Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Między 45. a 55. rokiem życia w organizmie zachodzi szereg zmian, związany ze stopniowym spadkiem wydzielania estrogenu. Proces ten kończy się całkowitym zanikiem miesiączki, lecz zanim do tego dojdzie kobiety są zmuszone przetrwać liczne, nieprzyjemne objawy przekwitania.

Czym dokładnie jest menopauza?

Menopauzę nazywa się również przekwitaniem albo klimakterium. Niezależnie od nazwy, kryje się pod nią to samo, mianowicie proces przechodzenia od wieku rozrodczego do starzenia się. Nie jest to jednak przejście szybkie i w zależności od genów oraz stanu zdrowia może trwać 10-12 lat. Dotyczy kobiet w przedziale wiekowym od 45. do 55. roku życia, ale zdarza się, że menopauzę przechodzą i kobiety starsze, i młodsze.

Samo przekwitanie związane jest ze stopniowym wyhamowaniem cyklu miesiączkowego, aż do jego całkowitego zatrzymania, czyli ostatniej miesiączki.

Objawy nadchodzącej menopauzy

Gdyby przekwitanie zaczynało się i kończyło jedynie zanikiem comiesięcznego krwawienia, prawdopodobnie nie stanowiłoby dla kobiet dużego dyskomfortu. Niestety z okresem przekwitania wiążą się dodatkowe, uciążliwe objawy, których kobiety doświadczają w różnym natężeniu.

Poza nieregularnymi miesiączkami, aż do całkowitego ich zaniku, typowe dla klimakterium są uderzenia gorąca, zlewne poty, nerwowość, bezsenność, a także pogorszenie się stanu skóry, włosów i paznokci. Uderzenia gorąca są szczególnie uciążliwe, gdyż mogą pojawić się kilka lub kilkanaście razy w dzień albo nocą. Objawiają się nagłymi falami ciepła przeszywającymi całe ciało i skutkującymi powstaniem mocnych zaczerwienień na twarzy oraz szyi. Uderzenia gorąca przyczyniają się do bezsenności, gdyż często przytrafiają się nocami.

Co wpływa na objawy menopauzy?

Objawy menopauzy są związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie, a dokładniej z mniejsza ilością estrogenu i progestagenu. Szczególnie ważny jest estrogen, znany jako „kobiecy hormon”. Stopniowy spadek estrogenu w czasie przekwitanie skutkuje wygaszeniem kobiecych możliwości rozrodczych. Warte zaznaczenia jest, że estrogen związany jest także z innymi cechami kobiecego organizmu, nie tylko z płodnością oraz drugorzędnymi cechami płciowymi. Jak wskazują badania naukowe receptory estrogenowe znajdują się nie tylko w jajnikach, lecz także w podwzgórzu. Jest to istotne, ponieważ właśnie w podwzgórzu znajduje się ośrodek termoregulacji. Gdy poziom estrogenu zaczyna spadać, pojawiają się wspomniane już uderzenia gorąca i zlewne poty.

Objawy menopauzy a codzienne życie

Typowe dla przekwitania objawy nie pozostają bez wpływu na codzienne życie. Istotnie, ze względu na stan zdrowia oraz geny, każda z pań przechodzi menopauzę inaczej, niemniej ponad połowa kobiet przechodzących aktualnie menopauzę przyznała, że w mniejszym lub większym zakresie boryka się ze związanymi z nią dolegliwościami. Mogą one trwać od 10 do 12 lat.

O ile jeszcze nieregularne miesiączki w czasie przekwitania nie dezorganizują życia i samopoczucia w ogromnym stopniu (chyba że są bardzo bolesne), o tyle uderzenia gorąca oraz rozdrażnienie, już tak. Nad żadnym z tych symptomów nie ma kontroli, co powoduje, że uderzenia gorąca są trudne do wytrzymania zarówno zimą, jak i latem. Ciężko wówczas o relaks, nawet na wakacjach. Zamiast niego pojawia się większe rozdrażnienie, zniechęcenie, zmienność nastroju, które rzutują na samopoczucie kobiety, oraz na relacje z najbliższym otoczeniem.

HTZ w leczeniu objawów menopauzy

Od lat za najskuteczniejszy sposób na łagodzenie objawów menopauzy uchodzi hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Opiera się ona na przyjmowaniu tabletek z beta-estradiolem, który jest substancją pochodną naturalnego estrogenu i uzupełnia powstałe braki hormonu. Przyjmowanie tabletek (choć istnieją również żele i plastry) w ramach HTZ powinno odbywać się po konsultacji z ginekologiem, po zleconych przez niego badaniach hormonalnych. Pozwala to na dobranie dawki odpowiedniej dla danej kobiety.

W Polsce o HTZ słyszało aż 76% kobiet przepytanych w ramach badania „Polki a menopauza 2016” zrealizowanego przez serwis leczklimakterium.pl. Nie oznacza to jednak, że wszystkie z niej korzystają. Jedynie 17% badanych Polek stosuje HTZ. Jest to niewielka liczba, zważywszy na ilość kobiet, które są w trakcie przekwitania, co wynika głównie z nieufności do terapii hormonalnej. Okazuje się, że aż 36% nie zdecydowało się na terapię z obawy o ewentualne skutki uboczne. Istotnie, syntetyczne hormony przyłączają się do receptorów estrogenowych alfa i beta, przez co zwiększają ryzyko rozwoju raka piersi i macicy. HTZ nie powinno być stosowane, gdy występują przeciwwskazania zdrowotne, w tym: mięśniaki macicy, rak macicy lub jajników, zakrzepica żył głębokich, niewydolność wątroby, choroby serca.

Czym zastąpić HTZ?

Odrzucając hormonalną terapię zastępczą, kobiety poszukują innej metody zniwelowania objawów przekwitania. Prowadzi to zazwyczaj do korzystania z suplementów, często reklamowanych w telewizji. Polecane są one jako środki łagodzące uderzenia gorąca, rozdrażnienie, zlewne poty, dzięki zawartym w nim fitoestrogenom. Są to substancje pochodzenia roślinnego zbliżone budową oraz efektem działania do estrogenu. W powszechnej opinii zarówno fitoestrogeny, jak i suplementy, w których skład wchodzą nie powodują żadnego zagrożenia. Trzeba jednak pamiętać, że suplementy to nie leki. W przeciwieństwo do nich nie są badane i testowane  oraz nie podlegają  nadzorowi Głównego Inspektora Farmaceutycznego ani Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Do rozpoczęcia ich produkcji i sprzedawania wystarczy zgłoszenie do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Tym samym nie można całkowicie ufać suplementom diety, ponieważ mogą nie wykazywać żadnej skuteczności bądź bardzo niewielką i w rezultacie w niewielkim stopniu łagodzić objawy menopauzy.

Skuteczna pomoc bez recepty klimadynon

Skoro suplementy diety nie gwarantują rezultatów, a HTZ nie przekonuje każdej kobiety, można skorzystać z trzeciego rozwiązania. Jest nim Klimadynon®. Pod tą nazwą kryje się lek sprzedawany bez recepty, zawierający wyciąg z kłączy pluskwicy groniastej. Występuje ona naturalnie w Ameryce Północnej. Zawarte w niej substancje aktywne działają podobnie jak estrogen oraz dopamina i serotonina. Dzięki temu Klimadynon® skutecznie redukuje rozdrażnienie, uderzenia gorąca, zlewne poty, ponadto uspokaja i ułatwia zasypianie. Wspiera również ochronę organizmu przed rozwojem chorób układu krążenia i osteoporozy.

Stosowanie naturalnego leku Klimadynon® jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Leczenia Menopauzy i Andropauzy. Zrzesza ono specjalistów z dziedziny medycyny, zwłaszcza ginekologów i urologów. Zajmuje się ono zarówno popularyzacją wiedzy o menopauzie oraz andropauzie, jak również promuje sposoby łagodzenia związanych z nimi objawów. To również ono zwraca uwagę, że między lekami a suplementami diety istnieją znaczące różnice, o czym można dowiedzieć się więcej na www.leczklimakterium.pl.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Substancją czynną leku jest: 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (pluskwica groniasta) (5-10:1) ekstrahent: etanol 58% (V/V).

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

BIONORICA SE
Kerschensteinerstrasse 11-15
92318 Neumarkt
Niemcy

Tekst sponsorowany