Natura i eko Teraz EKO

Kolektory słoneczne – sposób na ekologiczną energię

kolektory-sloneczne-sposob-na-ekologiczna-energie

Już od kilku lat kolektory słoneczne cieszą się rosnącą popularnością, a specjaliści przewidują w nich energetyczną przyszłość dla świata. Choć ich koszt jest spory, znaczne są także oszczędności przy używaniu energii słonecznej do ogrzewania domu. Dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą i ograniczać zanieczyszczenia środowiska jedną z największych zalet będzie fakt, że kolektory są całkowicie ekologiczne.

Co to jest?

Kolektory to urządzenia służące do pobierania energii z promieniowania słonecznego, którą następnie przekazują do specjalnej instalacji podgrzewającej wodę. Najczęściej stosuje się je do użytku domowego, w zastępstwie np. bojlera czy kotła c.o. Można je również wykorzystać do ogrzewania podłogowego, jednak wymaga to znacznie większych nakładów.

Jak to działa?

Najwydajniej zainstalować kolektor słoneczny z południowej strony domu, w miejscu dobrze nasłonecznionym. Może to być zarówno dach, ściana jak i kawałek wolnej posesji. Najważniejsze, by w tym miejscu nie było cienia. W ciągu dnia kolektor będzie pochłaniał promienie i nagrzewał wodę średnio do 70°C (podczas upałów nawet do 90°C, zimą w najcieplejsze dni do 40°C). Kolektory działają nawet wtedy, gdy słońce jest schowane za chmurami, choć oczywiście wówczas ich wydajność jest mniejsza. Tak naprawdę więcej szkody przynoszą zaniedbania ludzi, niż złe warunki atmosferyczne. Przy dobrym stanie technicznym i regularnym czyszczeniu paneli ich czułość jest na tyle duża, że będą w stanie pochłaniać również niewielkie promieniowanie.

M. Borowik

Już od kilku lat kolektory słoneczne cieszą się rosnącą popularnością, a specjaliści przewidują w nich energetyczną przyszłość dla świata. Choć ich koszt jest spory, znaczne są także oszczędności przy używaniu energii słonecznej do ogrzewania domu. Dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą i ograniczać zanieczyszczenia środowiska jedną z największych zalet będzie fakt, że kolektory są całkowicie ekologiczne.

Wady i zalety

Ogromną zaletą kolektorów jest to, że wykorzystują naturalną energię słoneczną i redukują emisję gazów cieplnych. Nie powodują przy tym produkcji odpadów. Są więc rozwiązaniem ekologicznym i pomagają chronić środowisko. Kolektory są mało kosztowne w eksploatacji i szybko przynoszą oszczędności. Do wad tej technologii można zaliczyć dość duży koszt zakupu całej instalacji a także uzależnienie od warunków pogodowych. Niestety na obecną chwilę nie jest możliwe (przynajmniej w takim klimacie, jak nasz) całkowite przejście na ogrzewanie domu kolektorami słonecznymi – na zimę konieczne jest przygotowanie instalacji zastępczej.

Czy to się opłaca?

Mimo wszystko tak. W Polsce można dostać nawet 50% dotacji na założenie kolektorów, a już po dwóch latach cała inwestycja się zwraca. Zagrożenie dla środowiska poprzez emisję gazów cieplnych i ogromną ilość odpadów wytwarzanych przez inne, tradycyjne ogrzewanie, jest ogromne. Trzeba robić wszystko, by to ograniczyć. Dlatego każdy eko-dom powinien mieć alternatywę w postaci naturalnego, słonecznego źródła energii.

M. Borowik

Komentarze (9)

GloriaVictis

13 lat temu

„kupili potrzebne materiały i sami je zrobili.”
Topik jak to sami zrobili? Kolektory? Zdradź proszę ile kolektorów jest potrzebne aby zapewnić stale ciepła wodę.

topik4433

13 lat temu

Od kilku lat mamy na dachu zainstalowane kolektory i jest to świetne rozwiązanie. Korzystne dla środowiska i dla nas samych. Latem mamy ciepłą wodę, a zimą podczas ogrzewania domu można zagrzać wodę. W naszym przypadku koszt kolektorów został obniżony o połowę, bo brat z tatą kupili potrzebne materiały i sami je zrobili.

bess22

13 lat temu

Dobra alternatywa energii i bardzo ekologiczna.Nie radziłabym takiego rozwiązania jedynie mieszkańcom Cisnej.

ell@

13 lat temu

My planujemy (w niedalekiej przyszłości) zainstalować kolektory, które będą służyły do ogrzewania wody latem. To o wiele korzystniejsze niż przepływowe ogrzewacze i in.

sara

13 lat temu

Każdy posiadacz własnego domku na pewno chciałby korzystać z tak ekologicznego dobrodziejstwa, ale realia finansowe na utrzymanie domu są jakie są.

brysia

13 lat temu

Dwa lata temu rozmawiałam , ze znajomym samorządowcem z Dzierzgonia , kktóry zachwalał
ogrzewanie Kolektorami słonecznymi. Fakt ,że tu było dofinasowanie z projektu, mieszkańcy dopłacali jeżeli dobrze pamietam 15 %.
GloriaVictis jeżeli jeszcze chcesz się dowiedziedziec więcej na ten temat wejdż na stronę Miasta i Gminy Dzierzgoń.
Ja uważam, że w artykule są bardzo przystępnie wykazane wszystke wady i zalety takiego ogrzewania.

Redakcja

13 lat temu

Od autorki: Opisana opcja dotyczy wspomnianego w artykule przypadku z dofinansowaniem, gdzie ocenia się, że inwestycja zwraca się po 2 latach. Normalnie zaś według najnowszych porównań na zwrot kosztów trzeba czekać około 5 lat, a patrząc na ciągły wzrost ceny energii elektrycznej niedługo pewnie i ten szacunek będzie mniejszy.

GloriaVictis

13 lat temu

„już po dwóch latach cała inwestycja się zwraca”
Ok rok temu interesowałam się tym i wyczytałam wtedy, że inwestycja zwraca się po ok. 20 latach, nie dwóch. Ale jeśli miałabym dom i mogłabym sobie finansowo pozwolić na zakup kolektorów na pewno bym to zrobiła.

Zostaw komentarz