Depresja
Depresja chorobą duszy i ciała

Dotychczas depresja uchodziła za chorobę duszy. Z przeprowadzonych badań wynika, że ta przypadłość niszczy ciało. Czy istnieje korelacja między depresją a chorobami nowotworowymi?
Objawy depresji
Osoby, które cierpią na depresję, odnoszą wrażenie, iż życie stanowi niekończące się pasmo cierpienia. Wśród objawów tej choroby wymienia się:
- smutek
- przygnębienie
- apatię
- utratę zainteresowań
- brak motywacji do działania
- zaburzenia snu
- lęk
- drażliwość
- ból fizyczny.
Problemy z koncentracją
Osoby, które borykają się z depresją, zazwyczaj miewają trudności z koncentracją. W związku z tym, iż nie potrafią skupić swojej uwagi na wykonywanych czynnościach, spada ich efektywność w pracy. Studenci, których dotknęła depresja, często muszą ubiegać się o urlop dziekański, ponieważ nie są w stanie zaliczyć semestru.
Gwałtowna zmiana masy ciała
Chorzy często próbują sobie wynagrodzić cierpienia, spożywając kaloryczne smakołyki. W ten sposób w krótkim czasie przybierają na wadze. Nadprogramowe kilogramy często nasilają poczucie beznadziei i alienacji. Niektóre osoby, które cierpią na depresję, tracą apetyt.
Irmina
Dotychczas depresja uchodziła za chorobę duszy. Z przeprowadzonych badań wynika, że ta przypadłość niszczy ciało. Czy istnieje korelacja między depresją a chorobami nowotworowymi?
Choroba afektywna jednobiegunowa
Z przeprowadzonych badań wynika, iż w 70-80% przypadków depresja przyjmuje postać choroby afektywnej jednobiegunowej. Oznacza to, iż okresy dobrego samopoczucia przeplatają się z epizodami depresyjnymi.
Choroba afektywna dwubiegunowa
Rzadziej spotykamy się z chorobą afektywną dwubiegunową. W jej przypadku po epizodach depresyjnych pojawia się nagły przypływ energii. Pacjent wciela w życie mnóstwo pomysłów. Niestety, jego zachowanie cechuje chaotyczność. Osoby, które zmagają się z afektywną chorobą dwubiegunową, często wykazują ryzykowne zachowania seksualne i decydują się na zaciągnięcie nieprzemyślanych kredytów.
Dystymia, czyli „podwójna depresja”
Psychiatrzy wyróżniają również stan dystymii. Ta postać choroby charakteryzuje się najcięższym przebiegiem. Pacjent nieustannie zmaga się z przygnębieniem. Zdarza się, iż jego samopoczucie gwałtownie się pogarsza. W przypadku dystymii naukowcy często mówią o „podwójnej depresji”.
Depresja – próby samobójcze
Z danych statystycznych wynika, iż poradnię psychologiczną najczęściej odwiedzają chorzy na depresję. Niestety, to podstępne schorzenie często prowadzi do prób samobójczych. Na ten dramatyczny krok najczęściej decydują się osoby, które zmagają się z lękiem i bólem fizycznym.
Irmina
Dotychczas depresja uchodziła za chorobę duszy. Z przeprowadzonych badań wynika, że ta przypadłość niszczy ciało. Czy istnieje korelacja między depresją a chorobami nowotworowymi?
Depresja chorobą ciała
Przez lata naukowcy wiązali depresję z psychiką. Jednak najnowsze doniesienia wskazują, iż choroba duszy przyczynia się do zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Te z kolei sprzyjają rozwojowi chorób somatycznych tj. cukrzyca, reumatyzm itp. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż cukrzyca u osób zmagających się z depresją zazwyczaj przyjmuje cięższy przebieg. Towarzyszą jej poważne powikłania.
Depresja a choroby nowotworowe
Jednocześnie osoby, które cierpią na depresję, są szczególnie narażone na rozwój nowotworu. Z przeprowadzonych badań wynika, iż choroba duszy przyczynia się do zaburzenia mechanizmów obronnych komórek. Prowadzą one do stresu oksydacyjnego, który z kolei sprzyja powstawaniu mutacji.
Choć depresja jest chorobą duszy, prowadzi do wielu groźnych chorób somatycznych. W związku z tym nie należy jej lekceważyć. Odpowiednio dobrane leki i psychoterapia mogą uporać się z tą podstępną przypadłością.
Irmina
« Hormonalna terapia zastępcza – mity
filodendron
7 lat temu
To prawda-depresja jest chorobą nie tylko duszy, ale i ciała.Często człowiek czuje się bardzo chory i nie ma siły wstać do codziennych obowiązków. Powinno sie szukac pomocy specjalistów ,bo może sie taki stan skończyc ciężką chorobą lub samobójstwem.
Emilly27k
8 lat temu
Coraz częściej słyszy się na temat przypadłości depresyjnej. Nie jest to miłe, ale najważniejsze aby z tego stanu wyjść cało.
pati25
8 lat temu
Depresji nie należy się poddawać.Może prowadzić do wielu groźnych chorób.
Tess
8 lat temu
Przez wiele lat zmagałam się ze stanami depresyjnymi. Życie przytłaczało mnie. Mnie udało się poradzić sobie z lękami i smutkiem dzięki rodzinie, która motywowała mnie do wstawania. Byłam za wrażliwa na ciosy od życia. Teraz, gdy nie odpowiadam za życie innych, radzę sobie sama i jeszcze innym pomagam.