Jak złagodzić objawy menopauzy

Menopauza zwana również klimakterium to czas, gdy jajniki zmniejszają produkcję progesteronu i estrogenów, co skutkuje zatrzymaniem się miesiączkowania i przejściem w okres bezpłodności. Absolutnie nie jest to choroba, a jedynie kolejny naturalny etap w życiu każdej kobiety! Pierwsze objawy sygnalizujące zbliżające się klimakterium pojawiają się w okolicy 40-go roku życia – czynności jajników powoli wygaszają się, a wraz z tym zaczynają pojawiać się pierwsze sygnały zbliżającego się „przekwitania”. Według statystyk kobiety w Polsce ostatnią miesiączkę przechodzą między 50, a 52 rokiem życie, więc okres premenopauzy może trwać nawet 10 lat! Dziś pokrótce poznamy objawy zbliżającej się menopauzy, a dodatkowo zapoznamy się z dostępnymi w aptekach produktami na złagodzenie pojawiających się dolegliwości.

Objawy menopauzy

Pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy pojawiają się zazwyczaj u kobiet w czwartej dekadzie życia. Wraz z głównym symptomem zbliżającej się menopauzy, którym jest nieregularne miesiączkowanie pojawiają się inne nieprzyjemne dolegliwości: fizyczne, jak i psychiczne, których przyczyną jest nieregularna produkcja hormonów (estrogenu i progesteronu).Okres premenopauzalny charakteryzuje się spadkiem libido i obniżoną ochotą na seks, a wszystko za sprawą zmian hormonalnych. Nie powinien to być jednak prowodyr do rezygnacji z życia intymnego – odpowiednie nastawienie psychiczne, wsparcie partnera i ewentualnie środki farmakologiczne zwiększające libido pozwolą czerpać radość z życia w strefie seksualnej, wszystko znajduje się w naszej głowie! Wiele kobiet zbliżających się do okresu przekwitnięcia zmaga się również z problemem uderzeń gorąca, czyli nagłym uczuciem ciepła powodującym zaczerwienienia skóry, widoczne szczególnie na twarzy oraz tułowiu – organizm reaguje w ten sposób na spadek estrogenu.

Uderzenia ciepła mogą pojawiać się również w nocy, co wiąże się z nadmiernym nocnym poceniem wywołującym silny dyskomfort. Niestety okres premenopauzy wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami oraz zmianami zachodzącymi w ciele kobiety: ciągłe uczucie zmęczenia, problemy ze snem, a nawet pogorszenie się koncentracji i pamięci. Zmiany towarzyszące wejściu w kolejny okres w życiu wiążą się również ze zmianami w wyglądzie – włosy tracą swój blask i są przerzedzone, paznokcie stają się zdecydowanie słabsze, a wraz ze spadkiem poziomu estrogenu wzrasta waga. Niestety zmiany dotyczące atrakcyjności kobiety w niektórych przypadkach wywołują depresję oraz stany lękowe. Na pocieszenie powtórzę jeszcze raz: – menopauza nie jest chorobą i dotyczy każdej z nas – odpowiednie nastawienie psychiczne oraz produkty dostępne w aptekach pozwolą zminimalizować towarzyszące jej objawy i cieszyć się pełnią życia!

Przekwitanie a osteoporoza

Spadek hormonów w czasie menopauzy wpływa niekorzystnie na gęstość kości – według statystyk 40% kobiet w wieku 50 lat boryka się z osteoporozą. Utrata masy kostnej występuje w pierwszych latach menopauzy, a im wcześniej zacznie się okres przekwitania tym możliwe są większe ubytki w kościach. Naturalna Fundacja Osteoporozy szacuje, że w przeciągu 8 lat po menopauzie ubytek może wynosić nawet 20%! Choroba charakteryzuje się silnymi dolegliwościami bólowymi różnych odcinków kręgosłupa, a dodatkowo trudno gojącymi się złamaniami. Należy pamiętać, że w ciągu całego życia w kościach zachodzą dwa procesy – budowanie i niszczenie. Biorąc pod uwagę przedstawione fakty należy pamiętać o profilaktyce dbania o kondycję kości – odpowiednio dobrane preparaty pomogą zmniejszyć ubytek kości! Podstawowym warunkiem jest suplementacja wapnia oraz witaminy D, a także odpowiednio zbilansowana dieta!

Produkty łagodzące objawy menopauzy

Wraz z coraz większym zainteresowaniem ziołolecznictwem, apteki chwalą się szeroką ofertą leków i suplementów diety na bazie ziół – wśród asortymentu aptecznego nie brakuje również produktów łagodzących objawy menopauzy! Do gatunków stosowanych w łagodzeniu symptomów przekwitania należą m.in.: koniczyna łąkowa, arcydzięgiel chiński, lukrecja gładka, żeń-szeń, pelargonia, dziurawiec zwyczajny, serdecznik pospolity, olej z wiesiołka, len, szałwia, melisa, miłorząb japoński i męczennica cielista. Femiflavon charakteryzuje się naturalnym składem i przyczynia się do złagodzenia dolegliwości okołomenopauzalnych, dzięki czemu znów będziesz czerpać z życia pełnymi garściami, a dyskomfort odejdzie w niepamięć! Czerwona koniczyna jest jednym z najbardziej popularnych ziół, która w połączeniu z innymi składniki ułatwi przejście w menopauzę, a wybór produktów jest szeroki: Tabletki Femiflamax, Femitonina, Promensil Forte oraz suplement diety Doppelherz Aktiv Meno Complex.

Na uwadze trzeba mieć jednak, że nie w każdym przypadku suplementy diety przyniosą wyczekiwane efekty! Jeżeli dolegliwości nie ustępują warto skonsultować to z lekarzem, który przypisze specjalistyczne leczenie hormonalne.