Styl życia

Kiedy warto brać kredyt konsumencki?

Kiedy warto brać kredyt konsumencki

Kredyt konsumencki cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Do jego zaciągania zachęca fakt, iż bank może przyznać go na dowolny cel.  Tutaj w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego nie musisz wskazywać celu, na który pożyczasz pieniądze. Kiedy warto brać kredyt konsumencki?

Nieprzewidziane wydatki, na które potrzebujemy pieniędzy

Każdy z nas miewa czasem nieprzewidziane wydatki. Stary samochód niespodziewanie się psuje, jego naprawa stanowi dość kosztowne rozwiązanie, zakup nowego auta wydaje się najlepszą opcją, ale brakuje nam środków na ten cel.  Chcemy wyjechać całą rodziną na wakacje, ale nasze zarobki nie pozwalają zapłacić gotówką za planowaną wycieczkę.  Nasz komputer jest stary i wiele programów zwyczajnie na nim nie działa. Niestety, nie mamy tyle gotówki, by kupić nowy. Zdarzają się też sytuacje, że w przeszłości otrzymaliśmy spadek, sprzedaliśmy dom po babci, a teraz nasi kuzyni domagają się zachowku, a my nie mamy wolnych środków finansowych. Okoliczności, w których przydałby się szybki zastrzyk gotówki, jest naprawdę sporo.  Optymalnym rozwiązaniem w wielu przypadkach może okazać się kredyt konsumencki.

Kredyt konsumencki uzyskasz bez podania celu

Kredyt konsumencki to pożyczka, którą najczęściej wybierają Polacy. Można go uzyskać stosunkowo łatwo i bez większych formalności, niemniej trzeba spełniać określone warunki. Przyznany kredyt konsumencki można przeznaczyć na dowolny cel, w tym na umeblowanie mieszkanie, remont łazienki, zakup nowego telewizora, wyjazd na wakacje, organizację wesela, kurs doszkalający czy zakup samochodu.

Pożyczki udzielane przez internet

Dziś, aby uzyskać kredyt konsumencki, nie musisz nawet wychodzić z domu. Wiele instytucji finansowych dzięki rozwojowi nowych technologii udziela pożyczek za pośrednictwem internetu. To ułatwienie sprawia, że z roku na rok liczba przyznawanych kredytów konsumenckich wyraźnie wzrasta.

Oceń realnie swoje możliwości finansowe, zanim zaciągniesz kredyt

W związku z tym, iż w dzisiejszych czasach kredyt konsumencki znajduje się praktycznie na wyciągnięcie ręki, wiele osób pożycza pieniądze bez zastanowienia. Nie uwzględnia przy tym budżetu domowego i nie potrafi realnie ocenić swoich możliwości finansowych. Choć stosunkowo łatwo można uzyskać kredyt konsumencki, dużo trudniej go spłacić. W rezultacie wielu Polaków wpada w spiralę długów. Aby tego uniknąć, należy realnie ocenić swoje możliwości finansowe i zastanowić się, czy będziemy w stanie spłacać pożyczkę. Powinniśmy też zadać sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujemy tego kredytu. Czy bez nowego telewizora, tudzież auta jesteśmy w stanie sobie poradzić, czy rzeczywiście jest to niezbędny wydatek, którego nie możemy uniknąć.

Jakie warunki musisz spełnić, aby uzyskać pożyczkę?

Aby uzyskać kredyt konsumencki, musisz spełnić kilka warunków. Po pierwsze, pożyczki są udzielane wyłącznie osobom pełnoletnim. Niektóre banki przyznają kredyty tylko ludziom, którzy ukończyli 21. rok życia. Instytucje finansowe uwzględniają także górną granicę wieku swoich kredytobiorców. Waha się ona między 55. a 75. rokiem życia. Bankowi zależy bowiem na tym, aby osoba zaciągająca pożyczkę posiadała pełną zdolność czynności prawnych i jej prognozowana długość życia pozwalała na spłatę zobowiązania.

Niezwykle istotna jest także zdolność kredytowa. Żaden bank nie przyzna kredytu konsumenckiego osobie, która nie pracuje, dlatego tak istotne jest zaświadczenie o dochodach, aby móc oszacować, jaka wysokość pożyczki wchodzi w grę.  Ludzie, którzy zaciągają zobowiązanie finansowe, muszą mieć bowiem stały przychód pozwalający na spłatę rat.

Kluczowa jest także historia kredytowa. Jeśli osoba ubiegająca się o pożyczkę zawsze w terminie spłacała raty, to bez problemu powinna uzyskać kolejną. Gorzej, gdy spóźniała się z płatnością, wówczas nie otrzyma kredytu w żadnym banku.

Kredyty konsumenckie są droższe od hipotecznych

Kredyt konsumencki przyznaje się bez wskazania konkretnego celu. Z jednej strony jest to dużym atutem tego rozwiązania, ponieważ można po prostu zaciągnąć pożyczkę na wakacje czy zakup nowych mebli. Z drugiej oznacza wyższe oprocentowanie. Kredyty hipoteczne są udzielane na konkretny cel – zakup mieszkania lub domu. Spłaca się je nawet przez 30 lat, przez co ich oprocentowanie jest znacznie niższe niż kredytu konsumenckiego, który trzeba spłacić maksymalnie w ciągu 2 lat.

Na co należy zwrócić uwagę, pożyczając pieniądze?

Konsument jest z reguły zainteresowany tym, aby jak najszybciej uzyskać pożyczkę, zwraca też uwagę na wysokość comiesięcznej raty. Tymczasem warto dokładnie przyjrzeć się ofertom poszczególnych instytucji finansowych, ponieważ na koszt kredytu składa się wiele czynników. Im dłużej musisz poczekać na pożyczkę i więcej formalności dopełnić, tym większe prawdopodobieństwo, że uzyskasz kredyt na korzystniejszych warunkach.  Jednak nie zawsze tak jest.

Oprocentowanie to nie wszystko – jak wybrać najtańszy kredyt?

Większość z nas dysponuje mglistą wiedzą nt. kredytów. Z myślą o osobach niezwiązanych z branżą  finansową powstał serwis Financer.com.  Na jego stronie znajdziesz porównywarkę ofert kredytowych w poszczególnych instytucjach finansowych. Oprocentowanie kredytów konsumenckich waha się od 5 do 19%. Jednak nie zawsze najniższe oprocentowanie oznacza najtańszą pożyczkę. Bardzo często pojawiają się bowiem dodatkowe koszty kredytu. Korzystając z porównywarki Financer.com, znajdziesz tanią pożyczkę na korzystnych dla ciebie warunkach.  Z jej pomocą zestawisz poszczególne oferty i wybierzesz spośród nich tę, która jest dla ciebie najbardziej opłacalna.  Rankingi ofert kredytowych na portalu Financer.com są na bieżąco aktualizowane.

Dlaczego warto skorzystać z porównywarki kredytów?

Porównywarka kredytów Financer.com uwzględnia wszystkich pożyczkodawców. Nie musisz nic płacić za to, że skorzystasz z niej, aby zestawić ze sobą wszystkie aktualne oferty. Możesz to zrobić bez rejestracji na portalu.  W związku z tym, iż porównywarka kredytów Financer klasyfikuje firmy, uwzględniając przy tym całkowity koszt kredytu, możesz wybrać dla siebie najtańsze dostępne rozwiązanie.  Ponadto możesz zapoznać się z opiniami innych użytkowników, którzy oceniają poszczególnych pożyczkodawców i tym samym uniknąć potencjalnych problemów.  Już dziś kliknij w przycisk „Porównaj teraz”, aby przekonać się, jacy są najlepsi kredytodawcy.

Komentarze (4)

Goplana

4 lata temu

W dzisiejszych czasach mamy duży wybór porównywarek finansowych, naprawdę łatwo można znaleźć tani kredyt.

Rosia58

4 lata temu

Widzę, że jest naprawdę sporo fajnych porównywarek. Szkoda, że kiedyś nie mieliśmy dostępu do takich udogodnień:)

Zostaw komentarz