Kobieta w rodzinie Psychologia

Menopauza a późna ciąża cz.2

menopauza a późna ciąża

Współcześnie, granica młodości bardzo się przesuwa. Jeszcze 20 lat temu, można było powiedzieć, że późne macierzyństwo zaczyna się po 30. Dzisiaj, coraz więcej kobiet rodzi swoje pierwsze dziecko po 40.

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy statystyki dotyczące średniego wieku, w którym Polki decydują się na dziecko – okazuje się, że średnio Polka rodzi swoje pierwsze dziecko w wieku 27-28 lat. Nie brakuje także mam, które decydują się na ciąże dopiero po 30. z powodów głównie zawodowych i finansowych. Wykazaliśmy także zalety późnego macierzyństwa, które oczywiści istnieją.
Jednak, bycie mamą po 40. niesie za sobą również wady, których nie da się ukryć.

Wady późnego macierzyństwa

  • Ryzyko wystąpienia wad genetycznych

Największym zagrożeniem dla późnych ciąż jest możliwość wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Najczęstszą z nich jest zespół Downa, a prawdopodobieństwo tej choroby wzrasta wraz z wiekiem matki, już po 35. rokiem życia. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać zalecane przez lekarza badania.

Warto jednak dodać, że pomimo większego ryzyka urodzenia dziecka z wadami, np. genetycznymi – nawet kobieta, która przekroczyła 40 lat ma aż 86% szans na urodzenie zdrowe dziecko.

  • Trudności z donoszeniem ciąży

Wynikają z obniżenia się poziomu hormonów sprzyjających jej prawidłowemu rozwojowi – progesteronu i estrogenu. Istnieje także większe zagrożenie poronieniem, z powodu ogólnie gorszego stanu zdrowia.

Zuzanna Górka

Współcześnie, granica młodości bardzo się przesuwa. Jeszcze 20 lat temu, można było powiedzieć, że późne macierzyństwo zaczyna się po 30. Dzisiaj, coraz więcej kobiet rodzi swoje pierwsze dziecko po 40.

  • Niedogodności ciążowe

Nadciśnienie i cukrzyca ciążowa to choroby, które częściej dotykają starsze mamy. W przypadku ich wystąpienia bardzo ważna jest odpowiednia opieka lekarska oraz dieta. Dojrzałe kobiety gorzej znoszą ciążę, a po trzydziestce wzrasta ryzyko trudnego porodu, dlatego w przypadku późnych ciąż częściej stosuje się cięcie cesarskie.

  • Różnica pokoleń

Niewątpliwym minusem późnego macierzyństwa jest różnica pokoleń. Duża różnica pokoleniowa może też powodować kłopoty z porozumieniem się oraz nie daje szans dziecku na poznanie i wzmacnianie relacji z dziadkami.

  • Za szybko odejdę…

Nie ma się co oszukiwać, duża różnica wieku miedzy rodzicami a dzieckiem sprawia, że hipotetycznie dzieci krócej będą cieszyć się obecnością swoich rodziców. Pojawiają się obawy typu: czy doczekam ślubu swojego dziecka, czy zostanę babcią, nie pomogę swojemu dziecku w dorosłym życiu itd.

Drogie Panie, kwestia macierzyństwa jest prywatną sprawą każdej kobiety, ponieważ każda z nas decyduje o tym, kiedy i czy chce mieć dzieci. Co myślicie na ten temat? Widzicie więcej wad czy zalet późnego macierzyństwa?

Zuzanna Górka

Komentarze (2)

nowa

9 lat temu

Na pewno starsza matka jest bardziej dojrzała emocjonalnie niż młodziutka czasami nawet nastolatka, ale czy późne macierzyństwo to jest plus czy minus?Ile jast kobiet tyle może być zdań.Nie zawsze mamy to w danej chwili czego bardzo pragniemy, najważniejsze jest to,żeby dziecko , które się urodzi miało kochających rodziców i nie ważne czy młodych czy starszych!

Giulia

9 lat temu

Dziecko jest Darem. Na wszystko jest miejsce w życiu. Dla dziecka jest jednak lepiej, aby jak najdłużej było ze swoimi rodzicami. Późne macierzyństwo dla kobiety jest nagrodą, gdy dziecko jest małe, zapatrzone w matkę. Kobieta jest wówczas wręcz dumna z faktu, że ma małe dziecko. Relacje się zmieniają w okresie dorastania – różnica pokoleń i zdań, trudności z porozumieniem itp. Przy cierpliwości mądrych rodziców wszystko wraca do normy, lecz kilka lat nieporozumień nigdy się nie cofnie (((

Zostaw komentarz