Marzenia realistyczne kontra marzenia ucieczkowe
Zdjęcie autorstwa Ylanite Koppens z Pexels

Marzenia odgrywają bardzo istotną rolę w naszym życiu. Bez nich nasze życie byłoby płytkie i nudne. Brakowałoby w nim też nadziei, która daje nam motywację i zachęca do działania. Marzenia realistyczne kontra marzenia ucieczkowe – jakie istotne różnice między nimi występują?

Spis treści:

  1. Czym są marzenia realistyczne?
  2. Jak wyglądają marzenia ucieczkowe?
  3. Marzenia oczami psychologów
  4. Dlaczego marzenia zwiększają szanse na przetrwanie?
  5. Dlaczego niektórym decyzjom towarzyszy wielka ekscytacja?
  6. Niezrealizowane marzenia rodziców przenoszone na dzieci
  7. Jaką cenę musisz zapłacić za realizację marzeń?
  8. Jakie pragnienia stoją za marzeniami?

Czym są marzenia realistyczne?

Marzenia realistyczne to te, które mają logiczne podstawy i łatwo mogę przekształcić je w cele, a następnie zrealizować. Oczywiście, wymaga to wysiłku. Np. marzenie o własnej działalności gospodarczej można zrealizować, wypełniając wszystkie niezbędne dokumenty, zanosząc je do urzędu, zakładając firmowe konto bankowe i mając wizję zarobkowania. Wymaga to od nas pewnego nakładu pracy. Musimy znaleźć niszę na rynku, zastanowić się jak dotrzeć do klientów i przejść skomplikowaną procedurę biurokratyczną. Niemniej założenie własnej działalności gospodarczej to marzenie realistyczne.

Jak wyglądają marzenia ucieczkowe?

Marzenie ucieczkowe to natomiast wizja wyjazdu w góry w środku gorącego okresu w pracy. Już sama myśl daje mi ulgę i odpręża. Nie muszę jej wcielać w życie. Mogę to jednak zrobić, bo to marzenie ma realne podstawy, niemniej poniosą spore koszty. Nie zarobię pieniędzy, być może nawet stracę stałe zatrudnienie. Tutaj sama muszę odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto wcielać w życie to marzenie ucieczkowe, czy zadowolić się samą ulgą, jaką daje ta wizja.

Marzenia oczami psychologów

Przez lata marzenia nie interesowały psychologów. Uchodziły za wyraz naiwności, zdziecinnienia, ponadto uważano je za formę marnowania czasu. Często wychodzono z założenia, że należy zabrać się do pracy, zamiast bujać w obłokach. Kilkadziesiąt lat temu psycholodzy zaczęli je jednak badać i doszli do wielu ciekawych wniosków.

Dlaczego marzenia zwiększają szanse na przetrwanie?

Naukowcy zauważyli, że marzenia zwiększają nasze szanse na przetrwanie. Jak to możliwe? Okazuje się, że zachodzi tutaj prosta zależność. Osoba, która potrafi marzyć, ma dobrze rozwiniętą umiejętność wizualizacji. Ta przydaje się, gdy musimy szybko wykryć zagrożenie lub myśleć o konsekwencjach podjętych decyzji. Osoby, które posiadły tę zdolność, nauczyły się w porę uciekać przed niebezpieczeństwem.

Dlaczego niektórym decyzjom towarzyszy wielka ekscytacja?

Czasem przed podjęciem jakiejś decyzji odczuwamy wielką ekscytację. Nie wiemy dokładnie, o co chodzi, ale te emocje są bardzo pozytywne. Zazwyczaj kryją się za nimi niesprecyzowane marzenia, które odbiera nasza podświadomość. Np. cieszę się, że koleżanka zaprosiła mnie na wycieczkę do Krakowa. Po chwili uświadamiam sobie, że raduje mnie nie tylko wizja spędzenia z nią czasu, ale też zrobienia świetnych zdjęć na malowniczych uliczkach, które następnie jako influencerka mogę wrzucić na swój Instagram.

Niezrealizowane marzenia rodziców przenoszone na dzieci

Marzenia często niosą ze sobą pewną pułapkę. Musimy sobie odpowiedzieć, na ile pewne pragnienie jest moje, a na ile stanowi marzenie mojej mamy, babci czy partnera. Np. rodzice zawsze pragnęli, abyśmy poszli na medycynę. Chodziliśmy do klasy biologiczno-chemicznej w liceum. Świetnie zdaliśmy maturę, jednak, czy nie bliżej nam do biotechnologii? Musimy nauczyć się odróżniać marzenia własne od marzeń naszych bliskich.

Jaką cenę musisz zapłacić za realizację marzeń?

Zawsze trzeba sobie uświadomić, jaką cenę zapłacimy za realizację swoich marzeń. Np. pragnę pracować jako influencerka, aby mieć elastyczny wymiar pracy. Jednak to nie zapewnia nam stałego źródła dochodu, przez co mogę mieć problem z zakupem mieszkania na kredyt. Dla jednych ta cena okaże się akceptowalna, inni postanowią jej nie płacić. Pozostaną przy pracy na etat.

Jakie pragnienia stoją za marzeniami?

U podstaw marzeń znajdują się pragnienia.  Np. pragnę być wolna. Nie oznacza to, że muszę rozwieść się z mężem czy rzucić pracę z dnia na dzień. Niemniej może powinnam nieco zwolnić tempo. Po pracy zawodowej mieć czas relaksu i wolności. Zrezygnować z bycia perfekcyjną panią domu.