jak poradzić sobie z menopauzą

Uciążliwe objawy przekwitania są dla kobiet dość trudnym przeżyciem, wpływającym na ich życie. Wiele z pań szuka rozwiązań, które pomogą im uporać się z niepokojącymi dolegliwościami. Jak poradzić sobie z menopauzą?

W oko w oko z menopauzą

Menopauza to okres, który pojawia się w życiu każdej kobiety, zwykle w okolicach 50. roku życia, jednak już panie po 40. czy nawet młodsze skarżą się na jej pierwsze oznaki. Przekwitanie nieuchronnie jest związane ze zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety. Na typ etapie życia spada produkcja hormonów, co jest naturalnym procesem. Zmniejszona ilość estrogenu i progesteronu powoduje różne dolegliwości. Prawdą jest, że nie każda kobieta takowe objawy odczuwa. Menopauza nie powinna być powodem do zmartwień. Pojawiające się objawy można bowiem zniwelować. Wystarczy tylko stanąć w oko w oko z menopauzą.

Jak poradzić sobie z menopauzą?

Nocne poty, problemy z zasypianiem czy nagłe uderzenia gorąca to tylko niektóre z listy dolegliwości, towarzyszących menopauzie. Dla wielu pań, tego typu objawy bywają bardzo uciążliwe. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą zniwelować dokuczliwe objawy przekwitania. Z menopauzą możemy poradzić sobie przy pomocy środków farmakologicznych. Medycyna oferuje kobietom leczenie, oparte na hormonach, które uzupełniają naturalne braki organizmu. Hormonalna terapia zastępcza jest jednym z najskuteczniejszych metod, stosowanych w okresie przekwitania. Odpowiednia dawka hormonów, dopasowana do indywidualnych potrzeb kobiety, jest w stanie zminimalizować skutki menopauzy tak, by kobieta czuła się komfortowo, zarówno w dzień jak i w nocy. Terapia hormonalna wymaga kontroli lekarskiej. Musi być stosowana w określonym czasie, zgodnie z wszystkimi zaleceniami lekarza.

Innym rozwiązaniem na menopauzę są suplementy diety. Suplementacja działa w nieco łagodniejszy sposób. Taka forma jest zwykle oparta na składnikach ziołowych, a więc naturalnych wyciągach roślinnych. Niektóre związki roślinne przypominają swoją budową i właściwościami żeńskie hormony. W takim wypadku, fitoestrogeny są idealnym rozwiązaniem, na uzupełnienie niedoborów hormonalnych. Efekty stosowania suplementacji wymagają czasu i cierpliwości. Niwelują objawy, jeśli są przyjmowane regularnie, przez określony czas. Wszelkiego rodzaju tabletki dla kobiet w okresie menopauzy, są dostępne w aptekach bez recepty. Kobiety mają więc łatwy dostęp do takich środków, które mogą okazać się skuteczne a przede wszystkim bezpieczne.

Kobiety, które nie są zwolenniczkami farmakologicznych rozwiązań, mogą spróbować naturalnych sposobów, znanych od pokoleń. Na objawy menopauzy dobre są zioła. Wyciągi z roślin zawierają składniki, które mają właściwości potwierdzone licznymi badaniami. Czerwona koniczyna, szałwia lekarska czy melisa to jedne ze znanych ziół. Każda zwolenniczka natury doskonale wie, że rośliny mają nieocenioną moc. W przypadku menopauzy, ziołowe napary mogą zmniejszyć dokuczliwe objawy, uspokajając kobietę i poprawiając tym samym jej nastrój.

sposoby na menopauzęDobór metody czy konkretnych środków zależy od samej zainteresowanej. Kobieta ma możliwość sięgnięcia po takie sposoby radzenia sobie z menopauzą, które będą dla niej jak najbardziej komfortowe. Gdy jedna metoda zawiedzie, warto spróbować innej, która poradzi sobie z wszelkimi objawami.

Katarzyna Antos