Profilaktyka

Jak często należy wykonywać cytologię?

jak-czesto-nalezy-wykonywac-cytologie

Ludzkie zdrowie jest priorytetem, dlatgo tak istotne są badania, które powinnyśmy wykonywać. Cytologia to ważne badanie dla zdrowia każdej kobiety.

Cytologia – co to takiego?

Cytologia to badanie przesiewowe, które pozwala na ocenę stanu szyjki macicy oraz tym samym sprawdzenie ryzyka zachorowania na raka tego narządu. Dzięki temu podstawowemu badaniu ginekologicznemu można wykryć stany przednowotworowe takie jak nadżerka czy infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego. Pobrane próbki bada się w laboratorium. Nie wymaga ono skierowania, ale należy zgłosić jego chcęć na samym początku wisyty. Szybko wykryty rak szyjki macicy jest uleczalny. To niebezpieczny nowotwór, który w pierszej fazie nie powoduje żadnych objawów i dolegliwości, dlatego odwiedzając ginekologa pamiętajmy o odpowiedniej profilaktyce.

Jak często należy wykonywać cytologię?

Pierwsze badanie powinno nastąpić wraz z rozpoczęciem współżycia seksualnego. Młode osoby, które jeszcze nie rozpoczęły życia seksualnego powinny wykonać je przed 25 rokiem życia. W takim przypadku lekarz użyje mniejszego sprzętu podczas badania. Profilaktycznie, cytologia powinna być wykonywana raz w roku, przez lekarza ginekologa. U kobiet między 25 a 59 rokiem życia jest ona wykonywana bezpłatnie. Badanie najlepiej przeprowadzać nie wcześniej niż 4 dni po miesiączce i nie później niż 4 dni przed następną. W razie jakichkolwiek objawów w postaci upławów czy stanu zapalnego, wizytę należy przesunąć.

Jak wygląda badanie?

Cytologia nie należy do przyjemnych badań, ale nie jest też bardzo bolesna. Moment wprowadzania wziernika do pochwy może powodować niewielki dyskomfort. Po samym badaniu zaś może pojawić się plamienie. Przed udaniem się na badanie najlepiej nie stosować środków dopochwowych i nie współżyć na dzień przed nim.

Warto pamiętać o cytologii i regularnie się badać. Profilaktyka i diagnostyka raka szyjki macicy jest bardzo ważna. Większa dbałość o zdrowie to także lepsza ochrona przed wieloma chorobami, także takimi groźnymi nowotwory.

Katarzyna Antos

Komentarze (9)

sirena46

9 lat temu

Cytologia dla nas kobiet to bardzo ważne badanie.
Musimy się regularnie badać, abyśmy były pewne, że jesteśmy zdrowe 🙂
W razie jakiś problemów będzie jeszcze czas, aby się poddać leczeniu.

Emilly27k

9 lat temu

Z nami nie ma tak łatwo bronimy kobiecego zdrowia, gdyż ono jest ważne na każdym etapie życia:)

dulcynea

9 lat temu

Ja także regularnie chodzę do ginekologa.
W okolicach moich urodzin. Cytologię robię co rok , raz prywatnie , a co drugi rok na fundusz:-X:-X:-X
To ważne , dobrze o tym przypominać kobietom(police)

dulcynea

9 lat temu

Ja także regularnie chodzę do ginekologa.
W okolicach moich urodzin. Cytologię robię co rok , raz prywatnie , a co drugi rok na fundusz:-X:-X:-X
To ważne , dobrze o tym przypominać kobietom(police)

drobina

9 lat temu

Cytologię wykonuję regularnie i namawiam do tego wszystkie Menóweczki. Udało mi się przekonać do badań profilaktycznych kilka moich koleżanek – nawet te najbardziej zatwardziałe, które nie chodziły do ginekologa przez wiele lat, dały się wreszcie namówić i teraz też pilnują terminu badań.

Emilly27k

9 lat temu

Dokładnie Mindi jest tak jak piszesz,że takie badania trzeba wykonywać w okresie czasu 1 rok lub 1, 5roku.
To badanie nie jest może przyjemne, ale istotny jest wynik tego badania.

Mindi

9 lat temu

O badaniach i cytologi trzeba przypominać bo kobiety często bagatelizują problem. Sąsiadkę sama zapisałam do ginekologa bo prawie 10 lat nie była! Sama pamiętam, chodzę najczęściej co roku, tylko czasami co półtora…

Emilly27k

9 lat temu

Cieszę się ,że temat cytologi został poruszony na portalu ze względu na to,że dziewczyny kończąc 25 lat powinny robić to ów badanie. Na szczęście ja ne mam problemów
i jestem zwolenniczką tego tematu:)

Zostaw komentarz