HTZ Zalety HTZ

Jak działa terapia hormonalna dla kobiet?

jak-dziala-terapia-hormonalna-dla-kobiet

Czy wiesz, że istnieją estrogeny hamujące rozwój komórek nowotworowych? Dowiesz się z tego tekstu czym są receptory estrogenowe alfa i beta. Ta wiedza może Ci się przydać w zrozumieniu działania hormonalnej terapii.

Jak działają receptory?

Receptor estrogenu alfa (ER-α), znany także jako NR3A1 jest aktywowany przez hormon płciowy – estrogen. Estrogeny oddziałują na tkanki przez dwa typy receptora, alfa i beta (ER-alfa i ER-beta). Dystrybucja obu typów receptora oraz interakcje pomiędzy nimi mają wpływ na efekt działania estrogenów. Ostatnie lata obfitują w liczne badania tego zjawiska.

Badania

Badacze coraz częściej oceniają ekspresję receptorów estrogenowych w błonie śluzowej oraz mięśniu macicy kobiet w okresie przedmenopauzalnym. Testom poddaje się próbki endometrium i myometrium pobranych od pacjentek operowanych z powodu mięśniaków macicy.

Zdaniem specjalistów

Wyniki badań dowodzą, że w tkance mięśniowej macicy ekspresja receptora estrogenowego alfa jest wyższa w porównaniu do receptora beta. W endometrium poziom ekspresji obu typów receptora wykazuje zbliżone wartości. Wyniki badań wskazują, że różnice w ekspresji receptorów pomiędzy błoną śluzową, a mięśniem macicy dotyczą jedynie receptora alfa.

Sposób działania

Estrogeny mogą wywierać wpływ na komórkę poprzez bezpośredni wpływ na ekspresję genów za pomocą jądrowych receptorów estrogenowych, pośredni wpływ na ekspresję genów za pomocą jądrowych receptorów estrogenowych lub przez oddziaływanie na receptory estrogenowe obecne w rejonie błony komórkowej.

Mechanizm działania żeńskich hormonów płciowych polega na regulacji ekspresji określonych genów, przez ich połączenie z jądrowymi receptorami estrogenowymi. Połączenie hormonu z receptorem powoduje jego fosforylację, zmianę konformacji i łączenie się z określonym rejonem DNA. Kompleks estrogen-receptor nasila lub hamuje ekspresję genów.

Anna Kwiatkowska

Czy wiesz, że istnieją estrogeny hamujące rozwój komórek nowotworowych? Dowiesz się z tego tekstu czym są receptory estrogenowe alfa i beta. Ta wiedza może Ci się przydać w zrozumieniu działania hormonalnej terapii.

Nadzieja w rozwoju nauki

Kompleks estrogen-receptor może oddziaływać na komórkę nie działając bezpośrednio na genom. Badania wskazują, że może stymulować produkcję innych czynników transkrypcyjnych, np. NF-кB. Tą drogą nasilana jest między innymi transkrypcja genu IGF-1, którego produkt stanowi czynnik wzrostu, stymulujący rozrost nie tylko zdrowych komórek, ale też guzów nowotworowych. Ponadto estrogeny mogą wywierać wpływ na komórkę, nie oddziałując ani pośrednio, ani bezpośrednio na ekspresję genów. Tego typu szybki efekt działania przypisuje się receptorom estrogenowym, znajdującym się przy błonie komórkowej. Pod wpływem odpowiednich czynników wzrostu aktywowane, przybłonowe receptory estrogenowe powodują uruchomienie wewnątrzkomórkowych systemów przekazywania sygnału. W wyniku tego następuje gwałtowny wzrost poziomów przekaźników drugiego rzędu (Ca2+, cAMP, IP3, i innych), co prowadzi do aktywacji kinaz – enzymów z grupy białek.

Anna Kwiatkowska

Komentarze (5)

pati25

11 lat temu

Artykuł został napisany w sposób mało zrozumiany dla osób nie związanych z medycyną.Bardzo dużo tu określeń medycznych.Denerwują mnie takie artykuły,których nie można zrozumieć

esme

11 lat temu

Juz mialam was poprzec ale w sumie to przeciez nigdzie nie ma napisane ze to ma byc tekst o zaleznosci htz i raka. „Dowiesz się z tego tekstu czym są receptory estrogenowe alfa i beta. Ta wiedza może Ci się przydać w zrozumieniu działania hormonalnej terapii.” -ja z tego rozumiem, ze samo ogarniecie czym sa te 2 rodzaje estrogenow moze pomoc w zrozumieniu dzialania htz. Tekst ciezki i faktycznie duzo terminow, pytanie czy daloby sie go inaczej napisac? Mi sie wydaje ze to po prostu artykul dla osob wdrazonych w temat.

drobina

11 lat temu

Summer, nie sądzę, żeby zaszkodziło Ci świateczne obżarstwo. Po przeczytaniu tego artykułu moje wrażenie jest podobne. Za dużo tego natłoku naukowych terminów.

summer

11 lat temu

Jestem rozczarowana!:(. Artykuł naszpikowany jest niezrozumiałymi dla przeciętnego śmiertelnika pojęciami. Starałam się znaleźć wytłumaczenie (obiecane we wstępie) wpływu HTZ na nowotwory, ale widać umysł mam jeszcze przyciężkawy po świątecznym obżarstwie, bo jakoś niczego takiego się tu nie doszukałam!;)

Zostaw komentarz