Medycyna estetyczna Zmarszczki

Jak zmienia się twoja skóra wraz z wiekiem?

jak-zmienia-sie-twoja-skora-wraz-z-wiekiem

W miarę upływu czasu skóra traci jędrność i sprężystość, wskutek procesów starzenia zachodzących w organizmie pojawiają się pierwsze zmarszczki.

W wieku 30 lat obserwuje się dalszy spadek ilości kwasu hialuronowego i innych związków odpowiedzialnych za nawilżenie skóry. Coraz bardziej zaznaczają się zmarszczki mimiczne, a także zaczynają się już zarysowywać bruzdy nosowo-wargowe.

Kiedy pojawiają się zmarszczki statyczne?

Po 40. roku życia, poza zmarszczkami mimicznymi, pojawiają się zmarszczki statyczne. Charakteryzują się one tym, że nie znikają nawet po rozciągnięciu skóry. W skórze właściwej dochodzi do zmian w strukturze białek podporowych, czyli kolagenu i elastyny. Wraz z towarzyszącą temu utratą elastyczności i sprężystości pojawiają się zmarszczki grawitacyjne. Jest to więc okres, w którym zaczynają się zarysowywać zmiany owalu twarzy. W wyniku starzenia się skóry następuje spłaszczenie połączeń skórno-naskórkowych, co upośledza wymianę składników odżywczych między tymi warstwami. Dochodzi do dalszego spadku glikozaminoglikanów co sprawia, że skóra staje się mało nawodniona i traci swoją elastyczność.

Gdy skóra szyi starzeje się

W wieku około 50 lat pojawiają się dodatkowo zmarszczki wokół ust i na szyi, początkowo delikatne lecz z upływem czasu stają się coraz głębsze. Pogłębiają się również zmarszczki mimiczne i statyczne. Pojawia się często problem związany z opadaniem powiek, powstają worki lub zapadnięcia w okolicach oczu.

Negatywny wpływ słońca na skórę

U osób, których skóra była eksponowana na słońce zaznacza się nieprawidłowe rogowacenie naskórka, przebarwienia oraz ogniska hipopigmentacji. W skórze dojrzałej dochodzi do zaburzeń w produkcji potu i łoju, osłabieniu ulegają funkcje barierowe warstwy rogowej naskórka, pogarsza się funkcjonowanie układu odpornościowego oraz dochodzi do zaburzeń w termoregulacji. Zanikowi ulegają włosowate naczynia krwionośne. Skóra staje się coraz mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. W wyniku zaburzeń w produkcji lipidów naskórek staje się suchy i łuszczący, a jego żywe warstwy stają się coraz cieńsze. Obniża się ilość glikozoaminoglikanów, z literatury medycznej wynika, iż po 60. roku życia ilość siarczanu chondroityny spada o ponad 80%.

Hormony a jędrność skóry

Bardzo silny wpływ na stan skóry wywierają hormony, a zwłaszcza hormony płciowe. Ich stężenie osiąga maksymalny poziom około 20. roku życia, natomiast znaczny ich spadek następuje w okresie meno- i andropauzy. U kobiet okres menopauzy następuje po 50.roku życia. Związany jest z utratą aktywności pęcherzykowej jajników, co związane jest ze znacznym spadkiem poziomu estrogenów. Estrogeny, dzięki receptorom znajdującym się w komórkach naskórka i skóry właściwej, wpływają na procesy biologiczne zachodzące w skórze oraz na jej skład. Decydują one o tzw. gęstości skóry.

Ekspert SkinClinic

W miarę upływu czasu skóra traci jędrność i sprężystość, wskutek procesów starzenia zachodzących w organizmie pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Hormony a jędrność skóry cd.

W wyniku wielu zmian, jakie zachodzą w tym okresie, skóra jest cienka i pozbawiona elastyczności, a pojawiające się zmarszczki stają się coraz głębsze. W obrębie naskórka w warstwie rozrodczej spowolnieniu ulegają procesy podziału, co powoduje jego ścieńczenie oraz zanik warstwy kolczystej i ziarnistej. Spłaszczeniu ulega granica skórno-naskórkowa, co powoduje zaburzenia wymiany składników odżywczych. Estrogeny dzięki znajdującym się na fibroblastach receptorom stymulują je do produkcji kolagenu. Niedobór tych hormonów sprawia, że zmniejsza się ilość włókien kolagenowych, a także zmieniają się ich właściwości. Nieprawidłowe sieciowanie kolagenu zmniejsza jego zdolność do wiązania wody, co wiąże się z pogorszeniem własności mechanicznych. Włókna kolagenu ulegają degeneracji, stają się sztywne i pofałdowane. Zwiększa się aktywność kolagenazy – enzymu, który rozkłada i tak zmieniony już kolagen. Stwierdzono, że w ciągu pierwszych pięciu lat menopauzy ilość kolagenu zmniejsza się o około 35%. Zmianom degeneracyjnym ulegają również włókna elastyny i spada ilość wpływającego na nawilżenie skóry kwasu hialuronowego. W skórze właściwej dochodzi do zaniku włosowatych naczyń krwionośnych, co powoduje bladość skóry. Mogą pojawić się teleangiektazje oraz ogniska hypo – i hyperpigmentacji.

Na proces starzenia się skóry poza hormonami płciowymi wpływa także hormon wzrostu określany w skrócie jako GH (growth hormone). Już przed 40.rokiem życia obserwuje się spadek wydzielania GH, a po 70. roku życia jego wydzielanie może być zmniejszone nawet o 70%. U mężczyzn każde kolejne 10 lat powoduje spadek GH o około 15%. Hormon wzrostu wpływa na szereg procesów zachodzących w organizmie. Jego niedobór powoduje suchość i wiotkość skóry. Związane jest to ze spadkiem zawartości wody w skórze oraz zmniejszeniem ilości włókien kolagenowych. Zaburzeniu ulegają również funkcje termoregulacyjne. Wraz z wiekiem zmienia się także objętość mięśni i stają się one coraz bardziej wiotkie. Poza tkanką mięśniową zmiany zachodzą również w tkance tłuszczowej. W okolicy skroni i łuków brwiowych obserwuje się jej zanik natomiast w okolicy żuchwy i nad bruzdą nosowo – wargową dochodzi do jej gromadzenia się. Przemieszczenie się tłuszczu zachodzi także w okolicy oczodołowej, kącików ust i kości policzkowych. Niedobór hormonu wzrostu wpływa również na zmniejszenie gęstości kości, nasila choroby układu krążenia oraz powoduje wiele negatywnych zmian w psychice.

Kiedy twarz traci owal

Po 60. roku życia następuje dalsze nasilenie niekorzystnych zmian zachodzących w skórze. Zmniejsza się grubość naskórka i skóry właściwej, skóra jest blada z widocznymi teleangiektazjami oraz ogniskami hipo- i hiperpigmentacji. Staje się ona wiotka z licznymi zmarszczkami i pobruzdowaniami. Zaburzeniu ulegają proporcje twarzy i zmienia się jej owal. Z wiekiem wydłuża się proces gojenia ran, zmniejsza się tempo odnowy komórkowej naskórka.

Jak zostało przedstawione powyżej na proces starzenia się skóry wpływają czynniki wewnątrz – i zewnątrzpochodne. Procesy te u każdej osoby przebiegają inaczej, z różnym stopniem nasilenia, a wiek chronologiczny nie zawsze odpowiada wiekowi fizjologicznemu.

Jak powiedział Oscar Wilde uroda jest podarunkiem na kilka lat, ale czyżby na pewno…? Współczesna medycyna i kosmetologia oferuje wiele możliwości, które pozwalają jak najdłużej cieszyć się dobrym wyglądem.

O zabiegach mało inwazyjnych, które pozwalają zredukować oznaki starzenia się, przeczytasz na stronie SkinClinic.

Ekspert SkinClinic

Komentarze (9)

pati25

8 lat temu

Wiemy z artykułu jak starzeje się nasza skóra.Możemy ten proces spowolnić stosując odpowiednie kremy.Również
dzięki zabiegom kosmetycznym możemy opóźnić proces starzenia.

Lorciak

9 lat temu

Niewątpliwie w pewnym wieku skóra traci jędrność i staje się sucha i zwiotczała. Na szczęście procesy starzenia można spowolnić, o czym przekonałam się na własnej skórze:P

Rosia58

9 lat temu

Cieszę się, że nigdy nie wylegiwałam się na słońcu, w przeciwnym wypadku byłabym już cała w zmarszczkach. Przez cały rok smaruję twarz kremem z wysokim filtrem.

drobina

9 lat temu

Niestety! Czasu nie da się oszukać – no, może troszeczkę:-X
Po okresie „kwitnienia” przychodzi czas na zmarszczki:P

Irene_J

9 lat temu

Z tego artykułu można się bardzo wiele dowiedzieć. Niestety nie mamy wpływu na proces starzenia się, ale na szczęście dzięki odpowiedniej pielęgnacji i dbaniu o skóre możemy zapewnić sobie młodzieńczy wygląd na wiele lat.

Zostaw komentarz