Pasje i zainteresowania Psychologia

Bądź twórcza!

badz-tworcza

Twórczość to pojęcie wieloznaczne. Najczęściej kojarzone z artystami oraz ich dziełami – świadczącymi o wysokich umiejętności lub geniuszu. W takim rozumieniu twórczość jest cechą jednostki.

Czy rzeczywiście twórczy mogą być tylko wybitni? Rogersowska psychologia humanistyczna, traktuje twórczość jako cechę osobowości, którą posiada każdy człowiek. Jest to bardzo pozytywna idea, ale nie twierdzenie naukowe.

Obudź w sobie dziecko

Dwu, trzyletnie dziecko nieustannie poznaje najbliższe otoczenie. Nie boi się eksperymentować, ryzykować, zdobywać, wszystkiego dotykać oraz próbować. Spostrzeżenie i pojęcie każdej nowej reguły obwieszcza radością godną odkrywcy. Czerpie szczerą satysfakcję z prywatnych, małych odkryć. Otoczenie przyciąga nieodpartą ciekawość, jak magnez opiłki żelaza i znajduje odbicie w rysunkach, rzeźbach z plasteliny, czyli twórczości małego człowieka.

Jak to się dzieje, że jako dorośli ludzie tracimy dużą część twórczego potencjału z dzieciństwa? W procesie dorastania gubimy odwagę, spontaniczność działania, zaczynamy zachowywać się mniej swobodnie przejmując gotowe stereotypy myślenia. Miewamy problemy z akceptacją siebie i kierunku własnych działań, chociaż decyzje podejmujemy samodzielnie, świadomi konsekwencji. Niepotrzebnie także panicznie b0imy się zmian

Twórczość dorosłych ma znacznie większe możliwości niż dzieci. Tymczasem tylko podziwiamy albo zazdrościmy twórczym przyjaciołom, sami tocząc wewnętrzne walki pomiędzy samokontrolą, a obroną własnych planów. Wybory podejmowane są wśród rozterek, lęków, braku wiary we własne siły. Niestety, znika spontaniczna radość z samego faktu, że w życiu pojawia się nowa jakość. Gdy dorastamy nowość zaczyna budzić lęki. Gdyby dzieci miały podejście dorosłych, nigdy niczego nie chciałyby dowiedzieć się o świecie.

Powinniśmy brać przykład od dzieci. Wspaniale ujął to Paulo Coelho w książce “Piąta Góra”:
Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się – ze wszystkich sił – tego, czego pragnie.

Odkryj swoją twórczą duszę

Jak odnaleźć drogę do własnej twórczości? Można oczywiście szukać wśród naukowych argumentów, ale dużo łatwiej wziąć lekcje u trzylatka. Spróbować jeszcze raz zostać bohaterem w krainie przygód, czasem bezpiecznych utwierdzających w przekonaniu o odwadze, a czasem trochę strasznych, z których wychodzimy śmiało i swobodnie. Raz na jakiś czas zapomnij o terminarzu czy schematycznym grafiku dnia – spróbuj Spontanicznie planować kolejne zadanie. Przecież naprawdę, życie zdarza się tylko raz.

Drogie Panie, swoją twórczość możecie przelać na papier – czekamy na Wasze refleksje dotyczące menopauzy. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Menopauza na wesoło oraz Łamiemy stereotypy

Jeżeli zawsze marzyłaś o tym, żeby zostać pisarką, to właśnie teraz masz taką szansę!

A.Sajdak

Komentarze (10)

Mindi

10 lat temu

Życie byłoby smutne gdyby się nie miało jakiś własnych pomysłów do zrobienia, takich nie z konieczności tylko z ciekawości życia. Ja lubię wszystkiego spróbować, nie mam manualnych talentów ale miło spędzam czas dekorując mieszkanie, próbowałam malować, haftowałam obrazki, szyłam ubrania, fotografuję, uczę się nowych sportów. Nie mam dzieł w domu ale mam dużo miłych wspomnień 🙂

babka

11 lat temu

Nabawię się przy Was kompleksów. Nie umiem tworzyć takich cudeniek jak Wy. Nie maluje , nie rysuję, nie śpiewam…:( ale, ale …… mam ! Bardzo mi wychodzi aranżacja wnętrz, dekoracje wszelkiego typu.

pati25

11 lat temu

Czy nasze życie codzienne nie jest w pewnym sennnsie jakąś twórczością.Bo przecież wychodząc gdzieś chcemy dobrze wyglądać.Musimy dobrać odpowiedni strój,makijaż.Czy chociażby to o czym wspomniała Filo-dekoracja mieszkania,wybór mebli,dodatków,Czy to nie taka mała twórczość…?

filodendron

11 lat temu

Ja jestem twórcza, maluję obrazy , a ostatnio nawet okna. Szyję sobie sukienki, modnie strzygę włosy mężowi i synowi, dla siebie wymyślam fryzury. Dekoruję swoje wnętrza,dobieram kolory ścian ,zasłon meble itp .Zimą uszyłam sobie ładną czapkę futrzaną. Robię swetry na drutach. I jeszcze czasem piszę limeryki,czyli nie jest tak źle,przynajmniej jeśli chodzi o twórczość.

Annagata

11 lat temu

Jestem twórcza!Brzmi nieskromnie?Ale jestem twórcza!I najważniejsze,że lubię to co robię,a to przecież podstawa twórczości.O muzyce nie wspomnę,bo nic nie komponuję,ale realizuje swoja twórczość przy układaniu kwiatów,wymyślając coraz o nowe kompozycje czy dekoracje.Lubię się bawić swoimi pomysłami,bo czasem bywają zabawne.

Emilly27k

11 lat temu

Twórczość tak na dobrą sprawę jest w każdej z nas.
Najgorzej jest ukrywać tą twórczość. Poprzez samo pisanie samorealizujemy się:)

mejgosia

12 lat temu

Moja twórczośc to gotowanie !!! W kuchni eksperymentuje i kombinuje i tak np moja zup pomidorowa nigdy nie jest taka sama !! Dzisiaj odkryłam swój nowy talent i stworzylam limeryk na potrzeby syna do szkoly ! Sam nie potrafił nic wymysić to mu mama pomogl i powstalo takie coś:
Niewysoki i gruby gość z Gorzupi
postanowił ,że auto sobie kupi
małe i ekonomiczne
i musi być śliczne
a gdy się do niego nie zmieścił , przyznal że jest głupi !!!
to moja twórczość!!!

Stenka

12 lat temu

Ja robię obrazki ściegiem krzyżykowym i na inną twórczość już nie mam czasu, bo haftowanie to jest czasochłonne, ale lubię to robić i podziwiać efekt końcowy.

tereska56

12 lat temu

Lubię takie mobilizujące artykuły. Poprawiaja mi nastrój i popychaja do działania. Zgadzam się, że warto obudzić w sobie dziecko!

Zostaw komentarz