Jak uzależnienie wpływa na związek

Z pewnością nie raz słyszałaś opowieści o tym, jak dobrym partnerem byłby dany facet, gdyby nie alkohol czy narkotyki. Jest w tym sporo prawdy. Uzależnienie rzutuje negatywnie na osobowość i zachowanie człowieka, co w związku często staje się przeszkodą nie do pokonania. Jak uzależnienie wpływa na związek?

Osoba uzależniona koncentruje się na swoim nałogu

Gdy jesteś w związku z osobą uzależnioną, ona zupełnie nie liczy się z twoimi odczuciami. Nie znajdujesz się w centrum jej zainteresowania, nie możesz poczuć się dla nałogowca najważniejszą na świecie.  On bowiem całą swoją energię i wszystkie środki koncentruje na zaspokojeniu głodu – zakupie kolejnej flaszki alkoholu lub działki narkotyków.

Nieobliczalne zachowanie po alkoholu

Alkohol oraz substancje psychoaktywne sprzyjają agresji oraz napadom szału. Spokojny zazwyczaj mężczyzna po butelce wódki nagle zaczyna szarpać kobietę, ciągnąć ją za włosy, mścić się za wyimaginowaną zdradę, będąc brutalnym podczas seksu.  Nigdy nie wiesz, kiedy staniesz się jego workiem treningowym. Nie możesz być też pewna jego wierności, gdy się napije lub zażyje narkotyki, może sypiać z kim popadnie i to bez żadnego zabezpieczenia. Związek z osobą uzależnioną to ogromne zagrożenie dla twojego bezpieczeństwa.

Długi z powodu uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu i narkotyków sprawia, że człowiek koncentruje się na dostarczaniu coraz większej ilości substancji zmieniającej stan świadomości. To może powodować zadłużenie, wyprzedawanie majątku etc.  Jeśli jesteś z taką osobą w związku, musisz liczyć się z tym, że pieniądze z twojej torebki mogą nagle zacząć znikać.

Problemy w pracy z powodu nałogu

Osobom uzależnionym często wydaje się, że kontrolują swój nałóg, bo codziennie chodzą do pracy. Problem pojawia się wówczas, gdy pewnego dnia ktoś nie wytrzeźwieje, narazi firmę na straty i zostanie dyscyplinarnie zwolniony.  To może przekuć się w długotrwałe bezrobocie, bo osoby pijącej w zakładzie pracy nikt nie zatrudni.

Irracjonalne zachowanie na głodzie

Nie tylko stan po zażyciu narkotyków czy wypiciu alkoholu jest niebezpieczny dla ciebie. Także sytuacja, gdy osoba uzależniona znajduje się na głodzie, nie ma dostępu do tego, co zapewnia jej odlot, może doprowadzić do agresji, steku wyzwisk i czepiania się o drobiazgi. Ona nie kontroluje swojego zachowanie, ponieważ każdy nałóg prowadzi do zniszczenia struktur nerwowych w mózgu, ich przeorganizowania.

Współuzależnienie

Związek z osobą uzależnioną często prowadzi do współuzależnienia. Co to oznacza? To, że ty także stajesz się pośrednio uzależniona od jej stanu. Możesz alkoholikowi kupować piwo, aby rano poczuł się lepiej, mając kaca. Możesz go kryć w pracy i przed znajomymi, wymyślać zaskakujące historie tłumaczące jego niedyspozycję. Stajesz się zależna od jego nastrojów i zachowania, na które wpływa ilość spożytego alkoholu. Od osoby uzależnionej należy uciekać. Ona sama musi uporać się ze swoim nałogiem. Jeśli sprosta temu zadaniu z pomocą psychoterapeuty, można rozważyć powrót, ale bez zmiany postawy nie ma sensu budować z kimś takim związku, bo jest on z góry skazany na przegraną.