Jak robić zakupy w sklepach, których nie znamy

Zakupy internetowe cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Od początku epidemii koronawirusa rynek e-commerce rośnie w siłę. To dużo bezpieczniejsze rozwiązanie od chodzenia po sklepach. Możemy też sporo zaoszczędzić, robiąc zakupy online. Jakby tego było mało, szybko znajdujemy interesującą nas rzecz i otrzymujemy ją z dostawą do domu. To spore udogodnienie.  Jak robić zakupy w sklepach, których nie znamy?

Sprawdź, czy połączenie jest szyfrowane

Bardzo ważne jest, aby połączenie było szyfrowane. W przeciwnym wypadku twoje dane mogą wyciec i stać się atrakcyjnym łupem dla hakerów. Szyfrowane połączenie poznasz po kłódce z lewej strony paska, w którym wpisujesz adres strony internetowej.  Przy kopiowaniu linku strony ma ona też początek https, a nie http.  Https oznacza szyfrowane połączenie. Nigdy w sklepie http nie płać kartą ani szybkim przelewem. Taka transakcja może nie być zabezpieczona, ktoś wejdzie w posiadanie twoich danych i wykorzysta je do ogołocenia twojego konta.

Sprawdź opinie o danym sklepie

Zanim złożysz zamówienie, sprawdź, czy nie masz do czynienia ze sklepem widmo lub takim, z którym kontakt jest utrudniony. Ważne są też opinie o jakości oferowanych towarów. Jeśli rzeczy szybko się psują i brzydko wyglądają w realu, to może warto poszukać innego sklepu online? Istnieją różne grupy konsumenckie oraz serwisy opiniujące, na których klienci wyrażają swoje opinie nt. towaru i jakości samego zamówienia.

Dowiedz się, jak wyglądają zwroty

Warto już na początku ustalić, czy zwroty są darmowe czy odpłatne. Jak szybko sklep przelewa z powrotem pieniądze na konto bankowe. Jeśli trwa to miesiąc lub dwa, to warto sobie darować takiego nierzetelnego sprzedawcę.

Sprawdź, czy podano wszystkie dane kontaktowe

Nigdy nie kupuj nic w sklepie, o którym niewiele wiesz. Powinnaś mieć podaną pełną nazwę przedsiębiorstwa, jego adres, NIP, numer telefonu i adres e-mail. Dysponując nimi, możesz skontaktować się z firmą np. po to, aby dorzucić coś po czasie do zamówienia.

Wybieraj płatność za pobraniem

Pamiętaj, że gdy nie znasz sklepu internetowego, bezpieczniej jest zapłacić za paczkę przy pobraniu.  Wtedy unikniesz zamrożenia lub utraty środków. Poza tym niektóre sklepy mają podwójne standardy. Gdy zamawiasz z przedpłatą, czekasz na paczkę ponad miesiąc. Gdy bierzesz płatność przy odbiorze, dostajesz rzeczy na drugi dzień.