Kultura Styl życia

Jak być szczęśliwym – Liz Hoggard

jak być szczęśliwym

Zazwyczaj psychologię utożsamiamy z nauką zajmującą się ludzkimi problemami emocjonalnymi. Tymczasem od niedawna występuje jeszcze jeden nurt. Jest nim psychologia pozytywna. Koncentruje się ona wokół szczęścia i tego, jak przeskoczyć z poziomu neutralnego na poziom, gdzie towarzyszy nam radość życia. Dlaczego warto sięgnąć po poradnik Liz Hoggard pt. Jak być szczęśliwym?

Czym jest szczęście?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, czym jest dla ciebie szczęście? Tak naprawdę to pytanie od wieków zadają sobie filozofowie. Ich odpowiedzi dość różnią się między sobą, ale zasadniczo można je sprowadzić do radości i wewnętrznej harmonii. Okazuje się, że szczęście jest umiejętnością, taką jak czytanie czy pisanie, której możemy się nauczyć.  Wystarczy tylko odrobina dobrej woli.

Co wpływa na nasze poczucie szczęścia?

Psycholodzy odkryli, że za nasze poczucie szczęścia w 50% odpowiadają geny, ważny jest też sposób wychowania, ale 40% zależy tylko od nas i naszego nastawienia do życia.  Jedni z nas mają bardziej aktywny lewy płat przedczołowy i ich naturalnym stanem jest radość. Drudzy są bardziej sceptycznie nastawieni do życia z aktywnym prawym płatem przedczołowym.  Dzieci rodziców, którzy w dzieciństwie zapewniali im spokój i harmonię, czują się kochane i są bardziej skłonne do przeżywania pozytywnych emocji.

Ciekawostki na temat szczęścia

Liz Hoggard w swojej książce Jak być szczęśliwym przybliża wiele ciekawostek. Okazuje się, że osoby po wypadkach dość szybko wracają do poczucia szczęścia, ponieważ cieszą się z małych rzeczy takich jak dobre jedzenie czy przyjaźń.  Starsi ludzie bardziej cieszą się z życia niż młodsi. Pieniądze dają szczęście tylko przez chwilę i bardziej doceniają je osoby, które żyją w niedostatku, a ich sytuacja materialna nagle ulega poprawie. Co ciekawe, osoby szczęśliwe mają sprawniejszy system odpornościowy, po podaniu szczepionki na grypę wytwarzają o 50% więcej przeciwciał niż pesymiści. Do najszczęśliwszych narodów należą Duńczycy, Maltańczycy, Islandczycy i Irlandczycy.

Badania dotyczące szczęścia

W poradniku Liz Hoggard znajdziemy też ciekawe badania dotyczące szczęścia. W jaki sposób radości życia dostarczają nam zwierzęta domowe, seks, jedzenie czy spotkania z przyjaciółmi. Co możemy zrobić, aby maksymalizować szczęście czerpane z życia?  W udzieleniu odpowiedzi na to pytanie pomoże nam m.in. specjalne ankiety.  Poradnik Jak być szczęśliwym to pozytywna dawka energii, książka pokazuje nam, że każdy z nas może czerpać radość życia. Trzeba tylko nauczyć się doceniać to, co już posiadamy, a często tego nie zauważamy w naszym codziennym życiu. Poradnik Jak być szczęśliwym zwraca m.in. uwagę na wdzięczność, ale nie tylko. To wartościowa literatura, która dość znacznie odbiega od dotychczas znanych nam książek psychologicznych. Rzeczywiście można w niej znaleźć pozytywne przesłanie.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz