Pasje i zainteresowania Psychologia

Komunikacja w internecie, czyli fora i czaty

komunikacja-w-internecie-czyli-fora-i-czaty

Internet to ogromne źródło wiedzy i rozrywki. Jest również miejscem, w którym często nawiązujemy nowe znajomości i wyrażamy swoje zdanie. Możemy tu także znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania i zapoznać się z poglądami innych osób na interesujące nas tematy.

Jak korzystać z forum?

Aby stać się użytkownikiem forum należy zarejestrować się – na stronie www.forum (tak w przypadku forów, jak i czatów mamy instrukcje krok po kroku jak należy to uczynić). Wybieramy wówczas dla siebie jakiś pseudonim, zwany w języku internetowym nick i od tej pory możemy już brać udział w dyskusji i korzystać ze wszystkich udogodnień forum (dodawania zdjęć, udziału w ankietach, otrzymywaniu mailowych informacji o tym co dzieje się na forum, powiadomieniach o okolicznościach i uroczystościach związanych z aktywnością na forum). Dyskusja na forum polega na pisaniu wiadomości (tzw. postów), dzięki czemu utrzymana zostaje konwencja dialogu, w której uczestniczą ci uczestnicy, którzy chcą w danym temacie zabrać głos.

Wybierz odpowiedni temat

Dyskusje na forum podzielone są na działy tematyczne, w których możemy zabierać głos, zgodnie z zainteresowaniami. Każdy temat, którego nie czytaliśmy (w którym dodano posty po naszej ostatniej wiadomości) zaznaczony jest graficznie w szczególny sposób, dzięki czemu możemy szybko zorientować się, w których tematach dyskusja potoczyła się dalej od czasu naszego ostatniego logowania.

Joanna P.

Internet to ogromne źródło wiedzy i rozrywki. Jest również miejscem, w którym często nawiązujemy nowe znajomości i wyrażamy swoje zdanie. Możemy tu także znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania i zapoznać się z poglądami innych osób na interesujące nas tematy.

Czaty

Czaty działają w pewien sposób analogicznie, z tą jedynie różnicą, że dyskusje odbywają się w czasie rzeczywistym. Podobnie jak fora, podzielone są one tematycznie i poruszają dowolne tematy. Czaty podzielone są na tzw. pokoje, w których zalogowani uczestnicy dzielą się informacjami na dany temat. W obrębie pokoju dyskutują wszyscy zalogowani uczestnicy. To taka pogawędka przez komputer. Możemy również zaprosić wybranego uczestnika do rozmowy prywatnej, czyli tylko we dwoje.

Mam nadzieję, że udało mi się nieco przybliżyć tematykę czatów i forów internetowych. Teraz nieco o ich psychologicznych aspektach, które szerzej rozwija godna polecenia książka „Psychologia Internetu” P. Walles.

Do czego służą czaty?

Po pierwsze czaty służą jako źródła informacji i wymiany myśli. Będąc początkującymi ogrodniczkami, babciami, posiadaczkami kota, czy zwiedzającymi Azję, możemy dowiedzieć się potrzebnych szczegółów i porozmawiać z ludźmi bardziej od nas doświadczonymi.

Joanna P.

Internet to ogromne źródło wiedzy i rozrywki. Jest również miejscem, w którym często nawiązujemy nowe znajomości i wyrażamy swoje zdanie. Możemy tu także znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania i zapoznać się z poglądami innych osób na interesujące nas tematy.

Po drugie to doskonałe miejsce służące zawieraniu nowych znajomości. Poznajemy bowiem wiele osób z kręgu własnego zainteresowania, podobnych wiekiem i sposobem myślenia. Szczególnie cenne znajomości zawsze można przenieść do „realu”, czyli rzeczywistości spoza komputera.

Po trzecie sieć daje nam niespotykaną nigdzie indziej anonimowość. Możemy „próbować”: zmieniać wizerunek, zadawać kłopotliwe pytania, przełamywać stereotypy, czyli słowem robić wszystko to, co w realnym świecie przychodzi nam dużo trudniej. Internet wiec może być swoistym polem treningowym.

Korzyści jakie daje nam internet

Istnieje też wiele korzyści indywidualnych, jak odkrywanie nowych pasji, poszerzanie horyzontów czy konstruktywne spędzanie czasu. Warto więc przekonać się do tego typu rozrywki, a spróbowawszy raz, z pewnością przekonamy się do tego typu rozrywki i nie będziemy chciały z niej zrezygnować!

Drogie Panie, wiemy, że tu jesteście, wiemy, że czytacie chętnie artykuły, dlatego zachęcamy Was do zabierania głosu – komentarzy oraz burzliwych dyskusji na forum!
Dzięki Wam portal może żyć własnym życiem!

Joanna P.

Komentarze (10)

Mindi

10 lat temu

Internet i fora dają nam dużo możliwości. Nie powinno to życie wirtualne zastąpić nam rzeczywistego ale może nam urozmaicić i dopełnić pewne braki. Bardzo podoba mi się ta forma kontaktu i poznawania ludzi i tego co myślą. Myślę, że zdarza się, że takie wirtualni znajomi spotykają się jeśli nawiąże się nić sympatii i zawiązują się prawdziwe przyjaźnie czy miłości.

pati25

11 lat temu

Coraz częściej słyszymy,żę właśnie przez internet poznało się dwoje ludzi.Spotkali się w realu,zakochali w sobie i wzięli ślub.

Giulia

11 lat temu

Gdy brak nam kontaktów z ludźmi w naszym namacalnym otoczeniu – odpalamy kompa, szukamy kontaktów online i … myślimy, że tak powinno być! Nie można dać się zwariować. Czasami Internet i jego zasoby są dodatkiem do rzeczywistości, nie mogą stać się jednak podstawą egzystencji człowieka.

Emilly27k

12 lat temu

Ja lubię korzystać z internetu, poznawać ciekawych ludzi, ale to też ma swój minus w tym,że rzeczywistość internetowa przeradza się w realia.

GloriaVictis

12 lat temu

Dobrze, bo dzięki temu teraz są np. video rozmowy przez komórkę. Wystarczy mieć do kogoś darmowe rozmowy i można nawijać i oglądać się do woli 😉

możefajna

12 lat temu

Linet, kiedyś pisało się piękne i długie listy, wkładało do nich fotografie i codziennie czekało na listonosza. Potem przyszła kolej na telefony. Niezbyt długie rozmowy, bo to kosztowało. Nastała era komórek. I to był dla wielu postęp. Kiedy internet zagościł w tak wielu domach, wszyscy rzucili się do monitorów. Co jeszcze wymyślą ? Aż strach i ciekawość – pomyśleć. To wszystko – nas ludzi – coraz bardziej od siebie oddala. Od takich spotkań, jakie były kiedyś. Postępu nie zatrzymamy. Może i dobrze ???

linet

12 lat temu

Wszystko prawda, jednak do czasu, gdy komunikacja internetowa nie zaczyna przesłaniać rzeczywistości, a kontakty w sieci ,nie stają się namiastką tych realnych. Parafrazując znane hasło reklamowe, mozna powiedzieć :Internet nie dla idiotów:) /zasłyszane/.

pati25

12 lat temu

Fajny artykuł.Wiele z nas wie doskonale i przekonało się o korzyściach jakie daje nam internet.O pisaniu na forum.Dzięki temu dowiadujemy się wielu cennych informacji..Zachęcajmy inne osoby do korzystania z forum bo to nie tylko fajna rozrywka ale i przyjemne spędzenie czasu

Zostaw komentarz