mapa-ciala-wedrowka-ku-rozkoszy

Dotyk to kwintesencja seksu. Zmysł ten pozwala wyrażać uczucie, zbliżyć się do partnera, rozbudzić wyobraźnię, odkrywać rozkosz jaką daje ciało drugiej osoby. Aby dobrze dotykać, trzeba wiedzieć gdzie i jak to robić. Dlatego warto stworzyć własną erotyczną mapę ciała ukochanej osoby i nieustannie ją aktualizować.

Strefy erogenne
Każdy centymetr kwadratowy naszego ciała pokryty jest mnóstwem zakończeń nerwowych, które, niczym receptory, przekazują mózgowi sygnały z zewnątrz: czyli ciepło, zimno, ból, dotyk. Niektóre partie naszego ciała są szczególnie wrażliwe na dotyk – są to strefy erotyczne (erogenne), pobudzenie ich wywołuje przyjemny stan podniecenia seksualnego.

Ciało kobiety i mężczyzny jest nie tylko odmiennie zbudowane, lecz również inaczej reaguje na bodźce. Kobiety są wrażliwsze i preferują delikatniejszy dotyk. Ich strefy erogenne, czyli miejsca, których pobudzanie wywołuje podniecenie seksualne, zajmują aż około 15% powierzchni ciała. Tymczasem u typowego mężczyzny powierzchnia stref erogennych jest pięć razy mniejsza niż u kobiet i wynosi tylko 3%, co wcale nie oznacza, że Panowie nie lubią być dotykani. Rzeczywiście, męska skóra jest grubsza od kobiecej, ale równie silnie reaguje na pieszczoty, dlatego badanie męskiego ciała powinno odbywać się z wyczuciem.

Gdzie chcemy być dotykane:

 • Czoło, skronie, uszy. Delikatne muśnięcia wargami czoła i skroni, całowanie uszu pozwalają kobiecie odprężyć się i zapomnieć o codziennych problemach.
 • Plecy. Gładzenie i pocieranie miejsc wzdłuż całego kręgosłupa, zwłaszcza okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
 • Wewnętrzna strona ud. Kobiety uwielbiają, gdy partner pieści je dłońmi i językiem.
 • Szyja. Najbardziej czułe na dotyk są jej boczne powierzchnie. Wrażliwy na pocałunki jest też kark.
 • Piersi. Delikatne pieszczoty sprawiają, że brodawki naprężają się i twardnieją. To jedna z głównych stref erogennych kobiety. Pieszczoty powinny być delikatne, ponieważ sutki są bardzo wrażliwe na ból.
 • Brzuch. Żadna kobieta nie oprze się czułym pieszczotom brzucha, zwłaszcza językiem. Równie wrażliwy na pocałunki jest pępek.
 • Pośladki. Wiele wrażliwych zakończeń nerwowych czyni pośladki i okolicę odbytu głównymi obszarem, których pieszczoty sprawiają przyjemność.
 • Narządy płciowe, a zwłaszcza łechtaczka. To najczulsze miejsca na mapie erotycznej kobiety.

Dotykajmy naszych mężczyzn:

 • Usta, powieki, nos, uszy czubkiem języka lub wargami.
 • Klatka piersiowa, szczególnie wrażliwe są brodawki, zwłaszcza na pocałunki i ssanie.
 • Brzuch jest wrażliwy nie tylko na dotyk, ale i gorący oddech partnerki. Pępek bywa także bardzo wrażliwy.
 • Plecy. Mężczyźni lubią, gdy partnerka je masuje, zwłaszcza wzdłuż linii kręgosłupa. Podniecająco działa też na nich delikatne drapanie.
 • Pośladki. Okolica odbytu ma wiele zakończeń nerwowych, dlatego też pieszczenie i dotykanie tej okolicy ciała podnieca mężczyznę.
 • Penis i jądra. Są najwrażliwszymi z intymnych miejsc. Penis lubi dość mocne pieszczoty. Z kolei żołądź – delikatniejsze, podobnie jak jądra.

Przyjemne poszukiwania
W sypialni wciąż powinniśmy poszukiwać nowych doznań i odkrywać potrzeby swoje i partnera. Pamiętajmy o tym, że nasze miejsca intymne to nie jedyne punkty na ciele, których pieszczoty wywołują rozkosz. Jeżeli Twój mężczyzna nie jest świadomy tego, które miejsca na Twoim ciele są szczególnie wrażliwe, zasugeruj mu, gdzie ma Cię dotknąć. Z pewnością wielkim zaskoczeniem będzie dla niego fakt, jaką radość sprawi Ci pocałunek w ucho czy stopę. Spraw przyjemność swojemu mężczyźnie masując mu kark i plecy, aby rozbudzić jego pożądanie. Mówcie o swoich pragnieniach, w łóżku nie ma rzeczy wstydliwych i nie do zrobienia. Komunikacja to podstawowy sposób na otrzymanie od partnera tego, co się oczekuje. Pamiętajcie o tym, jak przyjemnie jest się dotykać z czułością i miłością; im dłużej i dokładniej będziecie badać erotyczne mapy swoich ciał, tym lepiej.

Zuzanna Górka