Dbaj o zdrowie Zdrowie

Zaburzenia hormonalne a dieta

zaburzenia hormonalne a dieta

Produkty, które spożywamy mają wpływ na gospodarkę hormonalną. Za pojawiające się zaburzenia hormonalne może odpowiadać nasza dieta. Które produkty mogą nam pomóc, a które warto ograniczyć?

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne pojawiają się wtedy, gdy dochodzi do zachwiania prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Objawiają się one różnymi sygnałami ze strony organizmu. Nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać, co jest ich przyczyną. U kobiet, najczęściej pojawiają się nieregularne cykle menstruacyjne, problemy skórne czy zaburzenia wagi. Oprócz fizycznych oznak, również psychika nie pozostaje obojętna na hormony. Zdarzają się wahania nastrojów, uczucie rozdrażnienia czy nawet stany depresyjne. I nie zawsze chodzi o ciążę, czy poważną chorobę. Czasem zmiana diety może drastycznie pogorszyć nasz stan zdrowia. Działa to również w drugą stronę. Za pomocą wartościowych produktów odżywczych, możemy poprawić funkcjonowanie hormonów, nasze zdrowie i samopoczucie.

Zaburzenia hormonalne a dieta

Przyczyną zaburzeń hormonalnych są bardzo często drakońskie diety. Odchudzanie nie zawsze idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem. Eksperymentalne diety mogą rozregulować nasz organizm, wyrządzając więcej krzywd niż pożytku. Odchudzanie powinno odbywać się pod okiem lekarza i dietetyka. Wcześniej warto wykonać podstawowe badania lekarskie, które będą punktem wyjściowym do ułożenia właściwej i przede wszystkim bezpiecznej diety. Zbyt duża ilość błonnika nie służy hormonom płciowym kobiet. Ilość cukru jest ważna, jeśli mowa o hormonach. Zbyt dużo cukru w diecie kobiety, może przyczyniać się do wahań masy ciała. Niezdrowa dieta, oparta na tłustych, słonych i przetworzonych produktach, nie tylko odbije się na naszej wadze, ale także na nastroju. Jedząc zdrowo, poczujemy się lżej i lepiej. Zauważymy poprawę stanu skóry, włosów i paznokci. A dzięki niektórym produktom wyrównamy poziom hormonów. Dlatego tak ważna jest jakość naszej diety.

Dieta na hormony

dietaObecnie w produktach jest wiele substancji, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Najlepiej wybierać te, które są najmniej przetworzone. Kobiety mające problem z dolegliwościami menopauzy, powinny sięgać po soję. Soja jest źródłem fitoestrogenów, czyli substancje roślinne, podobne do estrogenów. Przy zaburzeniach hormonalnych, warto wprowadzić do diety brokuły, których spożycie może obniżyć ryzyko raka piersi. Zdrowym elementem żywienia będzie także siemię lniane. Zawiera lignany, które także chronią przed nowotworami, również mężczyzn. Awokado pomoże na stres, a jabłka wspomogą zdrowie na różnych płaszczyznach. Orzechy sprawdzą się u osób chorych na cukrzycę oraz tym, którzy mają problem z zasypianiem. Hormony wesprą także takie produkty jak cynamon, imbir, jagody czy nasiona chia. Warto o nich pamiętać. Zmiana diety może poprawić zdrowie, bez konieczności zażywania mnóstwa leków czy suplementów diety, dlatego należy zadbać o odżywianie.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

Emilly27k

6 lat temu

Nie zauważyłam u mojej mamy, aby stosowała dietę czy miała problem z hormonami. Widocznie przechodzi w łagodny sposób, może to będzie genetyczne. Dobrze by było:)

pati25

6 lat temu

U kobiet w okresie menopauzy dieta spełnia ważną rolę.Dzięki niej,jedząc odpowiednie produkty możemy poprawić nasz poziom hormonów.I złagodzimy nieprzyjemne objawy menopauzy 🙂

dulcynea

6 lat temu

Dieta zbilansowana dla kobiet w okresie menopauzy jest bardzo ważna.
Wtedy , kiedy zaczynają się zaburzenia hormonalne trzeba pomyśleć jak dostarczyć organizmowi składniki potrzebne do optymalnego funkcjonowania organizmu .
Składniki, które wpłyną na odpowiednie funkcjonowanie gospodarki hormonalnej , by skóra wyglądała prrzyzwoicie, samopoczucie było dobre…

Zostaw komentarz