Męska Strefa Profilaktyka mężczyzny

Jak można zapobiec rakowi?

jak-mozna-zapobiec-rakowi

W ostatnim dziesięcioleciu zachorowalność ludzi na raka w skali całego świata wzrosła o 10% i nic nie wskazuje na to, aby w kolejnych latach ten trend miałby się obniżyć. Powszechnie kładziony jest większy nacisk na budowę nowych szpitali, zapewnienie nowoczesnego sprzętu i zmniejszenie listy osób oczekujących na badania niż na działania prewencyjne, mające na celu uświadamianie społeczeństw o sposobach ochrony przed chorobami.

Dobrym przykładem skutecznej profilaktyki jest ochrona przed nowotworami, ponieważ w przypadku tej choroby działania zapobiegawcze mogą dużo zdziałać, a częstotliwość występowania raka, w niektórych przypadkach, może zostać zmniejszona nawet o 50%. Istnieje wiele odmian nowotworów, praktycznie każdy organ naszego ciała może zostać dotknięty zmianami. W zależności od płci, najczęściej spotykanym nowotworem u mężczyzn po 50 roku życia jest rak prostaty, jelita grubego oraz płuc. Choroby nowotworowe stanowią 30% zgonów wśród mężczyzn pomiędzy 45 a 65 rokiem życia.

W walce z rosnącą liczbą zachorowań na raka najważniejsza jest profilaktyka, która ściśle wiąże się z trybem życia. Po pierwsze jeśli palisz papierosy to wiedz, że około 90% zachorowań na raka płuc u mężczyzn jest spowodowane przez palenie, nie wspominając już o innych zgubnych skutkach tego nałogu. Drugim czynnikiem pomocnym w zapobieganiu nowotworom jest zdrowe odżywianie, a ściślej rzecz biorąc wystrzeganie się złych nawyków kulinarnych. Przede wszystkim do czynników zwiększających ryzyko zachorowalności na nowotwory należą tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza te używane do smażenia, sól, alkohol, potrawy wysokokaloryczne, smażone i wędzone. Osoby spożywające alkohol w większych ilościach, powyżej 2 piw dziennie (lub równoważnej ilości alkoholu w dowolnej postaci) powinni pamiętać o jego potwierdzonym związku z występowaniem nowotworów złośliwych, takich jak rak jamy ustnej, krtani, przełyku, wątroby czy jelita grubego. Kolejnym ważnym czynnikiem w walce z chorobami nowotworowymi jest unikanie nadmiaru słońca. Ponieważ długa ekspozycja na promienie słoneczne powoduje powstanie niebezpiecznych zmian skórnych, dlatego należy pamiętać o odpowiednie ochronie za pomocą kremów i okularów z filtrami.

Według opinii ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami można by uniknąć dzięki przestrzeganiu zasad profilaktyki antynowotworowej. W 2003 roku Unia Europejska na spotkaniu w Mediolanie przyjęła Europejski kodeks Walki z Rakiem, którego główne postulaty skierowane do społeczeństwa są następujące:

  1. Nie pal tytoniu; jeśli palisz, zaprzestań palenia. Jeśli nie potrafisz przestać palić, nie pal w obecności niepalących.
  2. Kontroluj wagę, wystrzegaj się otyłości.
  3. Codziennie zażywaj ruchu i uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
  4. Zwiększ ilość i różnorodność spożywanych każdego dnia warzyw i owoców; jedz co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Ogranicz spożycie tłumacze zwierzęcych.
  5. Jeśli pijesz alkohol, piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe alkoholowe, pij go umiarkowanie.
  6. Unikaj nadmiernego nasłonecznienia. Chroń zwłaszcza dzieci i młodzież. Mając skłonność do oparzeń słonecznych, stosuj przez całe życie środki zapobiegawcze w postaci substancji czynnych.
  7. Stosuj się ściśle do przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze występujące w miejscu pracy i środowisku. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.

Dodatkowo w przypadku panów po 50-tce, należy pamiętać o konieczności wykonywania corocznych badań gruczołu krokowego, czyli oznaczanie we krwi antygeny PSA oraz o wizycie u urologa. Jeszcze raz przypomnę, że w przypadku chorób nowotworowych najważniejsza jest profilaktyka oraz wczesna wykrywalność.

Borys

Komentarze (12)

tereska56

12 lat temu

Biorąc pod uwagę postulaty – nie jestem w jakiejsc szczegolnej grupie ryzyka. Z drugiej jednak strony – z tą chorobą nigdy nic nie wiadomo. Różnie to bywa.

pati25

12 lat temu

Przeczytałam ten kodeks i okazuje się że przestrzegałam i przestrzegam go ,każdy jego punkt.Robię badaniia regularnie raz w roku kilka dni przed urodzinami.W ten dzień nie martwię się więc o moje zdrowie

irysek7

12 lat temu

Jak zapobiec rakowi? Na pewno trzeba zdrowo żyć i przestrzegać zasad chociażby tego Europejskiego Kodeksu. Odnośnie profilaktyki to nie tylko panowie mają problem z tym żeby się udać do lekarza. Jeśli chodzi o badanie ginekologiczne i mammografię to niestety muszę zawsze namawiać i straszyć moje ciotki i mamę. Bez tego poszłyby na kontrolę dopiero wtedy, gdyby już coś niepokojącego działo się w ich organizmie… 🙁

topik4433

12 lat temu

Powtórzę za Dziewczynami – PROFILAKTYKA jest najważniejsza! Znam osoby, które boją się złej diagnozy i odwlekają wizytę do momentu, aż coś się zaczyna dziać, a wtedy zazwyczaj jest już za późno. Aby nie dać szansy chorobie i mieć szansę na wyleczenie musimy się badać!

sara

12 lat temu

Zawsze podziwiam ludzi którzy mają tak wszystko poukładane regularne wizyty kontrolne, w moim przypadku niestety są te wizyty ale wtedy „jak coś się dzieje” wstyd się przyznać ale taka jest prawda,

Martyna34

12 lat temu

Profilaktyka- to proste !
Ja raz do roku idę do lekarza na tz. ”badania kontrolę” mam ustaloną jedną datę ,której się trzymam od kilku lat. 😉
Poza tym, o zdrowiu mówią niemal wszystkie media (nawet nasze forum ?) naprawdę wystarczy tylko minimum chęci, przecież zdrowie jest najważniejsze .

pati25

12 lat temu

Profilaktyka,,tryb życia są ważne.Prowadzimy taki tryb życia jaki nam odpowiada.Mimo,że wiemy o tym często to bagatelizujemy.Dopiero jak na prawdę czujemy się źle to idziemy do lekarza.

Iva.

12 lat temu

Wszystko ladnie, pieknie tylko nie dla wszystkich takie oczywiste. Wielu mezczyzn wrecz szczyci sie tym, ze nie pamieta, kiedy byli u lekarza. Ja mam np. takiego wujka. Boze, ile ta jego biedna zona musi sie nakombinowac, zeby laskawie zechcial isc, czy to na badania, czy na wizyte do lekarza. Zawsze, ale to zawsze ma do niej pretensje, ze wymysla, ze po co chodzi i umawia jemu wizyty. Nawet jak musial isc do szpitala, to stwierdzil, ze gdyby nie wymyslala tych kontroli, to mialby teraz spokoj. Ja bym nerwowo nie wytrzymala z takim czlowiekiem. Zamiast skupic sie na bardziej tworczych zadaniach, musi kobieta sie koncentrowac na wymyslaniu sposobow przekonania swojego meza co do sensownosci swoich poczynan. Tylko, ze w razie jego ciezkiej choroby, caly ciezar spadnie na nia wlasnie, bo wtedy on bedzie oczywiscie oczekiwal opieki i pielegnacji z jej strony. Jakos ten argument do niego nie przemawia. Takie troche egoistyczne podejscie, mysle.

ell@

12 lat temu

Co do profilaktyki – warto zainteresować się programami kierowanymi do kobiet poniżej 50 roku życia.
Najczęściej przychodnie przyszpitalne cyklicznie organizują programy profilaktyczne dla kobiet w różnym wieku, także tych młodszych.

Zostaw komentarz