Psychologia W głąb siebie

Jestem wolna!

jestem-wolna

Wolność to stan ducha, a nie okoliczności. Mimo że ciągle przybywa nam obowiązków, bo pracujemy, mamy rodzinę, uczymy się, wyjeżdżamy, ciągle mamy szansę poczuć się wolnymi.

Nie możemy pozwolić, żeby praca, dzieci i wszelkie inne czynniki zewnętrzne, sprawiły, że czujemy się przytłoczone, zmęczone i poirytowane. Poszukajmy w sobie siły, aby powalczyć z codziennymi troskami i każdego dnia znaleźć chwilkę dla siebie i swojego ducha. W każdej z nas są pokłady energii, która może zapewnić nam dobrostan.Przedstawiam poniżej zbiór postaw, które stanowią o prawdziwym, wewnętrznym poczuciu wolności:

  • Jestem autentyczna, kiedy wyrażam samą siebie, nie sugerując się ani opiniami innych, ani “tym, co wypada”.
  • Sama decyduję. Nie wszytko, co robię okazuje się zawsze dobre i przyjemne, ale ważniejsze jest to, że sama wybrałam i postanowiłam.
  • Jestem kowalem własnego losu. Staram się wyrażać swoje potrzeby, chcę być ich świadoma, chcę ponosić odpowiedzialność za własne decyzje.
  • Nie rezygnuję z marzeń. Staram się zrealizować to, czego pragnę. Nie rezygnuję z błahych powodów. Nie daję za wygrana zbyt łatwo.
  • Rezygnuję za to z bycia więźniem powinności, nie będę dawać się wykorzystywać innym, odrzucę toksyczne relacje, dam sobie prawo do relaksu.

Na podstawie wymienionych wyżej postaw widać, że z psychologicznego punktu widzenia na próżno możemy szukać wolności “na zewnątrz siebie”. Nawet jeśli zamieszkałabyś w górskim schronisku wśród bezkresnych polan, oddała się wymarzonej pracy i odrzuciła wszelkie obowiązki – nie znajdziesz tam wolności, jeśli nie nosisz jej w sobie. A jeśli jej poszukujesz – spróbuj zacząć od własnego wnętrza – skarbnicy Twoich potencjałów i ukrytych możliwości!

A. Sajdak

Komentarze (7)

filodendron

8 lat temu

Mądre myśli zawarte są w tym artykule.Koleżanki również zaprezentowały godne naśladowania postawy. Wydaje mi się się wielu z nas brak asertywności.

nowa

8 lat temu

Wolność ducha jest ważna i potrzebna,przekonałam się na własjej skórze.
Sama decyduję.Nie wszystko co robię okazuje się zawsze dobre i przyjemne, ale ważne jest to,że sama wybrałam i postanowiłam.
Na własnych błędach się uczymy i wyciągamy z nich wnioski!

Meguszka

9 lat temu

Rezygnuję za to z bycia więźniem powinności, nie będę dawać się wykorzystywać innym, odrzucę toksyczne relacje, dam sobie prawo do relaksu.

Matko, to o mnie! :/

Zielarka

9 lat temu

Myślę, że ten fantastyczny zbiór postaw każda z nas powinna sobie powiesić w widocznym miejscu i chociaż raz w tygodniu przeczytać i chociaż w części realizować !!!

Zostaw komentarz