Poradnik pacjenta Profilaktyka

Kiedy na wizytę do reumatologa?

kiedy-na-wizyte-do-reumatologa

Ból mięśni i stawów spowodowany reumatyzmem dotyczy tylko osób starszych, nic bardziej mylnego. Reumatyzm jest określeniem potocznym, medycyna wyróżnia ponad dwieście chorób reumatycznych, na które zapadają również osoby młode.

Czym tak naprawdę jest reumatyzm?

W przypadku, niektórych chorób reumatycznych medycyna jest bezsilna, lekarze nie potrafią dokładnie określić przyczyn powstawania tych schorzeń, wiadomo jednak, że u poszczególnych pacjentów reumatyzm może mieć podłoże genetyczne.

W jaki sposób rozpoczyna się choroba i jakie są jej podstawowe objawy?

Początek choroby charakteryzuje się bólem i obrzękiem stawów, najczęściej jednego, rzadziej kilku. Choroba zajmuje w większości przypadków stawy rąk, kolan i stawy śródstopia. Początkowe dolegliwości dotyczą jednego stawu, ale w miarę zaawansowania choroby przybiera postać symetryczną, chorobą zajęte są stawy po obu stronach ciała. Objawy chorobowe są niekiedy ignorowane przez chorego, a to może spowodować jedynie pogorszenie stanu zajętych chorobowo stawów.

Anna J

Ból mięśni i stawów spowodowany reumatyzmem dotyczy tylko osób starszych, nic bardziej mylnego. Reumatyzm jest określeniem potocznym, medycyna wyróżnia ponad dwieście chorób reumatycznych, na które zapadają również osoby młode.

Pierwszymi sygnałami, które mogą świadczyć o chorobie reumatycznej są: zmęczenie, bóle mięśni i stawów, stany podgorączkowe, czasem zmniejszony apetyt. Choroba reumatyczna występuje z okresami zaostrzeń i remisji. Stan przewlekły doprowadza do procesu zapalnego błony maziowej (wypełnia ona wewnętrzną część stawu), a to do zniszczenia stawów oraz tkanek stawowych.

Kiedy zasięgamy rady specjalisty?

Nie bagatelizujmy pierwszych objawów choroby reumatycznej.
Jeśli, któreś z poniższych występują przez tydzień, zgłośmy się do specjalisty – reumatologa.

  • Zniekształcenie stawów
  • Przewlekł ból, który ogranicza ruch może być przyczyną choroby zwyrodnieniowej, ale także może być przyczyną chorób stawów. Proces zapalny powoduje zajmowanie kolejnych stawów, rozszerza swój zasięg. Kiedy ból dotyczy małych stawów (ręce i stopy) można podejrzewać RZS.
  • Sztywność stawów o poranku, puchnięcie stawów powodujące np. niemożność utrzymania jakiegoś przedmiotu.
  • Zaczerwienienie stawów, podwyższenie temperatury wokół stawu.
  • Stan podgorączkowy, utrzymujący się przez dłuższy czas.
  • Ograniczenie ruchowe w ciągu dnia.

Anna J

Ból mięśni i stawów spowodowany reumatyzmem dotyczy tylko osób starszych, nic bardziej mylnego. Reumatyzm jest określeniem potocznym, medycyna wyróżnia ponad dwieście chorób reumatycznych, na które zapadają również osoby młode.

Styl życia a reumatyzm

Oprócz uwarunkowań genetycznych, na rozwój chorób reumatycznych ma wpływ nasz styl życia. Nieruchoma praca przed komputerem, otyłość i brak aktywności fizycznej przyczyniają się do rozwoju tych chorób. Po rozpoznaniu choroby reumatycznej sami możemy zacząć rehabilitację, zmieńmy dietę na lżejszą, wprowadźmy więcej ruchu, ćwiczenia rąk, spacery na pewno pozytywnie wpłyną na nasz stan.

Sposoby leczenia

Na choroby RZS nie wynaleziono jednego skutecznego leku. Lekarz prowadzący może dostosować do naszych potrzeb terapię, która zniweluje ból i będzie w stanie zahamować chorobę. Nasza terapia nie skończy się na jednej wizycie u reumatologa, jest on lekarzem na całe życie. Na szczęście na rynku farmaceutycznym jest coraz więcej skutecznych leków, a prawidłowe leczenie pozwoli nam cieszyć się zdrowiem.

Anna J

Komentarze (12)

Dariusz

12 lat temu

Nazywajmy to jak chcemy, genami mozna i tak, a moze to zle nawyki zywieniowe, teraz po latach wiem, ze tak, zmiana diety spowodowala poprawe, sa takie produkty ktore powoduja bol, plus zbyt rzadkie chodzenie do toalety tez powoduje bol, odkladaja sie krysztalki ktore powoduja podraznienie zakonczen nerwowych, a w konsekwencji, obrzeki i bol nie do zniesienia. nawyk picia wody malymi lykami pomaga znaczaco w tych dolegliwosciach, pomagajac wydalic toksyne z organizmu,

pati25

12 lat temu

NNie mam problemu ze stawami.Ale dziękuję za ten artykuł.Przybliżyłam sobie wiedzzę o tej chorobie i jej objawach

bess22

13 lat temu

To schorzenie,które coraz częściej dotyka osoby młode,pełne życia i aktywne fizycznie.Przyczyny tej choroby właściwie nie są do końca poznane.Prawdopodobnie dużą rolę odgrywa dziedziczenie w połączeniu z przeciążeniami w obrębie kości i stawów,a także nieprawidłowa dieta i choroby nerwicowe.Leczenie raczej objawowe.

okulary

13 lat temu

Podane informacje są ważną wskazówką,ponieważ jeśli znamy objawy,to na początku możemy
odpowiednio zareagować bo już mamy jakąś wiedzę,to nam umożliwia w następnej kolejności kontakt z lekarzem,który postawi nam diagnozę.Zawsze profilaktyka,lub w następstwie początkowe leczenie daje lepsze możliwości,przynajmniej zaleczenia,choroby żeby nie postępowała niszcząc nasze zdrowie,napewno styl życia ma duże znaczenie, nie siedzący tryb życia i więcej ruchu.

jkokosza

13 lat temu

Nie tylko mnie jest cięzko wybrać się do lekarza. Może wspólnie z topik4433 postaramy się nasze wizyty zrealizować. Ja mam skierowanie do Reumatologa już ponad pół roku. Wziełam je gdy mnie coś postrzyknęło i nie moglam sie ruszać ani podnieść. Po paru dniach ból przeszedł i skierowanie dalej leży.

nolcia

13 lat temu

Niestety, bóle mięśni i stawów mogą być objawami chorób pasożytniczych i innych, tak że dziewczyny, jak Was od dłuższego czasu „łamie w kościach” to szybko do lekarza! Trafna diagnoza (oj długo potrafi trwać, na badania długo się czeka) i szybko rozpoczęte leczenie to szansa na wyleczenie. U mnie diagnozowanie trwało ponad rok…

malgosia74

13 lat temu

Dolegliwości reumatyczne dosięgają i mnie 🙂 Pomimo dość młodego wieku mam problemy ze stawami, bólami kręgosłupa i mięśni… Zdaję sobie sprawę, że to przede wszystkim z powodu niewygodnej pozycji najczęściej podczas wykonywanych przeze mnie prac ale mimo wszystko to juz sygnał aby wybrać się do reumatologa. Należy „dmuchać na zimne” … Sam fakt, że mam już tez coraz częściej postrzykniecia, to zdecydowanie odpowiednia chwila mna kontrolę … Przecież zdrowie jest najważniejsze!

topik4433

13 lat temu

Każdy z nas wie że najlepiej iść do lekarza ale jeśli przychodzi co do czego odwlekamy to w nieskończoność! Ja powinnam już dawno iść do reumatologa bo kiedyś prawdopodobnie nie założę butów na obcasie-mam problem ze stopą. Zmobilizujcie mnie proszę…

kasia_brzeg

13 lat temu

Ja jestem młodą osobą i już mam problemy z reumatyzmem. Myślę, że to jest jesszzcze za wcześni aby iść z tym do lekarza, jednak bardzo mi dokucza. A są jakieś domowe sposoby na reumatyzm?

mjbz

13 lat temu

Polecam picie pokrzywy.Tym, którzy mają już takie dolegliwości najlepiej jak najczęściej (codziennie) a innym, profilaktycznie od czasu do czasu.

Annastazja

13 lat temu

Dziękuje za artykuły w dziale zdrowie. Czasami przypominacie mi że trzeba się zatrzymać i wsłuchać w swoje ciało, uczulić sie na interpretowanie sygnałów, które nam wysyła. Nuczyliśmy się zabijać ból lekami i nie myślimy jakie moga być tego konsekwencje. I nie myślę to o wątrobie, ale właśnie o usypianiu objawów!

Zostaw komentarz