uleczyć duszę

Nie jest łatwo pogodzić się z chorobą. Jakie są konsekwencje choroby dla naszego ciała, może mniej więcej określić lekarz. Nigdy nie wiemy jednak, jakie skutki przyniesie choroba naszej psychice. Jaka będzie nasza reakcja? Jak zniesiemy niepewność i ból? Jak będą traktować nas bliscy?

Grupa trzecia – następstwa społeczne

Ostatnią grupą o doniosłym znaczeniu są konsekwencje o charakterze społecznym, a więc relacji chorego z jego otoczeniem. Dla utrzymania jak najbardziej pozytywnych efektów przebytej choroby warto wyzbyć się pewnych często zdarzających się postaw i zachowań, do których głównie zaliczają się: czerpanie korzyści z utrzymywania roli chorego, postawa roszczeniowa, dobrowolna rezygnacja z wykonywania aktywności (zwolnienie z pracy, porzucenie hobby).

Podobnie jak w obliczu wszystkich doniosłych zmian w naszym życiu, konsekwencje, jakie nas dotkną, mogą być natury pozytywnej lub negatywnej. Aby były jak najbardziej zbliżone do pozytywnych warto postarać się o zrozumienie sytuacji w kategoriach wyzwania, dzięki czemu nie pozostajemy w biernej rezygnacji, ale aktywnie próbujemy się uporać z tym, co zostało zmienione.

Pamiętajmy, że jeśli czujemy, że nie radzimy sobie z którąkolwiek z tych grup konsekwencji ciężkiej lub przewlekłej choroby, zawsze możemy zwrócić się do specjalisty. Umiejętność zauważenia problemu i przyznania się do niego to tak naprawdę największy krok w kierunku wzmocnienia naszej psychiki, by była w stanie pomóc nam nie tylko przetrwać, ale i zwalczyć chorobę.

Joanna P.