Poznaj siebie. Karty emocji

Emocje – to właśnie one nadają barw naszemu życiu. Bez nich byłoby ono jałowe i bez wyrazu. Zazwyczaj jednak zwykliśmy klasyfikować emocje jako pożądane i niepożądane. Do tych, które pragniemy odczuwać i postrzegamy je jako dobre, zaliczamy radość, euforię, nadzieję, pożądanie. O tych, które jawią się nam jako negatywne, chcielibyśmy zapomnieć. Należą do nich smutek, żal, przygnębienie, niechęć, gniew czy nienawiść.  Tymczasem wszystkie emocje są potrzebne i powinniśmy przyznać sobie do nich prawo.  Katarzyna Miller i Joanna Olekszyk stworzyły niezwykły zestaw. Poznaj siebie. Karty emocji to nie tylko książeczka, która przybliża nam funkcje poszczególnych emocji, ale też karty. Całość zamknięto w uroczym, pięknie zaprojektowanym pudełeczku zamykanym na magnes. Poznaj siebie. Karty emocji  to idealny zestaw na prezent gwiazdkowy, w końcu każdy z nas powinien lepiej poznać uczucia, które mu towarzyszą.

Wszystkie emocje mają swoją rolę

Choć pewne emocje najchętniej wykreślibyśmy ze swojego życia, to w rzeczywistości wszystkie są nam potrzebne. Nawet przygnębienie, smutek czy żal informują nas bowiem o czymś ważnym.  Gdy je odczuwamy, to znaczy, że straciliśmy coś, na czym nam zależało.  Czując te emocje, otrzymujemy od swojej psychiki informację zwrotną, że może należałoby coś zmienić w swoim życiu. Jeśli żal nam utraconego kontaktu z przyjacielem, to możemy spróbować naprawić tę relację, odezwać się do niego po latach, zaproponować rozmowę. Gniew informuje nas o tym, że nasze granice zostały właśnie przekroczone. Ktoś zrobił coś, czego nie jesteśmy w stanie zaakceptować. Gniew mobilizuje nas do tego, abyśmy pilnowali tego, czy inni respektują nasze granice.

Świadome przeżywanie emocji

Katarzyna Miller zwraca uwagę, że klucz do sukcesu stanowi świadome przeżywanie emocji. Gdy zastanowimy się, co stoi za naszą reakcją, czy jest ona uzasadniona, co możemy zrobić, aby poczuć się lepiej, możemy uczynić swoje życie szczęśliwszym. Nasza nienawiść często wynika z głęboko zakorzenionego poczucia krzywdy. Warto zastanowić się, co nas najbardziej zabolało w czyimś zachowaniu, dlaczego nas tak bardzo dotknęło. Należy też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie przypisujemy komuś złych intencji. Może się bowiem okazać, że to my nadinterpretujemy pewną sytuację, a druga osoba wcale nie chciała nas skrzywdzić. Zrobiła to nieświadomie.

Blokada emocjonalna

Gdy jesteśmy dziećmi, uczy się nas, że pewnych emocji nie wypada odczuwać. Nienawiść do ciężki grzech, dobrzy ludzie jej nie odczuwają. Gniew odczuwają jedynie osoby pochodzące z patologicznych środkowisk. Poczucie bezsilności dopada tylko słabeuszy, którzy nie zamierzają niczego zrobić ze swoim życiem, wolą się tylko użalać. Ciągle odbieramy podobne komunikaty ze świata zewnętrznego, przez co pewne emocje budzą w nas wstyd i staramy się je wyprzeć za wszelką cenę. Tymczasem ich cała paleta jest nam niezwykle potrzebna. Człowiek, który zamyka się na część emocji, prędzej czy później choruje, bo nie pozwala im dojść do głosu. O wiele lepiej jest wyrazić swoje odczucia, nawet jeśli nie są one powszechnie akceptowalne, niż je w sobie skrywać przez lata.

Poznając swoje emocje, uczysz się wyciągać wnioski

Poznaj siebie. Karty emocji  to zestaw, z którego warto zacząć korzystać od dołączonej książki. Po zapoznaniu się z nią możemy zacząć losować przykładowe karty i odpowiadać sobie na pytanie, co ostatnio wzbudziło w nas ten stan emocjonalny, o czym on świadczył i jak sobie z nim poradziliśmy. Takie ćwiczenia uczą nas świadomego przeżywania uczuć, które nam towarzyszą każdego dnia. Katarzyna Miller wraz z Joanną Olekszyk w przystępny sposób opracowały studium ludzkich emocji. To zestaw, który każdemu pomoże w codziennym życiu.