Czy wiesz że...? Zdrowie

Przyjemności niewskazane podczas ciąży

przyjemnosci-niewskazane-podczas-ciazy

Ciąża zazwyczaj jest radosnym okresem. Warto jednak pamiętać, iż nasze ulubione potrawy i zabiegi kosmetyczne nie zawsze służą dziecku. Czego powinna unikać przyszła matka?

Niektóre przyjemności mogą okazać się zgubne dla zdrowia naszego potomka. Dziecko jest całkowicie bezbronne, toteż drobne infekcje i zatrucia mogą przyczynić się do powstania wad rozwojowych.

Przyjemności niewskazane podczas ciąży. Sery pleśniowe

Choć stanowią cenne źródło wapnia, przyszła matka powinna z nich zrezygnować. Sery pleśniowe często wytwarza się z mleka niepasteryzowanego, które może być zakażone Listeria monocytogenes. Ta groźna bakteria wywołuje listeriozę, czyli chorobę, która zakłóca rozwój układu nerwowego dziecka. W skrajnych przypadkach może prowadzić do poronień.

Tiramisu

Kobiety, które spodziewają się dziecka, powinny wyeliminować ze swojej diety potrawy, które powstały z wykorzystaniem surowego jajka. Tiramisu, kogel mogel, domowy majonez czy ciasto z kremem jajecznym mogą zawierać chorobotwórcze szczepy bakterii z rodzaju Salmonella. Warto pamiętać, iż w przypadku przyszłych matek każda infekcja, której towarzyszy gorączka, jest groźna dla dziecka. Leczenie salmonellozy opiera się na podaniu antybiotyków.

Wypełnianie zmarszczek

Naukowcy nie dysponują badaniami nt. wpływu kwasu hialuronowego czy botuliny na dziecko. Warto wstrzymać się z zabiegiem, ponieważ wypełnianiu zmarszczek towarzyszy stres, który zmniejsza dopływ tlenu do płodu. Jednocześnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektów. Ciężarne często borykają się z obrzękiem, który może odbić się negatywnie na uzyskanych rezultatach.

Irmina

Ciąża zazwyczaj jest radosnym okresem. Warto jednak pamiętać, iż nasze ulubione potrawy i zabiegi kosmetyczne nie zawsze służą dziecku. Czego powinna unikać przyszła matka?

Samolot

W ciąży lepiej zrezygnować z podróży samolotem. Promieniowanie, które emitują bramki prześwietlające pasażerów, wpływa negatywnie na rozwój płodu. Jednocześnie warto pamiętać, iż na każdym etapie ciąży różnica ciśnień może przyczynić się do odklejenia łożyska.

Sauna i gorące kąpiele

Przyszłe matki nie powinny przegrzewać ciała. Wysoka temperatura przyczynia się do przyśpieszenia pracy serca. Jednocześnie dochodzi do spadku ciśnienia, co z kolei prowadzi do zaburzeń krążenia i sprzyja powstawaniu żylaków. Czasem zdarza się, iż przegrzanie organizmu wywołuje przedwczesny poród.

Sushi i tatar

Surowe mięso może być zakażone chorobotwórczymi szczepami bakterii z rodzaju Yersinia. Ich obecność przyczynia się do wystąpienia gorączki. W przypadku infekcji konieczne jest podanie antybiotyków. Wyżej wspomniane bakterie mogą wywoływać powikłania rozwojowe u dziecka.

Choć serom pleśniowym i tatarowi nie można odmówić walorów smakowych, przyszła matka powinna z nich zrezygnować. Niektóre potrawy stanowią źródło potencjalnie chorobotwórczych bakterii, które zaburzają rozwój dziecka.

Irmina

Komentarze (7)

Emilly27k

8 lat temu

Dobrze,że ja nie jestem zwolenniczką jedzenia sera pleśniowego. Artykuł ważny dla kobiet w ciąży, które dbają o zdrowie.

pati25

9 lat temu

Bardzo przydatny artykuł.Przyszłe mamy powinny się z nim zapoznać.Warto dla dobra dzidziusia zrezygnować z takich przyjemności

Mindi

10 lat temu

Nie miałam ochoty na robienie czy jedzenie takich rzeczy gdy byłam w ciąży. Ale teraz reklamy kuszą i może trudno się pohamować. Podsunę artykuł mojej młodej sąsiadce, żeby wiedziała o zagrożeniach 🙂

dulcynea

10 lat temu

Są to pewnie ,małe przyjemności, ale dla dobra dziecka warto zrezygnować z nich na te parę miesięcy:-X

sirena46

10 lat temu

Jestem na bieżąco z tym tematem, gdyż mam dwie dziewczyny w ciąży. Zarówno córka jak i synowa stosują się do tych wszystkich zaleceń, a wszystko dla dobra dzidziusiów 🙂

Zostaw komentarz