Infekcje intymne to problem wielu osób, w szczególności kobiet. Taka dolegliwość w żadnym wypadku nie powinna być powodem do wstydu.
Problemy intymne mogą przydarzyć się nawet kilka razy w roku. Okolice narządów płciowych są bardzo wrażliwe i łatwo o ich zakażenie.
Flora bakteryjna
W pochwie znajdują się bakterie – pałeczki kwasu mlekowego. Zakwaszają one środowisko bakteryjne, chroniąc je przed rozwojem wszelkich chorób i grzybów. Wytwarzany kwas mlekowy hamuje rozwój szkodliwych substancji. Nasza flora bakteryjna może zostać jednak zachwiana, np. przez stosowanie antybiotyków. Wtedy bakterie mają idealną okazję do namnażania się, co może prowadzić do zakażenia. Do takiego stanu może doprowadzić także niewłaściwa higiena okolic intymnych bądź zbyt obcisła i nieoddychająca bielizna. Infekcję łatwo „złapać” również na basenie, saunie czy w publicznej toalecie.
Infekcje intymne – zamiast wstydu skuteczne leczenie
Takie infekcje z pewnością zdarzyły się nie raz wielu z nas. Zamiast wstydzić się choroby trzeba szybko i skutecznie z nią wygrać. Infekcjom intymnym zwykle towarzyszy pieczenie i swędzenie, co bywa bardzo bolesne. Przy problemie intymnym warto zastanowić się gdzie i kiedy dokładnie zauważyliśmy zmiany, co pozwoli właściwie dobrać leczenie. Możemy mieć bowiem do czynienia z zakażeniem grzybicznym, bakteryjnym lub z rzęsistkowicą. Kiedy nie mamy pewności co do rodzaju zapalenia naklepiej udać się do lekarza. Leki dostępne bez recepty mogą być niewystarczające. Przy nasilonych objawach, nieprzyjemnej wydzielinie i uciążliwym świądzie należy natychmiast udać się do specjalisty. Im szybciej zareagujemy, tym szybciej pozbędziemy się nieprzyjemnej infekcji.
Preparaty do ochrony intymnej
Infekcje intymne o łagodnych objawach możemy spróbować wyleczyć na własną rękę. W aptekach dostępne są preparaty zawierające witaminy i substancje obniżające pH naszej pochwy. Globulki, kremy czy tabletki złagodzą uciążliwe pieczenie i pomogą zwalczyć infekcję. Dodatkowo zakwaszą środowisko bakteryjne. Takie preparaty można również stosować profilaktycznie, aby uniknąć infekcji w przyszłości. Do ochrony i pielęgnacji okolic intymnych zaleca się stosowanie płynów, żeli lub emulsji myjących, zapewniających czystość i ochronę każdego dnia.
Przy właściwym podejściu do tematu infekcji intymnych zapomnimy o wstydzie. Infekcja może dopaść każdą z nas, więc warto być gotową na szybkie poradzenie sobie z problemem.
Katarzyna Antos