Czy wiesz że...? Zdrowie

Leki po dacie ważności

leki-po-dacie-waznosci

Utylizacja leków przeterminowanych jest oczywiście obowiązkowa. Apteki i punkty apteczne kontrolowane są na bieżąco, a leki po dacie ważności są zabezpieczane, ponieważ nie mogą trafić do pacjenta. Następnie na koszt apteki są kierowane do utylizacji. Co zrobić, gdy takie lekarstwa znajdziemy w dawno nieprzeglądanej, domowej apteczce?

Niestety, większość z nas wyrzuca leki do kosza na śmieci, skąd po prostu trafiają na śmietnik. Wiele z nich jest bardzo szkodliwych dla środowiska. Jak się okazuje wiele farmaceutyków, mimo określonej daty ważności, zachowuje swoją wartość leczniczą przez około 10 lat. W Stanach Zjednoczonych istnieje nawet program ich recyklingu. Niewykorzystane przez pacjentów lub przeterminowane lekarstwa, po badaniu terapeutycznym, trafiają do uboższych pacjentów, którzy mogą kupić je po niższej cenie. Niestety takie przedsięwzięcie w warunkach polskich jest prawie niemożliwe do zrealizowania. Badania przydatności leków są bardzo kosztowne, a dopuszczenie do wtórnego obrotu leków niewykorzystanych nie może nastąpić automatycznie. W końcu nie znamy warunków ich przechowywania.

Nie kupuj leków na zapas

W związku z tym wszyscy powinniśmy zadbać o to, by regularnie, np. co trzy miesiące skontrolować naszą domową apteczkę. Zwróćmy uwagę, czy nie znajdzie się tam za dużo środków przeciwbólowych, zanim kupimy kolejny. Nie kuśmy się też na każdą aptekarską promocję medykamentu za 1 złotówkę. Jeżeli chodzi o leki stosowane przewlekle, nie powinniśmy robić dłuższych zapasów niż na trzy miesiące. Zaoszczędzimy w ten sposób pieniądze, gdyby zdarzyło się, że prowadzący nas lekarz zmienił nam lekarstwo. Te farmaceutyki, które już się przeterminowały, powinniśmy zanieść do naszej apteki i wrzucić do odpowiedniego pojemnika. Jeżeli takiego nie widzimy, zwróćmy je aptekarzowi, ale poprośmy również o jego wyeksponowanie. Wówczas Ci, którzy nie mają pojęcia o potrzebie utylizacji leków zastanowią się nad tym problemem.

Przeterminowany lek w aptece

Co zrobić, gdy kupisz lek przeterminowany w aptece? Taka sytuacja jest niedopuszczalna, ale niestety zdarza się. W takiej sytuacji powinniśmy oddać lek w aptece, która go nam sprzedała, a farmaceuta powinien zwrócić nam pieniądze i receptę lub wymienić lek na właściwy, dobrej jakości, z odpowiednią datą ważności. Termin ten, powinien być na tyle długi, aby pacjent mógł przyjmować go przez cały wyznaczony okres leczenia. Rolą farmaceutów jest wiedzieć jak długo poszczególne leki należy zażywać, dlatego mogą oni oszacować, czy dane lekarstwo nadaje się jeszcze do sprzedaży klientowi.

Jeżeli termin ważności lekarstwa mija, na przykład za miesiąc, apteka nie może sprzedać go po promocyjnej cenie, jak robi to w przypadku suplementów. Lek nie jest takim samym towarem jak inne produkty. Nie musimy natomiast obawiać się zakupu medykamentów za symboliczną złotówkę. Nie są one gorszej jakości, a sprzedaż w promocyjnej cenie jest decyzją apteki, która prowadzi indywidualną działalność gospodarczą.

Anna J

Komentarze (11)

Emilly27k

10 lat temu

Muszę zaznaczyć,że bywa także gdy zbliża się koniec daty ważności leków to apteki przeceniają lek lub sprzedają za 70 % ceny leku.Uważam ,że jest to korzystne dla obu stron:)

ell@

10 lat temu

W aptekach, tak samo jak w sklepach spożywczych – najpierw sprzedają artykuły z krótszym terminem ważności, te z dłuższym – są z tyłu półki. Ale przeterminowanego leku – nie, nie kupiłam.
Co jakiś czas robię przegląd domowej apteczki, jeśli zdarza się, że przy czymś umkną termin, oddaję w osiedlowej aptece.

Anikka43

10 lat temu

Osobiście nigdy nie zdarzyło mi się kupić przeterminowanego lekarstwa w aptece, ale jakiś suplement z kończącą się datą ważności – jak najbardziej tak. Oczywiście w mooocno promocyjnej cenie, więc to były dobre oferty. 😉 Podobno leki można stosować nawet 2-3 miesiące po terminie ważności, ale ja wolę dmuchać na zimne i je wyrzucać. Zdrowie jest najważniejsze, a nie daj Boże ktoś z rodziny by się struł i miałabym wyrzuty sumienia! Więcej takich artykułów prosimy. 😉

Emilly27k

10 lat temu

Osobiście zwracam uwagę na ważność lekarstw i przestrzegam daty ważności lekarstw. Nie zdarzyła mi się jeszcze sytuacja ze sprzedanym przeterminowanym lekiem. Paragony zawsze zachowuje., więc nie było by problemu z wymianą leku.

pati25

10 lat temu

Ja z lekami postępuję tak jak większość z Was dziewczyny.Przeterminowane wrzucam do specjalnego pojemnika w aptece.Zresztą u mnie leki nie tracą ważności,gddyż staram się do tego nie dopuścić

drobina

10 lat temu

Niestety, zdarza się, że niektóre apteki sprzedają leki po promocyjnej cenie na tydzień czy dwa przed upływem ważności. Nigdy nie kupuje leków na zapas. Mam żelazną zasadę: w domu ma się znajdować podręczna apteczka, a nie apteka. Przeterminowane leki zawsze wyrzucam do wyznaczonych pojemników w aptekach.

Stenka

10 lat temu

Wydajemy bardzo dużo na leki bo są one drogie. Potem jest jeszcze problem co zrobić z resztą leku która została. Myślę. że opakowania leków powinny być bardziej zróznicowane pod względem wielkości. Taki przykład, kilka dni temu kupiłam maść bo miałam zapalenie dziąseł. Nie zuzyłam nawet 1/4 tubki i już nie potrzebuję więcej jej stosować. Gdyby maść była w mniejszym opakowaniu kosztowałaby ona mnie mniej i nie byłoby problemu co zrobić z pozostałą maścią.

Zostaw komentarz