Medycyna estetyczna Zmarszczki

Jak dbać o skórę, by spowolnić procesy starzenia?

jak-dbac-o-skore-by-spowolnic-procesy-starzenia

Każda z nas chciałaby odwlec w czasie moment, gdy przyglądając się swojemu odbiciu w lustrze, dostrzegamy pierwszą zmarszczkę. Czy można spowolnić procesy starzenia?

By utrzymać prawidłowe nawilżenie i napięcie skóry należy dostarczyć jej odpowiednie substancje kosmetyczne. Budowa skóry sprawia jednak, że jest ona doskonałą barierą dla wody i wielu związków chemicznych. Z tego względu należy rozważyć różne metody, które pozwalają na zwiększenie przechodzenia substancji czynnych przez warstwę rogową.

Pamiętaj o regularnym usuwaniu martwego naskórka

Jedną z nich jest piling, czyli złuszczenie martwych komórek naskórka. Pilingiem, który może być wykonywany u osób ze skórą tłustą, ale także suchą i wrażliwą jest piling kawitacyjny. Mechanizm jego działania polega na wykorzystaniu działania ultradźwięków w środowisku wodnym. Dzięki kawitacji usunięte zostają zrogowaciałe komórki naskórka i nadmiar łoju oraz dochodzi do odblokowania ujść mieszków włosowych. Innym pilingiem, wykorzystującym dwie składowe, czyli tarcie i podciśnienie, jest mikrodermabrazja. Materiałem ściernym może być korund lub kryształki diamentu. Istnieje także oksydermabrazja, w której wykorzystano działanie gazu i cieczy. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania mikrodermabrazji są: posłoneczne uszkodzenie skóry, nadmierne rogowacenie, oczyszczenie skóry trądzikowej i mieszanej.

Innym rodzajem pilingu, który prowadzi do całkowitej lub częściowej wymiany naskórka, jest piling chemiczny. W praktyce kosmetologicznej najczęściej stosuje się kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, pirogronowy i salicylowy. W zależności od rodzaju kwasu pilingi chemiczne znalazły zastosowanie w terapii posłonecznego starzenia się skóry, ostudy, przebarwień pozapalnych, rogowacenia mieszkowego, trądziku pospolitego oraz w poprawie napięcia i struktury skóry. Pilingi chemiczne, np. z wykorzystaniem kwasu mlekowego, stymulują odnowę komórkową, wzmagają aktywność fibroblastów, co prowadzi do wzrostu ilości kolagenu i elastyny, działają nawilżająco poprzez pobudzenie produkcji ceramidów w naskórku oraz stymulują mikrokrążenie. Ich skuteczność zależy od: stanu skóry, rodzaju kwasu, jego stężenia i pH oraz od częstotliwości i liczby wykonanych zabiegów.

Sonoforeza w służbie urody

Kolejnym etapem w profesjonalnej pielęgnacji skóry jest wybór jak najefektywniejszych metod, które pozwolą przeniknąć substancjom aktywnym w głąb skóry. Jedną z nich jest sonoforeza, czyli zwiększenie przenikania substancji pod wpływem strumienia ultradźwięków. Dzięki niej można wprowadzić substancje, które słabo przechodzą przez naskórek. Dotyczy to związków o dużych cząsteczkach jak np. peptydy i cukry. Ultradźwięki przyspieszają przenikanie nie tylko przez warstwę rogową, ale także dalszą migrację związków w żywych warstwach naskórka i w skórze właściwej.

Ekspert SkinClinic

Każda z nas chciałaby odwlec w czasie moment, gdy przyglądając się swojemu odbiciu w lustrze, dostrzegamy pierwszą zmarszczkę. Czy można spowolnić procesy starzenia?

By substancje czynne mogły zadziałać – elektroporacja

Innym mechanizmem wspomagającym transport związków chemicznych jest elektroporacja. Wykorzystuje ona działanie pola elektrycznego, pod wpływem którego dochodzi do „chwilowego otwarcia” błon komórkowych. Powstałe pod wpływem impulsu elektrycznego nanopory pozwalają na łatwiejsze dostarczenie składników aktywnych do wnętrza komórki. Zjawisko elektroporacji wykorzystuje się w metodzie określanej mianem mezoterapi bezigłowej. Sonoforeza wraz z elektroporacją stosowane są przede wszystkim w szeroko pojętej terapii anti-aging. Podczas zabiegu aplikuje się na skórę różne koktajle zawierające w swym składzie m.in. kwas hialuronowy, witaminy, minerały i wyciągi roślinne.

Tlen hiperbaryczny a redukcja zmarszczek

W zwiększeniu przenikania substancji przez naskórek zastosowanie znalazła również technologia wykorzystująca tlen hiperbaryczny. Działanie na skórę odpowiednio sprężonego tlenu wytwarza na jej powierzchni próżnię, co powoduje zasysanie przez skórę zaaplikowanego wcześniej serum. Efektem takiego oddziaływania jest zredukowanie drobnych zmarszczek, zwiększenie gęstości i napięcia skóry. Można również, dzięki odpowiednio dobranym ampułkom, wpływać na rozjaśnienie przebarwień oraz złagodzenie stanów zapalnych, np. tych, które towarzyszą trądzikowi.

Przywracamy skórze jędrność

W ciągu ostatnich lat zarysowuje się tendencja do przeprowadzania nieinwazyjnych, a skutecznych i niewyłączających z codziennego życia, metod poprawy elastyczności skóry. Możliwość wzrostu napięcia skóry dają zabiegi wykorzystujące falę radiową (ang. radio frequency, w skrócie RF). Technologia RF powoduje przegrzanie włókien kolagenowych, w wyniku czego dochodzi do ich skrócenia i napięcia. Ponadto stymulowane są fibroblasty i obserwuje się zwiększenie produkcji nowego kolagenu i elastyny. Wytwarzane podczas zabiegu ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę metabolizmu tkankowego. Fala radiowa wykorzystywana jest do podnoszenia powiek górnych, zmniejszenia bruzd nosowo – wargowych, w niwelowaniu wiotkości skóry w obszarze policzków, wzdłuż linii żuchwy, podbródka oraz szyi. Metoda RF powoduje także zmniejszenie masy tkanki tłuszczowej, zmniejszenie cellulitu, a poprawa napięcia skóry może dotyczyć także okolic brzucha, ud, ramion i pośladków.

Ekspert SkinClinic

Każda z nas chciałaby odwlec w czasie moment, gdy przyglądając się swojemu odbiciu w lustrze, dostrzegamy pierwszą zmarszczkę. Czy można spowolnić procesy starzenia?

Luminoterapia, czyli terapia światłem LED

Inną lecz nadal nieinwazyjną metodą poprawy kondycji skóry jest luminoterapia, czyli terapia światłem LED (light emitting diode). Badania NASA wykazały, że światło LED usprawnia metabolizm oraz przyspiesza odnowę komórkową. Światło, w zależności do długości fali, wnika na różną głębokość skóry, co powoduje, że może ono oddziaływać w poszczególnych jej warstwach. Dzięki luminoterapii dochodzi do stymulacji fibroblastów, wzrostu odporności, łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych, regulacji mikrokrążenia oraz zwiększenia biodostępności substancji odżywczych. Wszystko to stwarza optymalne warunki do regeneracji komórek i przyczynia się do szerokiego wykorzystania światła w zabiegach kosmetologicznych.

Pobudź krążenie dzięki krioplastyce

Kolejną metodą pozwalającą uzyskać zmianę w wyglądzie skóry jest krioplastyka, czyli modelowanie i ujędrnianie skóry za pomocą zimna. Niska temperatura wywołuje przemiany w naskórku i skórze właściwej. Dochodzi do poprawy mikrokrążenia. Naczynia krwionośne najpierw kurczą się, a następnie, w wyniku dłuższego oddziaływania zimna, ulegają rozszerzeniu. Naprzemienny skurcz i rozkurcz naczyń powoduje szybsze pompowanie krwi, co z kolei pozwala na bardziej efektywny transport substancji aktywnych. Ponadto pobudzenie mikrokrążenia zwiększa dotlenienie komórek, które optymalnie zużywają swoje rezerwy energetyczne.

Obok zimna wykorzystuje się w regeneracji skóry promieniowanie podczerwone (długość fali 750-1800 nm), które powoduje jednolite rozgrzanie skóry właściwej. Wytwarzana podczas zabiegu energia cieplna powoduje skurcz włókien kolagenu oraz stymulację fibroblastów do produkcji nowych białek. Efektem tego jest poprawa napięcia i elastyczności skóry. Zabieg ten polecany jest osobom, które chcą poprawić owal twarzy i zwiększyć jędrność skóry. Można go także przeprowadzać na innych obszarach, jak np. brzuch, ramiona, kolana, wewnętrzna strona ud i pośladki.

Dowiedz się więcej nt. zabiegów przywracających skórze jędrność na stronie SkinClinic.

Ekspert SkinClinic

Komentarze (7)

Lorciak

8 lat temu

Ostatnio korzystałam z sonoforezy i jestem zadowolona. Cieszę się, że moja córka postanowiła mi sprezentować zabieg.

Lanza

8 lat temu

Korund to świetna sprawa, to najlepszy peeling jaki znam. Jeszcze nigdy nie miałam tak gładkiej cery jak po jego użyciu.

pati25

8 lat temu

Jest dużo zabiegów spowalniających proces starzenia.
Stosuję piling kawitacyjny i sonoforezę u kosmetyczki.Są to bardzo przyjemne zabiegi.I przynoszą świetne efekty.
Moja skóra jest świeża,doskonale oczyszczona.Gładka.
Polecam :-X:-)

Rosia58

8 lat temu

Staram się regularnie usuwać martwy naskórek. Ze względu na naczynka stosuje peeling enzymatyczny. Zastanawiam się jednak, czy mogłabym poddać się zabiegowi z wykorzystaniem kwasów. Czy przy cerze naczynkowej jest to wskazane?

drobina

8 lat temu

Ciekawy artykuł. Przyznam jednak, że raczej mam uprzedzenia do tych chemicznych nowinek. Póki co wolę bardziej naturalne metody na spowolnienie procesów starzenia:-X

Margotka

8 lat temu

Ostatnio poddałam się peelingowi chemicznemu, wreszcie pokonałam strach, i jestem zadowolona z efektów. Odpowiednio dobrane stężenie potrafi zdziałać cuda. Początkowo bałam się pieczenia, tymczasem nie taki diabeł straszny jak go malują. Peeling łagodnie obchodzi się ze skóra.

filodendron

8 lat temu

Prawde mówiąc oprócz mleczka kosmetycznego i kremu nie używałam jeszcze żadnych nowoczesnych metod odmładzających. Nie mam żadnego doswiadczenia , ale dobrze wiedzieć co się dzieje w kosmetyce:)))

Zostaw komentarz