Dbaj o twarz Uroda

Kosmetyki naturalne – dylematy etyczne

kosmetyki-naturalne-dylematy-etyczne

Systematycznie wzrasta zainteresowanie kosmetykami naturalnymi. Konsumenci wierzą, że roślinne antyoksydanty spowalniają procesy starzenia i zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Do niedawna Polacy nie zwracali uwagi na skład kremów i balsamów do ciała. Dużym zainteresowaniem cieszyły się produkty zachodnich marek. Sytuacja zmieniła się wraz z pojawieniem się blogów poświęconych urodzie.

Blogi poświęcone urodzie

Kobiety, którym bliskie są zagadnienia z pogranicza kosmetologii, zaczęły zwracać uwagę na skład kremów, odżywek do włosów itp. Ich wpisy zachęciły Polki do lektury etykietek. Blogerki, zajmujące się urodą, stały się założycielkami lobby zwalczającego parabeny. Te popularne konserwanty pod względem strukturalnym przypominają estrogeny, toteż pojawiło się podejrzenie, iż mogą zaburzać gospodarkę hormonalną.

Wzrost świadomości społecznej

Blogerki przyczyniły się do wzrostu świadomości społecznej. Konsumenci zaczęli zwracać uwagę na jakość produktów, po które sięgają. Media zaczęły podchwytywać nośne tematy. Gdy informacje o parabenach, solach aluminium i formaldehydzie trafiły do głównego nurtu, pojawiła się alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków. Naturalne kremy, odżywki i masła zaczęły podbijać rodzimy rynek.

Kosmetyki ekologiczne

Początkowo niewiele osób mogło sobie pozwolić na zakup kosmetyków, które posiadają certyfikaty ekologiczne. W miarę upływu czasu na rynku pojawili się nowi gracze. Konkurencja przyczyniła się do spadku cen. Naturalne specyfiki budzą skrajne reakcje. Jedni nie wyobrażają sobie powrotu do drogeryjnych kremów i maseł, drudzy są rozczarowani konsystencją certyfikowanych emulsji. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż roślinne oleje i masła wchłaniają się wolniej od balsamów bogatych w silikony. Osoby, które cenią sobie wygodę, mogą kręcić nosem na naturalne kosmetyki.

Irmina

Systematycznie wzrasta zainteresowanie kosmetykami naturalnymi. Konsumenci wierzą, że roślinne antyoksydanty spowalniają procesy starzenia i zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Bogactwo antyoksydantów

Na korzyść specyfików ekologicznych przemawia ich skład. Roślinne ekstrakty, oleje i masła stanowią bogate źródło antyoksydantów. Przeciwutleniacze chronią organizm przed spustoszeniem, jaki sieją wolne rodniki. Te reaktywne cząstki przyłączają się do biomolekuł i tym samym zaburzają funkcje komórki. Wolne rodniki są zaliczane do czynników, które przyspieszają procesy starzenia. Zapobiegając uszkodzeniom DNA, zapewniamy skórze młody wygląd.

Problemy etyczne

Choć naturalne kosmetyki mają wiele zalet, coraz częściej pojawiają się głosy, że ich stosowanie jest nieetyczne. Na świecie nie brakuje osób, które cierpią z powodu głodu. Szacuje się, że każdego dnia z powodu niedożywienia umiera 24 000 ludzi. Przy produkcji kosmetyków wykorzystuje się zarówno rośliny jadalne, jak i niejadalne. O ile te drugie nie budzą kontrowersji, o tyle te pierwsze mogłyby uratować czyjeś życie.

Ekologiczne surowce kosmetyczne

Niektórzy ludzie czują się oburzeni faktem, iż do produkcji kremów, maseczek itp. wykorzystuje się surowce z upraw ekologicznych. Dostęp do warzyw i owoców wolnych od pestycydów jest ograniczony. Niemowlęta często jadają przeciery zanieczyszczone środkami ochrony roślin, podczas gdy bogate kobiety wklepują w twarz certyfikowany krem z marchewką.

W rzeczywistości przekazanie nadwyżek żywności krajom głodującym jest niemożliwe. Gdyby doszło do takiego procederu, świat zalałaby fala protestów. Przekazując za darmo artykuły spożywcze, popsulibyśmy rynek. Jednocześnie obywatele państw rozwiniętych poczuliby się skrzywdzeni, wszak za każdą pietruszkę i marchewkę muszą płacić.

Irmina

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

To jaki kosmetyk wybierzemy zależy od nas.Czy nas stać na drogi kosmetyk czy nie…Wszystkie kobiety przecież chcą smarować się,wklepywać to co najzdrowsze

Tess

8 lat temu

Wyrzucamy tak dużo jedzenia, że wprost patrzeć na to nie mogę. Mieszkam w blokach to widuję nawet chleb rzucony na chodniku. Myślę, że tym trzeba się zająć i wykorzystać dla głodujących. A kosmetyki powinny być ze składników jak najbardziej zdrowych aby nie było uczuleń.

drobina

8 lat temu

Hmm! Jakie kosmetyki wybrać? To rzeczywiście dylemat. Chciałoby się żyć w zgodzie z naturą i etyką, ale czy zawsze tak się da?:\

Emilly27k

8 lat temu

Nie wszystkich stać na drogi kosmetyk. Od nas samych zależy na jaki zakup kremu się zdecydujemy czy ekologiczny czy na bazie innych składników.

Mindi

8 lat temu

Nie rozumiem skąd to oburzenie, że do kosmetyków używa się zdrowej żywności. Staramy się aby to co aplikujemy było jak najbardziej zdrowe. Problem krajów głodujących to zupełnie inna sprawa i produkcja kosmetyków nie musi wpływać negatywnie. Myślę, że jesteśmy otwarci na pomoc ubogim i tym bardziej widzę, że gdy kogoś stać na drogie kremy to bierze też udział w akcjach charytatywnych.

Zostaw komentarz