Psychologia

Jak uwolnić bagaż emocjonalny?

Jak uwolnić bagaż emocjonalny

Pixabay

Każdy nosi ze sobą emocjonalny bagaż. Są nim dawne doświadczenia życiowe i trudne emocje, które ciągle tkwią w nas, ale boimy się stawić im czoła. Nierzadko są to też przekonania na temat świata i otaczającej nas rzeczywistości, których nie zawsze jesteśmy świadomi. Wszystkie nieprzetworzone emocje mają niebagatelny wpływ na nasze zachowania i wybory, a tym samym na nasze życie. Jeśli nie nauczymy się rozładowywać swojego bagażu emocjonalnego  ze wszelkich negatywnych i destrukcyjnych doświadczeń, to zaważy to na naszym samopoczuciu i związkach z innymi ludźmi.

Na co mają wpływ nieprzetworzone emocje?

 Emocje uwięzione w ciele, nie znikają ot tak sobie i mogą wpływać na:

  • sposób jaki myślimy o sobie
  • jak reagujemy na stres
  • nasze samopoczucie fizyczne
  • nasze relacje z innymi

Co to znaczy mieć uwięzione emocje?

Emocje są nieodłącznym elementem naszego życia. Powodują, że wszystkie doświadczenia w naszym życiu nabierają kolorów i głębi. Otrzymują pewien ładunek, negatywny bądź pozytywny.   W określonych momentach naszego życia możemy czuć się emocjonalnie zamknięci, przez co nie potrafimy wyrazić tego, co czujemy. Według niektórych psychologów, trauma i trudne emocje, mogą w rzeczywistości stać się zablokowaną energią w ciele.

Jak zostają uwięzione emocje?

 Jeśli przestajemy odkrywać i doświadczać, tego, co czujemy, świadomie bądź nieświadomie, przestajemy być związani z samym sobą.  Niezależnie od sytuacji bądź doświadczenia, nie wiemy lub nie potrafimy w pełni wyrazić siebie i tłumimy swoje emocje. Kiedy zaprzeczamy swoim emocjom odmawiamy sobie możliwości poznania siebie, a emocje zostają zamknięte i zablokowane w nas.

Jaki wpływ mają na nas zablokowane emocje?

Uwięzione emocje wpływają na nas na dwóch różnych poziomach, duchowym i fizycznym. wpływając na psychikę nasilają reakcje emocjonalne. Po jakimś czasie, komórki naszego ciała, które są dniem i nocą wystawione na wpływ energii uwięzionych emocji, nieodwołalnie odczują skutki jej działania.  Odkryto, że emocje są powiązane z różnymi doznaniami cielesnymi. Mogą one również pobudzić współczulny układ nerwowy do wywołania szybkich reakcji w ciele.

Jak uwolnić emocje z ciała?

Emocje są energią, która przepływa przez nasze ciało, jeśli ich nie wyrażamy, tracimy ją. Im lepiej zrozumiemy emocjonalność ciała, tym łatwiej nam będzie rozpoznać swoje uczucia w poprawny sposób.

Stłumione emocje możemy uwolnić poprzez:

  • uznanie swoich uczuć – połączenie ze swoimi uczuciami i zrozumienie ich
  • przepracowanie traumy – kluczem do pomyślnego przepracowania traumy jest oddzielenie się od wszelkiej oceny i przepracowanie wszystkich objawów, których doświadczamy z pozytywnym nastawieniem.
  • praca z cieniem – w tym przypadku bardzo pomocny może okazać się psycholog.
  • celowy ruch – taniec, rozciąganie, joga, qigong, tai chi, medytacja w ruchu.
  • praktykowanie bezruchu – medytacja, ćwiczenia oddechowe, słuchanie relaksującej muzyki, powtarzanie afirmacji.

Dodaj komentarz