kiedy-wzrasta-zagrozenie-depresja

Nasza egzystencja obraca się wokół rodziny, przyjaciół, pracy. Ciągle gdzieś pędzimy, nasze życie jest jak perpetum mobile, wprawione w wieczny ruch. W trakcie menopauzy wcale nie zwalniamy, a można powiedzieć, że nabieramy tempa.

Dobra motywacja to podstawa

Cele, które osiągnęłyśmy motywują nas do dalszego działania oraz wpływają pozytywnie na psychikę. Niestety, są też przypadki, kiedy zupełnie się zapominamy, popadamy w pracoholizm, a ekstaza związana z sukcesami, prowadzi do zaniedbania naszego ciała, które potrzebuje więcej odpoczynku. Ważne jest by poświęcić chwilę na regenerację sił.

Depresja to choroba cywilizacyjna

W ostatnich trzech dekadach notuje się znaczny wzrost zachorowań. Jesteśmy narażeni na depresję bardziej niż poprzednie pokolenie, a wiek zachorowań obniżył się diametralnie z trzydziestu do piętnastu lat. Rozwijamy się przez całe życie, przechodzimy przez kolejne fazy, zyskując nowe kompetencje, kształtujemy naszą osobowość, zmieniając tym samym stare schematy zachowań na te lepiej dostosowane do naszych czasów. Życie to nie stagnacja, na przestrzeni czasu nasza osobowość jest kształtowana przez liczne doświadczenia.

Emocje

Te dobre, wpływają na nasze samopoczucie kojąco, wprawiają nas w dobry nastrój i pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Natomiast negatywne emocje czyli doświadczenia bólu rozstania, odrzucenia, straty kogoś bliskiego – doprowadzają nas do skrajnego spadku samopoczucia i poczucia własnej wartości. Każde z przeżyć negatywnych pozostawia nas w stanie o symptomach zbliżonych do depresji. Jednakże „czas leczy rany”, a “co nas nie zabija, to nas wzmacnia” i pomimo wszystko pozwala nam znów spoglądać w przyszłość pozytywnie z bagażem wcześniejszych doświadczeń.

Psychiczne objawy depresji

Depresja objawia się przez:

  • przewlekły smutek i przygnębienie
  • płaczliwość, apatie
  • brak sił do działania
  • spadek zainteresowania dotychczasowymi zadaniami
  • brak chęć do realizowania własnych celów
  • problemy ze snem
  • poczucie zmęczenia
  • spadek koncentracji

Ciało może zareagować spadkiem wagi, bólami psychosomatycznymi.

Reasumując – Czy kobiety w trakcie menopauzy są objęte większym ryzykiem zachorowania na depresję? Nie. Tę teorię można potraktować jako mit. Badania potwierdzają, że kobiety w tym okresie nie chorują na depresje częściej niż w innych grupach wiekowych. Prawdopodobnie kobiety cierpiące na depresję w okresie klimakterium, już przed tym etapem przeżyły jej epizody. Depresja nie jest symptomem przekwitania, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Kanka