze naszych bliskich. Pogłębiający się zły stan psychiczny może prowadzić do depresji. W czasie menopauzy, możemy zaobserwować typowe dla tego schorzenia dolegliwości. Przekwitanie trwa przez lata, co jeszcze bardziej może potęgować utrzymujący się negatywny nastrój u kobiety. W tym czasie kobiety skarżą się, że nie panują nad emocjami. Stają się wybuchowe, częściej okazują gniew i złość. Napięcie sprzyja konfliktom rodzinnym, nawet jeśli wcześniej utrzymywaliśmy pozytywne stosunki z partnerem i dziećmi. W zachowaniu równowagi psychicznej i poprawie samopoczucia pomagają różne metody. Dzięki nim, kobieta może z uśmiechem przejść przez trudny dla niej okres, nie raniąc członków swojej rodziny. Sfera emocjonalna jest bardzo ważna dla ogólnego zdrowia, dlatego w czasie przekwitania warto o nią zadbać.

Jak poprawić nastrój i relacje z bliskimi?

przekwitanieSkutecznym sposobem na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości menopauzy, również tych związanych z nastrojem, jest hormonalna terapia zastępcza. Podawanie hormonów umożliwia wyregulowanie gospodarki hormonalnej i tym samym zmniejszenie pojawiających się objawów. Niewielka dawka hormonów może znacząco poprawić komfort życia kobiety. Panie, które obawiają się skutków ubocznych działania hormonalnej terapii zastępczej, mogą spróbować terapii hormonami roślinnymi. Fitohormony przypominają w budowie i działaniu żeńskie hormony płciowe. Przez naturalny skąd, są bezpieczne i powszechnie dostępne. Znajdziemy je w soi czy czerwonej koniczynie. Hormony tego typu są obecne w wielu preparatach na menopauzę, dostępnych na rynku. Zmiana diety, czas na relaks oraz odrobina aktywności fizycznej także poprawi nastrój kobiety w menopauzie. Produkowane przez organizm endorfiny sprawią, że szybko zapomni o uciążliwych dolegliwościach przekwitania. Menopauza to nie powód do zmartwień, więc przyjmijmy ją ze spokojem i pozytywnym nastawieniem.

Katarzyna Antos