wewnętrzne zasoby
mahdi chaghari z Unsplash

Zapewne zauważyłaś, że zarówno w psychoterapii, jak i w codziennym życiu często skupiamy się na swoich deficytach. Znacznie wyższą rangę przyznajemy temu, co nam brakuje, zamiast docenić to, co zostało nam dane. W rezultacie czujemy smutek i przygnębienie. Jak zastąpić je radością i wdzięcznością? Pomóc mogą w tym wewnętrzne zasoby, a dokładniej rzecz ujmując, uświadomienie sobie, co wchodzi w ich skład. Nie zawsze potrafimy wskazać je samodzielnie. Jakie są twoje wewnętrzne zasoby? W naszym artykule zawarliśmy kilka cennych wskazówek.

Spis treści:

  1. Zdrowie fizyczne
  2. Jakie są twoje wewnętrzne zasoby? Posiadane kompetencje
  3. Dobre relacje
  4. Sukcesy w pracy zawodowej
  5. Niezależność finansowa
  6. Wewnętrzne zasoby. Pozytywne wspomnienia

Zdrowie fizyczne

Często doceniamy zdrowie, gdy je stracimy. Możemy przez lata nie chorować, a nawet na chwilę zapomnieć o nawrotach opryszczki, a być niezadowoloną z życia. Dopiero gdy dopadnie nas przeziębienie, a na ustach pojawi się zimno utrudniające spożywanie posiłków, zaczynamy dostrzegać szczęście, jakie towarzyszyło nam w czasach dobrego zdrowia. Każdy czasem zmaga się z jakąś dolegliwością, mimo wszystko warto docenić to, co funkcjonuje prawidłowo. Może borykasz się z alergią, ale masz dobre wyniki krwi, nie brakuje ci żadnych mikro- i makroskładników. Czasem bolą cię plecy, ale masz świetną odporność. Warto docenić to, co działa bez zarzutu, zamiast nadmiernie koncentrować się na dysfunkcjach zdrowotnych.

Jakie są twoje wewnętrzne zasoby? Posiadane kompetencje

Może nie znasz perfekcyjnie żadnego języka obcego, mimo licznych kursów doszkalających, ale posiadasz natomiast wybitne zdolności matematyczne? Nikt nie jest wybitnym w każdej możliwej dziedzinie. Nawet chemiczny geniusz może mieć problem z jakimś przedmiotem np. językiem polskim. To całkowicie normalne, ponieważ nasz mózg działa w określony sposób. U jednych aktywniejsza jest część odpowiedzialna za kreatywność, u drugich za analityczne myślenie. Poznaj swoje kompetencje i je doceń. Może nie masz w sobie cech, które umożliwiałyby ci pracę w korporacji, ale posiadasz dar pisania lub prawidłowego odczytywania ludzkich emocji? Swoje talenty możesz wykorzystać dla dobra innych, a przy okazji uczynić z nich swoje źródło zarobków.

Dobre relacje

Każdy z nas może wskazać złe relacje w swoim życiu, które okazały się źródłem cierpienia i zawodu. Często jednak w przypływie negatywnych myśli, zapominamy o dobrych ludziach, których spotkaliśmy na swojej drodze. Warto sobie przybliżyć ich postaci, aby w trudnych chwilach nie zakładać, że świat jest pełny zła. Może nie masz idealnych rodziców, ale kochanego wujka i babcię, którzy wspierali cię w trudnych chwilach? Nie posiadasz zbyt wielu znajomych, ale na swoje 3 przyjaciółki zawsze możesz liczyć. Są twoimi bratnimi duszami.

Sukcesy w pracy zawodowej

Mogą to być zarówno wyróżnienia w branży, w której działasz, jak i drobne sukcesy np. zadowolenie klienta. Kiedy widzisz, że to, co robisz, spotyka się z pozytywną reakcją otoczenia, czujesz się wewnętrznie zmotywowana do dalszego rozwoju. To niewątpliwie ma korzystny wpływ na twoje życie zawodowe. W związku z tym nie koncentruj się nadmiernie na porażkach, pamiętaj też o sukcesach, aby zyskać zdrowy balans.

Niezależność finansowa

Może nie jesteś milionerką, nie masz własnego mieszkania i samochodu, ale też nie posiadasz żadnego kredytu, masz trochę oszczędności i co miesiąc otrzymujesz stałą pensję. Warto to sobie uświadomić zwłaszcza w czasach galopującej inflacji. Wzrost cen żywności i ogrzewania sprawia, że doskwiera nam brak poczucia bezpieczeństwa. W takich chwilach warto pomyśleć o finansowym zabezpieczeniu, jakie przez lata zbudowałyśmy.

Wewnętrzne zasoby. Pozytywne wspomnienia

Każdy z nas ma jakieś pozytywne wspomnienia, które mogą okazać się sporym wsparciem w trudnych chwilach. Dobrze jest wówczas powrócić do studenckich przyjaźni, wyjazdu wakacyjnego z przyjaciółką czy premii uzyskanej w firmie. Takie myśli wewnętrznie nas podbudowują, nawet jeśli pochodzą sprzed wielu lat. Potrzebujemy pozytywnych wzmocnień.

Zapraszamy do lektury: