marilyn-monroe-ikona-seksu

Legenda światowego kina lat 50. i 60. XX wieku. Uważana za jedną z najseksowniejszych kobiet świata, choć sama nie czuła się z tym dobrze. Kochała diamenty, które były jej „jedynym przyjacielem”. Sławna, wyjątkowa, utalentowana, kochana przez miliony, ale zawsze „dostawała gorzki koniec lizaka”.

Jeśli wodospad Niagara jest jednym z 7 cudów świata, to Marilyn Monroe jest cudem ósmym.

Marilyn Monroe, a właściwie Norma Jeane Mortenson, Norma Jeane Baker urodziła się 1 czerwca 1926 roku. Modelka, piosenkarka i aktorka filmowa. Świat w latach 50 i 60 XX w. należał do „platynowej blondynki” o uwodzicielskim spojrzeniu. Wizerunek słynnej, bezkompromisowej i zmysłowej Marilyn Monroe zdecydowanie utwierdził tezę, że „mężczyźni wolą blondynki”.

Blond włosy i biust, oto jak wystartowałam. Nie umiałam grać. Wszystko, co miałam, to moje blond włosy i ciało, które podobało się mężczyznom. Ruszyłam z miejsca, bo miałam szczęście spotkałam właściwych mężczyzn.

Nie miała łatwego dzieciństwa – psychiczne problemy jej matki, Gladys Baker uniemożliwiły jej opiekę nad córką, z ustaleniem ojcostwa od początku były problemy, w związku z czym jako dziewczynka większość czasu spędziła w domach opiekuńczych i sierocińcach.
Dorosłe życie zaczęła bardzo wcześnie. 19 czerwca 1942, w wieku 16 lat, po raz pierwszy
wyszła za mąż za 21-letniego Jamesa Dougherty’ego, pracownika fabryki samolotów – po czterech latach małżeństwa rozwiedli się.

Od sierocińca do 20th Century Fox

Kariera to piękna rzecz, ale nie możesz się do niej przytulić w zimną noc.

Jej twarz została odkryta przez fotografa prasowego w połowie lat 40-tych. Przyszła gwiazda pracowała wówczas w jednej w fabryk w Burbank. Ponieważ była niezwykle fotogeniczna, szybko stała się wziętą fotomodelką, a jej twarz zaczęła zdobić okładki znanych magazynów mody. Jako modelka prezentowała kostiumy kąpielowe.

Zuzanna Górka