IRA Bo jest paru ludzi

IRA to jedna z najpopularniejszych polskich grup muzycznych, która stała się symbolem dla wszystkich miłośników rocka. Utwory tworzone przez zespół pozostają ponadczasowe i nuci je cała Polska. Kolejne płyty i single zespołu święcą triumfy w różnych zestawieniach. IRA Bo jest paru ludzi to biografia grupy napisana w formie wywiadu z jej członkami przez Łukasza Saturczaka.

Początki grupy IRA

Zespół IRA został założony w 1987 roku w Radomiu przez Kubę Płucisza. Nazwa grupy po łacinie oznacza gniew. Rzeczywiście ten manifestował się w pierwszych utworach zespołu, które były mocno rockowe i energetyczne. W pierwszym składzie grupy pojawili się także Artur Gadowski, Dariusz Grudzień, Grzegorz Wawrzeńczyk i Wojtek Owczareki.  Później część członków zespołu odchodziła i zastępowali ich inni muzycy.

Życie w trasie koncertowej

Na początku lat 90. IRA koncertowała nie tylko w Polsce, ale też po krajach byłego Związku Radzieckiego. Grupa wydała też debiutancką płytę.  Jednak dopiero drugi krążek w dorobku zespołu przyniósł mu sukces. To z niego pochodzą takie ponadczasowe przeboje jak Mój dom, Nie zatrzymam się, Nadzieja czy Bierz mnie.

IRA ma za sobą liczne trasy koncertowe, które cieszyły się popularnością wśród fanów. Zespół brał stosunkowo niskie honoraria na tle innych grup. W rezultacie środowisko muzyczne zaczęło mu zarzucać psucie rynku i zaniżanie stawek za koncert.

Support grupy Aerosmith

Jednym z wielkich sukcesów, jakimi może pochwalić się IRA, jest występ w roli suportu przed grupą Aerosmith. Do dziś jest to wielkie wyróżnienie, o jakim marzy wielu polskich muzyków. IRA ma też za sobą wyróżnienia w Jarocinie i Opolu. Ostatni album grupy pochodzi z 2016 roku i nosi tytuł My.

IRA Bo jest paru ludzi to świetnie skonstruowany wywiad, który czyta się jednym tchem. To zasługa ciekawie zadanych pytań oraz licznych zdjęć dołączonych do książki, które ubarwiają lekturę. IRA Bo jest paru ludzi stanowi doskonały prezent pod choinkę dla fanów zespołu.