jestem-piekna

Cofnij się pamięcią wstecz i przypomnij sobie, ten wystrój pokoju, w którym spałaś jako dziecko. Ile razy bałaś się otworzyć oczy, bo zabawki wyglądały jak potwory, a meble jak zjawy czy duchy? Wtedy głowę byś dała, że to nie Twój pokój, a jakieś straszne i upiorne miejsce.

Co widzi Twoja psychika?

Teraz jesteś dojrzałą kobieta, a dziecięce lęki wywołują jedynie uśmiech pobłażania na Twojej twarzy. Zdziwiłabyś się mocno, słysząc, że podobny proces towarzyszy Ci po dziś dzień.
A tak właśnie się dzieje, kiedy spoglądasz w lustro. Twój mózg generuje nie realny obraz, jest to tylko wyobrażenie o tym jak wyglądasz. Z pewnością masz takie koleżanki lub znajome, które uporczywie trzymają się przekonania na temat swojego ciała, które zupełnie nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Próby objaśniania, czy tłumaczenia nieprawidłowości w ich myśleniu na nic się tutaj zdają ponieważ to nie oczy patrzą – to patrzy nasza psychika.

Sposób patrzenia na siebie, a zwłaszcza na swoją twarz, która pełni ważną funkcję w komunikacji międzyludzkiej, ma wpływ na postrzeganie przeżyć obecnych w naszej świadomości. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli uważasz, że jesteś osoba otyłą – generujesz taki obraz w swojej świadomości – to na swojej twarzy widzisz pulchne policzki, drugi podbródek etc. Jeżeli masz poczucie, że się starzejesz i nie godzisz się z tym, to na swojej twarzy dostrzeżesz zmarszczki mimiczne, kurze stopki, mało elastyczna skórę.
Te wszystkie niedoskonałości, które dostrzegamy na naszej twarzy są przedmiotem naszych lęków, kompleksów, obaw, niskiej samooceny. I dobrze jeśli działa to na nas motywująco do zmiany wizerunku na bardziej korzystny.

Podkreślaj swoje walory

Niebezpieczne staje się jednak wówczas, gdy próbujemy podjąć walkę z tym, czego nie da się zmienić. Skupiamy się wówczas na tym jednym aspekcie, próbując go zniwelować (co często skazane jest na porażkę) zaniedbując atuty, które mamy. Tymczasem o naszej atrakcyjności przesądza właśnie zdolność wyostrzenia i skupienia uwagi na tym, co w nas najlepsze. Gwarantuję, że jeśli masz piękne oczy i podkreślisz je umiejętnie makijażem, strojem, dodatkami to będą stanowiły najważniejszy punkt w Twojej twarzy. A kiedy już tak się stanie z pewnością nikt nie zauważy Twojej nowopowstałej zmarszczki na czole.

Nie sposób na swoją twarz spojrzeć obiektywnie. Ale można próbować na nią spojrzeć
pozytywnie. Nastawienia pozytywne implikuje nasze cele, poszukiwanie dobrych stron, piękna i tego, co warto podkreślić i wydobyć. A dzięki temu możemy w lustrze zobaczyć siebie realnym, a nie przez pryzmat wyobrażenia.

Joanna P.