Mammografia Profilaktyka

Mammografia to tylko 15 minut

mammografia-to-tylko-15-minut

Co piętnasta kobieta w Polsce choruje na raka piersi. Każdego roku 5000 kobiet umiera z tego powodu. Większość z nich mogłaby żyć, gdyby tylko znalazła czas na bezpłatne badanie. Profilaktyka – magiczne słowo, które może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla polskich kobiet.

Menopauza.pl, Fundacja Stowarzyszeń “Amazonki” oraz prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – profesor Ryszard Poręba przypominają, że październik jest obchodzony na całym świecie jako Miesiąc Walki z Rakiem Piersi.

Rak piersi stanowi około 20% zachorowań na nowotwór złośliwy u Polek. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zbierający ogromne żniwa w Polsce i na świecie. Każdego roku 10 000 Polek zapada na raka piersi, z czego aż umiera połowa.

Lekarze apelują, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Niestety, tylko 20% przypadków rozpoznaje się we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Pozostałe kobiety trafiają do lekarza zbyt późno.

Redakcja

Co piętnasta kobieta w Polsce choruje na raka piersi. Każdego roku 5000 kobiet umiera z tego powodu. Większość z nich mogłaby żyć, gdyby tylko znalazła czas na bezpłatne badanie. Profilaktyka – magiczne słowo, które może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla polskich kobiet.

Rakowi piersi nie można w istotny sposób zapobiegać. Jedyną szansą dla kobiet jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Warto pamiętać, że guz, by osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Teoretycznie, w ciągu ośmiu lat jest kilka szans na to, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Niestety, tylko teoretycznie. Polki się nie badają – 75% kobiet nie wykonuje regularnych badań mammograficznych.

Najbardziej zagrożone chorobą są Panie po menopauzie. Ryzyko zachorowania zwiększa się w przedziale wiekowym 50-69. Dlatego tak ważna jest świadomość skuteczności profilaktyki. W Polsce bezpłatnym programem profilaktycznym objęte są Panie w wieku 50-69, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Mammografia to tylko 15 minut – kwadrans, który może uratować życie

O akcji będziemy informować Was na bieżąco!

Redakcja

Komentarze (7)

nowa

8 lat temu

Miesiąc temu z netu dowiedziałam się,że u nas jest akcja ,,Mammografia dla kobiet 40+.Oczywiście bardzo się ucieszyłam i poszłam.Okazało się,że ja tak jak Summer mam gruczołową budowę piersi i na badaniu mammograficznym nie wiele widać, więc muszę zrobić usg, tak mam napisane w zaleceniu.

tereska56

12 lat temu

Dobrze, ze tyle się mówi o mammografii. Niestety, wiele moich znajomych sie nie bada. Nie korzystaja nawet z darmowych zaproszeń. Dla mnie to brak dbałości o siebie i swoje zdrowie.

drobina

12 lat temu

Nie przypuszczałam, że aż tyle kobiet zapada na raka w ciągu jednego roku. To straszne. Pocieszające jest jednak to, że coraz więcej kobiet zgłasza się na regularne badania mammograficzne. Ja robię badania regularnie co dwa lata i cieszę się, że udało mi się do tego namówić koleżankę, która jest w moim wieku, a nigdy wcześniej nie robiła sobie mammografii.

summer

12 lat temu

Mammografię miałam w życiu robioną 1 raz i prawdopodobnie był on ostatni! Okazało się, że mam gruczołową budowę piersi i to badanie jest w moim przypadku zupełnie nieczytelne. Jestem więc skazana na USG, ale to chyba nawet dla mnie lepiej, nie mówiąc o tym, że ta mammografia do przyjemnych badań nie należy ;).

basia4ab

12 lat temu

Takie jak ta akcja powinny być organizowane często, by kobiety mogły się przebadać.Co jest przyczyną że kobiety nie chcą zbytnio korzystać z badań mammografii?.Jest to na pewno strach przed prawdą, jaka może każda z Nas, usłyszeć,może wmawiamy sobie, że jest wszystko w porządku,jestem zdrowa i badanie nie jest konieczne.Ale właśnie takie podejście do problemu jest nie wskazane.Każda z Nas musi sobie uświadomić, że właśnie badanie mammograficzne, może przyczynić się do wczesnego wykrycia zmian w piersiach kobiet i do wczesnego leczenia tych zmian.Wiele moich koleżanek już nie jest wśród Nas,ponieważ za późno podjęły leczenie.Gdy do problemu się przekonały, było już za późno, by leczenie przyniosło odpowiedni efekt.Musimy sobie uświadomić, że choroba w dzisiejszych czasach, to nie żaden wstyd.Postęp w medycynie w walce z rakiem piersi jest już bardzo dobry,tylko jest warunek wczesnego wykrycia danych zmian, by leczenie wdrożyć natychmiast.Basia

pati25

12 lat temu

Dobrze,że takie akcje są organizowane.Myślę sobie jak czytam ten artykuł,że takie akcje powinny być organizowane częściej.Nie tylko w paźzierniku,który jest Miesiącem Walki z Rakiem powinniśmy pamiętać o badaniach,profilaktyce lecz przez cały rok.

stazyz

12 lat temu

Brawo! Dobrze, że są „TAKIE AKCJE I TAKIE ARTYKUŁY” ale w tym wszystkim nie chodzi o to by kobiety znalazły czas, ale by chciały go znaleźć!!! Często są świadome zagrożeń, dużo o tym mówią, radzą innym i na tym się kończy…Często tracą tzw cenny czas na siedzenie przed telewizorem, a w tym czasie mogłyby wykonać chociażby badania profilaktyczne (co miesiąc samobadanie, a przynajmniej 1 raz w roku kompleksowe) czy poruszać się na świeżym powietrzu… a to też profilaktyka…

Zostaw komentarz