Jak wybrać dla siebie podkład mineralny
Zdjęcie autorstwa George Milton z Pexels

Coraz bardziej skłaniamy się ku naturze, co widać też po naszych wyborach zakupowych. Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością. Chętnie sięgamy też po podkład mineralny. Staramy się działać świadomie. Wybieramy te produkty, które nie zanieczyszczają naszej planety i nie zawierają zbędnej chemii, która mogłaby zaszkodzić naszej skórze. W naszym artykule podpowiadamy, jak wybrać dla siebie podkład mineralny.

Spis treści:

  1. Co wpływa na stan skóry?
  2. Podkład mineralny – produkt bezpieczny dla osób po zabiegach medycyny estetycznej
  3. Podkład mineralny w proszku czy w fluidzie?
  4. Pędzel kabuki. Musisz go mieć, jeśli stawiasz na kosmetyki mineralne
  5. Aplikacja podkładu mineralnego – na sucho czy mokro?
  6. Kryjący podkład mineralny czy rozświetlający?
  7. Podkłady mineralne to bogactwo odcieni

Co wpływa na stan skóry?

To, jak wygląda nasza cera, zależy od wielu czynników. Duży wpływ na jej kondycję ma dieta, prowadzony styl życia, zaburzenia hormonalne i kosmetyki. Te ostatnie mogą znacznie pomóc w walce z problemami dermatologicznymi lub zaszkodzić skórze, powodując wysyp pryszczy i zaskórników. Warto zadbać o to, aby stosowane przez nas kosmetyki były dopasowane do rodzaju cery. Jeśli masz cerę tłustą czy mieszaną, możesz odnotować znaczącą poprawę, zamieniając tradycyjny fluid na podkład mineralny. Wynika to z faktu, że podkłady drogeryjne często zawierają parafinę, silikony oraz alkohole tłuszczowe, które mogą zapychać pory i powodować namnażanie patogenów, w tym bakterii z gatunku Propionibacterium acne, które odpowiadają za rozwój trądziku. Tymczasem podkłady mineralne charakteryzują się prostym składem.

Podkład mineralny – produkt bezpieczny dla osób po zabiegach medycyny estetycznej

Wbrew pozorom, podkład mineralny nie jest wynalazkiem XXI wieku. Choć może się wydawać, że na rynku kosmetycznym zadebiutował stosunkowo niedawno, to w rzeczywistości jego początki sięgają lat 70. ubiegłego stulecia. To właśnie wówczas pojawiło się zapotrzebowanie na mocno kryjący kosmetyk, który przyspieszałby gojenie ran, a jednocześnie był bezpieczny dla skóry po zabiegach medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Podkład mineralny okazał się strzałem w dziesiątkę. Zawarty w nim cynk przyspiesza proces gojenia się skóry i jej regeneracji. Dzięki wykorzystaniu naturalnych substancji pochodzących z ziemi, bardzo rzadko uczula i może być stosowany nawet w przypadku mocno podrażnionej skóry. Wysoka koncentracja pigmentów zapewnia mu świetne krycie.

Podkład mineralny w proszku czy w fluidzie?

Podkład mineralny niejedno ma imię. Na rynku znajdziemy produkt w proszku, jak również tradycyjny fluid. Choć płynny podkład cieszy się większą popularnością, ponieważ jego aplikacja jest stosunkowo prosta, przywykliśmy do tego typu formuł, to dla skóry lepszy jest ten w wersji surowej. Podkład mineralny w proszku wymaga wprawdzie opanowania specyficznej techniki nakładania, robimy to ruchem stempelkowym za pomocą pędzla kabuki, ale też nie zapycha skóry. Niestety, każdy fluid zawiera jakieś substancje o potencjale komedogennym. Mogą to być nawet naturalne oleje czy sterole. W związku z tym cera trądzikowa czy mieszana uspokoi się, gdy sięgniemy po podkład mineralny w proszku. Ten nie zawiera bowiem składników komedogennych, zatem nie zapcha nam porów i nie spowoduje wysypu pryszczy.

Podkład mineralny w proszku czy w fluidzie

Zdjęcie autorstwa George Milton z Pexels

Pędzel kabuki. Musisz go mieć, jeśli stawiasz na kosmetyki mineralne

Pędzel kabuki, którym nakładamy podkład mineralny w proszku, charakteryzuje się tym, że ma stosunkowo krótką rączkę i mocno zbite włosie. Produkt wysypujemy na wieczko, a następnie nabieramy na pędzel i wciskamy go w skórę ruchem stempelkowym.  Podkłady mineralne możemy nakładać także pędzlem typu flat top.

Aplikacja podkładu mineralnego – na sucho czy mokro?

Podkłady mineralne możemy aplikować na sucho lub mokro. Pierwsze rozwiązanie wydaje się bardziej intuicyjne. Rozprowadzamy wówczas podkład podobnie jak puder, choć nie do końca tak samo. Dokonujemy bowiem tego zbitym pędzlem kabuki lub flat topem, wykorzystując ruch stempelkowy.  Aplikacja podkładu mineralnego na sucho niesie ze sobą jednak pewne ryzyko. Kosmetyk może tworzyć efekt maski, wyglądać nienaturalnie i podkreślać istniejące zmarszczki. Stanie się tak, gdy nałożymy go za dużo. Osoby, dla których to pierwszy kosmetyk mineralny, mogą natomiast rozprowadzić podkład mineralny niczym zwykły puder w proszku, czyli omieść nim twarz pędzlem o zbyt mało zbitym włosiu. Wówczas krycie będzie słabsze, a makijaż straci na estetyce i trwałości. Podkłady mineralne możemy też nakładać na mokro. W tym celu spryskujemy włosie pędzla kabuki wodą termalną lub hydrolatem, a następnie nabieramy produkt i rozprowadzamy go na twarzy ruchem stempelkowym. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy dobre krycie i naturalny makijaż twarzy.

Aplikacja podkładu mineralnego

Zdjęcie autorstwa George Milton z Pexels

Kryjący podkład mineralny czy rozświetlający?

Na rynku mamy podkłady mineralne, które różnią się formułą. W związku z tym możemy dobrać kosmetyk skrojony na miarę swoich potrzeb. Jeśli masz cerę mieszaną lub tłustą postaw na kryjący podkład mineralny. Z jego pomocą pozbędziesz się niedoskonałości cery, w tym zaczerwienienia i drobnych pryszczy. Uzyskasz równomierny koloryt, skóra będzie też ładnie zmatowiona. Kryjące podkłady mineralne zawierają więcej pigmentu oraz cynku, który wysusza pryszcze i przyspiesza znikanie niedoskonałości skóry. Niestety, cynk może też wysuszać, dlatego nie jest wskazany w przypadku skóry suchej. Ta nie przepada też za kryjącymi formułami, ponieważ te lubią ją obciążać i obnażać suche skórki. W przypadku cery suchej lepiej sprawdzi się rozświetlający podkład mineralny.

Podkłady mineralne to bogactwo odcieni

Podkłady mineralne zazwyczaj są dostępne w szerszej palecie odcieni i tonacji niż drogeryjne fluidy. Jeśli często narzekasz, że nie potrafisz znaleźć dla siebie odpowiednio jasnego podkładu w płynie, koniecznie sięgnij po minerały. Tutaj znajdziesz nie tylko produkty różniące się stopniem jasności, ale też tonacją. Bardzo jasny podkład mineralny jest dostępny w wersji z różowymi, żółtymi i neutralnymi podtonami. Odpowiednio dobrany będzie wyglądał jak twoja druga skóra. Pamiętaj też o tym, że podkłady mineralne są bardzo wydajne. To zasługa wysokiej koncentracji pigmentu, przez co do wykonania makijażu wykorzystujemy niewielką ilość produktu. Warto używać ich w sposób higieniczny, ponieważ  tego typu produkty nie psują się same w sobie, gdyż nie zawierają wody ani tłuszczów, które mogłyby stanowić pożywkę dla różnego rodzaju bakterii i grzybów. O kosmetykach mineralnych, takich w proszku, mówi się, że są to produkty wieczne. Tak naprawdę nie trzeba się obawiać, że przeterminują się, zanim je zużyjemy. Z tego względu podkłady mineralne to też dobre rozwiązanie dla kobiet, które nie malują się na co dzień.