Intymnie

Infekcje intymne to nie powód do wstydu

infekcje-intymne-to-nie-powod-do-wstydu

Infekcje intymne to problem wielu osób, w szczególności kobiet. Taka dolegliwość w żadnym wypadku nie powinna być powodem do wstydu.

Problemy intymne mogą przydarzyć się nawet kilka razy w roku. Okolice narządów płciowych są bardzo wrażliwe i łatwo o ich zakażenie.

Flora bakteryjna

W pochwie znajdują się bakterie – pałeczki kwasu mlekowego. Zakwaszają one środowisko bakteryjne, chroniąc je przed rozwojem wszelkich chorób i grzybów. Wytwarzany kwas mlekowy hamuje rozwój szkodliwych substancji. Nasza flora bakteryjna może zostać jednak zachwiana, np. przez stosowanie antybiotyków. Wtedy bakterie mają idealną okazję do namnażania się, co może prowadzić do zakażenia. Do takiego stanu może doprowadzić także niewłaściwa higiena okolic intymnych bądź zbyt obcisła i nieoddychająca bielizna. Infekcję łatwo „złapać” również na basenie, saunie czy w publicznej toalecie.

Infekcje intymne – zamiast wstydu skuteczne leczenie

Takie infekcje z pewnością zdarzyły się nie raz wielu z nas. Zamiast wstydzić się choroby trzeba szybko i skutecznie z nią wygrać. Infekcjom intymnym zwykle towarzyszy pieczenie i swędzenie, co bywa bardzo bolesne. Przy problemie intymnym warto zastanowić się gdzie i kiedy dokładnie zauważyliśmy zmiany, co pozwoli właściwie dobrać leczenie. Możemy mieć bowiem do czynienia z zakażeniem grzybicznym, bakteryjnym lub z rzęsistkowicą. Kiedy nie mamy pewności co do rodzaju zapalenia naklepiej udać się do lekarza. Leki dostępne bez recepty mogą być niewystarczające. Przy nasilonych objawach, nieprzyjemnej wydzielinie i uciążliwym świądzie należy natychmiast udać się do specjalisty. Im szybciej zareagujemy, tym szybciej pozbędziemy się nieprzyjemnej infekcji.

Preparaty do ochrony intymnej

Infekcje intymne o łagodnych objawach możemy spróbować wyleczyć na własną rękę. W aptekach dostępne są preparaty zawierające witaminy i substancje obniżające pH naszej pochwy. Globulki, kremy czy tabletki złagodzą uciążliwe pieczenie i pomogą zwalczyć infekcję. Dodatkowo zakwaszą środowisko bakteryjne. Takie preparaty można również stosować profilaktycznie, aby uniknąć infekcji w przyszłości. Do ochrony i pielęgnacji okolic intymnych zaleca się stosowanie płynów, żeli lub emulsji myjących, zapewniających czystość i ochronę każdego dnia.

Przy właściwym podejściu do tematu infekcji intymnych zapomnimy o wstydzie. Infekcja może dopaść każdą z nas, więc warto być gotową na szybkie poradzenie sobie z problemem.

Katarzyna Antos

Komentarze (10)

pati25

8 lat temu

Problem z infekcjami intymnymi ma wiele kobiet.I nie należy się tego wstydzić.Można infekcję złapać wszędzie.Mnie dopadają bardzo rzadko

Mindi

8 lat temu

Problemy zdrowotne nie powinny być tematem wstydliwym. Myślę, że większość kobiet dotyka ten problem. Z infekcjami intymnymi radzimy sobie coraz lepiej. Mamy większość świadomość, częściej chodzimy do lekarza a także w aptekach mamy szereg preparatów do higieny intymnej i globulek zapobiegających rozwojowi infekcji.

Emilly27k

8 lat temu

Najlepsza jest ochrona przed tym wszystkich – stosowanie odpowiednich środków do higieny intymnej.

elle@elle

8 lat temu

ja jestem wrazliwa na infekcje i nie znosze publicznych kapielisk bo latwo zlapac rzesistka ,jest to bardzo nieprzyjemne a leczenie zmudne,grzybki tez moga sie pojawic po kuracji antybiotykowej jak jest oslabiona naturalna flora bakteryjna,antybiotyk wyjalawia i trzeba koniecznie brac leki oslonowe :)))

Danusiate

8 lat temu

Obecnie jest wiele środków dostępnych bez recepty, którymi można wyleczyć lekką infekcję – i sama czasami je stosuję, ale kiedy objawy są silne, albo infekcje pojawiają się często, idę do ginekologa.

Emilly27k

8 lat temu

Moim zdaniem wszystko zależy od podejścia do tematu tabu- intymnego każdej kobiety.
Z każdym wiekiem jest tak,że te młodsze nie rozmawiają o tym problemie w obawie ,że jest to temat wstydliwy.
osobiście spotkałam się z płynami,które służą ochronie przed infekcjami i to mi się właśnie podoba,że można samemu sobie nie szkodząc przy tym swojej kobiecej intymności.

drobina

8 lat temu

Chyba większośc z nas miewa mniejsze lub większe problemy z tego typu infekcjami. U mnie pojawiały się przeważnie po kuracji antybiotykowej, bo czasami zapominałam o preparatach osłonowych. Teraz się pilnuję, ale bywa, że przyplącze się jakaś infekcja, z którą zazwyczaj radzę sobie sama. Gdy to nie pomaga, to oczywiście idę do lekarza.

dulcynea

8 lat temu

Ostatnio trochę wyciszyły się u mnie tego rodzaju infekcje. Inne mydło , woda, obca toaleta i problem gotowy.
Jak potrzebuję pomocy lekarza – nie krępuję się;)

filodendron

8 lat temu

jak ja nie lubie tego typu infekcji a dostaje je zawsze po uzyciu nieodpowiedniego mydła. Mam teraz specjalne globulki ,które daja własciwa flore bakteryjna i jest dobrze 🙂

sirena46

8 lat temu

Kobiety szczególnie narażone są na różnego rodzaju infekcje intymne.
Mnie kiedyś dopadła infekcja po kuracji antybiotykiem i bez pomocy ginekologa się nie obyło.
Niektóre infekcje wymagają konsultacji lekarskiej i leczenia.
Nie wiem dlaczego w XXI wieku są jeszcze osoby, które wstydzą infekcji intymnych?
Z poważną infekcją trzeba udać się do ginekologa, żeby nam pomógł i nie należy się krępować. 🙂

Zostaw komentarz