Nieplanowana ciąża - jak poradzić sobie z emocjami

Nieplanowana ciąża zwykle zaskakuje tak samo, niezależnie od tego, czy jest się nastolatką, kobietą, która ma już rodzinę, czy też panią zbliżającą się do menopauzy. Zazwyczaj jest to dużym szokiem dla samej zainteresowanej, ale także dla całej rodziny.

Na szczęście przyszła mama ma kilka miesięcy na przygotowanie się do tego, że będzie miała dziecko. Pomocą w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, które towarzyszą zajściu w nieplanowaną ciążę, może być zapoznanie się kalendarzem ciąży, znajdującym się na stronie: https://www.mamazone.pl/kalendarz-ciazy/. Kalendarz wyjaśnia, jak w każdym miesiącu przebiega rozwój dziecka. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest sobie uświadomić, że zostanie się mamą i postawić w tej roli.

Daj sobie czas

Trzeba sobie uświadomić, że nawet mamy, które się starają o dziecko, na początku są zwykle zaskoczone tym, że są w ciąży, kiedy w końcu dojdzie do zapłodnienia. Nic więc dziwnego, że kobieta, która zaszła w ciążę nieplanowaną jest zaniepokojona, pełna lęku, obaw, a nawet złości. Masz prawo do takich emocji. Są one czymś zupełnie naturalnym i trzeba im dać czas, by minęły. Niekiedy mogą w różnym nasileniu utrzymywać się końca ciąży. Bywa też tak, że przyszłej mamie towarzyszą silne wyrzuty sumienia, że doprowadziła do zajścia w ciążę. Jeżeli te przykre uczucia są tak obciążające, że nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, warto zasięgnąć porady lekarza psychiatry czy też psychologa. Bardzo zła kondycja psychiczna mamy będzie się bowiem odbijała na dziecku. Nie wolno również zaniedbywać wizyt u ginekologa.

Powiedzieć komuś czy ukryć?

Nieraz kobiety, które zachodzą w nieplanowaną ciążę chcą jak najdłużej ukryć ten fakt, nie tylko przed ogółem ludzi, ale także przed bliskimi. Boją się o ich reakcję. Przyszła mama powinna zastanowić się, kto będzie mógł jej udzielić wsparcia w tej sytuacji. Czy powiedzieć mamie lub tacie? A może chłopakowi czy też koleżance lub cioci? Ważne jest to, by podzielić się z kimś tą nowiną, ponieważ łatwiej jest dźwigać ten ciężar, kiedy jeszcze ktoś wie o sytuacji. Jeżeli kobieta stwierdzi, że nie znajdzie sprzymierzeńca wśród osób bliskich lub rodziny, warto skorzystać chociażby z telefonu zaufania dla kobiet w ciąży lub poradni psychologicznej.

Jak rozmawiać z partnerem?

Najlepiej znaleźć odpowiedni spokojny moment na szczerą rozmowę. Jeżeli partner jest kochający, to na pewno okaże wsparcie przyszłej mamie, nawet jeżeli z początku będzie zaskoczony, a nawet niezadowolony. Trzeba mu dać czas na oswojenie się z sytuacją, a po kilku dniach można ponownie wrócić do rozmowy. Może się oczywiście zdarzyć tak, że mama nie jest związana na stałe z ojcem dziecka i nie będzie on chciał słyszeć o tym, że ma ponosić jakąkolwiek odpowiedzialność za to, co się stało lub uczestniczyć w wychowaniu malucha. W takiej sytuacji zaleca się skorzystać z innych dostępnych form wsparcia, chociażby psychoterapeuty lub psychologa. Pomocy i zrozumienia można szukać także na forach internetowych dla mam.