Kosmetyki z kwasem hialuronowym
Libby Saylor z Unsplash

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie wytwarzana przez organizm człowieka. Wchodzi nie tylko w skład skóry, gdzie wiąże wodę, ale też stawów, ciałka szklistego oka, naczyń krwionośnych i wielu innych części ciała. Niestety, z wiekiem synteza tego związku spada, przez co jesteśmy narażeni na utratę jędrności cery i powstawanie zmarszczek. Dlaczego warto stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Spis treści:

  1. Kosmetyki z kwasem hialuronowym zyskują na popularności
  2. Dlaczego chętnie sięgamy po żel hialuronowy?
  3. Rodzaje kwasu hialuronowego różnią się działaniem
  4. Jaką rolę pełni kwas hialuronowy w skórze?
  5. Dlaczego warto stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym?
  6. Jak stosować żel hialuronowy?

Kosmetyki z kwasem hialuronowym zyskują na popularności

Kwas hialuronowy może być jedynym składnikiem kosmetyku lub jednym z wielu. Obecnie znajdziemy go w większości kremów i maseczek do twarzy. Coraz częściej dodaje się go również do podkładów czy pudrów. Przy produkcji kosmetyków wykorzystuje się kwas hialuronowy oraz jego pochodne.

Dlaczego chętnie sięgamy po żel hialuronowy?

Polki są coraz bardziej świadomymi konsumentkami, co można dostrzec, śledząc ich decyzje zakupowe, w tym dotyczące kosmetyków. Wiele z nich przykłada wagę do składu specyfików, z których korzysta na co dzień. Panie cenią sobie prostotę, dlatego chętnie sięgają po żel hialuronowy. Ten składa się z wody, kwasu hialuronowego i konserwantu, który zapewnia produktowi trwałość i chroni go przed namnażaniem potencjalnych patogenów, w tym bakterii czy grzybów.

Rodzaje kwasu hialuronowego różnią się działaniem

Specjaliści przekonują, że najlepiej sięgać po kosmetyki z kwasem hialuronowym, które zawierają kilka rodzajów tej substancji aktywnej. Dzięki temu, iż różnią się wielkością cząsteczek, charakteryzują się zróżnicowaną zdolnością do penetracji, co przekłada się też na ich działanie. Dawniej sięgano wyłącznie po wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy, który wiązał wodę w naskórku. Z czasem opracowano średniocząsteczkowy i drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy. Naukowcy wciąż tworzą jeszcze mniejsze cząstki tego związku, co ma praktyczne implikacje.

Jaką rolę pełni kwas hialuronowy w skórze?

Kwas hialuronowy to humektant, czyli związek chemiczny, który wiąże cząsteczki wody w skórze. Występuje w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie pełni rolę podporową. Z wiekiem jego synteza ulega zmniejszeniu. W rezultacie jest go coraz mniej w przestrzeni międzykomórkowej. Skóra ma gorszą podporę, przez co traci na jędrności. Kwas hialuronowy jest niczym zbiornik wody, który magazynuje ją w cerze, zapewniając jej jędrność oraz gładkość.

Dlaczego warto stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym. Ten bowiem wielokierunkowo oddziałuje na naszą skórę. Przede wszystkim zapewnia aktywność anti-aging, czyli wzmacnia podporę międzykomórkową w skórze, zapewniając jej jędrność i elastyczność. Ponadto zapewnia cerze optymalny poziom nawilżenia, chroniąc ją przed nadmiernym rogowaceniem czy nieprzyjemnym uczuciem szorstkości.  Naukowcy zauważyli, że obecność tego naturalnego humektantu zwiększa penetrację innych substancji aktywnych. Z tego powodu często dodaje się kwas hialuronowy i jego pochodne do kosmetyków anti-aging, wybielających czy przeciwtrądzikowych.

Jak stosować żel hialuronowy?

Żel hialuronowy to produkt, który można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi kosmetykami. Używany solo dość szybko ściąga skórę, lecz jej nie wysusza, mamy tutaj do czynienia z efektem podobnym do liftingu. Należy jednak uważać z ilością żelu hialuronowego, ponieważ nadmiar może się zbierać pod palcami. Niektórzy są przerażeni, że kosmetyk podrażnił, wysuszył i złuszczył ich skórę. Na szczęście to tylko rolowanie nadmiaru produktu. Żel hialuronowy trzeba domknąć produktem, który zawiera emolienty, czyli substancje natłuszczające i tym samym zapobiegające przeznaskórkowej utracie wody. Można do tego celu użyć naturalne oleje roślinne lub krem czy serum. Niektórzy łączą na palcach kroplę żelu hialuronowego z porcją kremu do twarzy i taką mieszankę aplikują na twarz.