-ja-ciagle-niedokonczony-szkic

Bywa, że gdy wychodzisz z domu np. na zakupy lub spacer, przechodzisz uliczkami swojej miejscowości i nagle zauważasz, że zniknął jakiś sklepik…

Bywa, że gdy wychodzisz z domu np. na zakupy lub spacer, przechodzisz uliczkami swojej miejscowości i nagle zauważasz, że zniknął jakiś sklepik, a na jego miejscu powstał nowy salon kosmetyczny. Coraz częściej zdarza się, że zostaje zamknięta twoja ulubiona kafejka albo sklep z butami. W rozmowach ze znajomymi zderzasz się z różnymi poglądami i ze zdziwieniem stwierdzasz,że jesteś w towarzystwie jedyną osobą, która nie ma na ten temat zdania.

Kto jest winny?

Czas jest sprawcą tych wszystkich zniknięć, zawirowań i ujawniania się nowości. Potrzebujemy go, by realizować własne plany, a zarazem narzekamy na zmiany, które wywołuje jego upływ. Paradoksalnie czas, jest najcenniejszym skarbem naszego życia, jak wiadomo, za żadne pieniądze nie da się kupić ani jednej minuty.

Przyczyny kryzysu

Rzeczywistość stale się zmienia, dlatego na zmiany trzeba być przygotowanym. W tej kwestii nikt nie pyta nas o zdanie. Jeżeli więc musimy pogodzić się z ciągłymi metamorfozami, to jak się do nich przygotować? Zazwyczaj na początku przemian pojawia się kryzys. Wcale nie chce nam się przekształcać czy porzucać przyzwyczajeń, schematów zachowania, w których czujemy się bezpiecznie. Zmiany w życiu oznaczają wydatkowanie energii na przeorganizowanie dotychczasowych schematów działania. Często na tym etapie czujemy się niepewnie, boimy się nowej roli środowiska nieznanych osób i własnych reakcji.

Nowe doświadczenia

Kryzys jest naturalnym etapem, występującym co pewien czas, w rozwoju każdego człowieka. Nie musi być doświadczeniem trudnym i miażdżącym. Wręcz przeciwnie, może stać się życiową przygodą. Tym bardziej, że po wyjściu z kryzysu czeka na nas „plateau” – czyli dłuższy czas spokoju,w którym zaczynamy czuć się w nowych schematach komfortowo, „jak w starych kapciach”. W tym okresie zmiany w naszym życiu zachodzą wolniej i nie są tak dynamiczne.

Joanna P.