Powinnaś wiedzieć, że... Seks

Hormony a pociąg seksualny

hormony-a-pociag-seksualny

Seksualność człowieka nie wiąże się jedynie z seksem i rozmnażaniem. Wpływa na nią kilka innych czynników takich jak: społeczeństwo, w którym egzystujemy, więzi społeczne z innymi, doświadczenie życiowe.

Seksualność określa także nasza anatomia i fizjologia. W związku ze wzrostem wieku populacji wzrasta zainteresowanie badaczy menopauzalną seksualnością kobiet. Kobieta podczas menopauzy przechodzi szereg zmian fizycznych i psychicznych, a to zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń seksualnych. Ważną rolę w żeńskiej seksualności odgrywa testosteron, który znacznie zmniejsza się w okresie pomenopauzalnym.

Czynniki, które wpływają na zadowolenie seksualną kobiet to:

 • dobra samoocena
 • wysokie zarobki
 • orgazm, który daje satysfakcję oraz
 • pierwsze doświadczenia seksualne z partnerem po osiągnięciu dojrzałości

Twój cel – wysoka samoocena

Samoocena kobiet istotnie wpływa na satysfakcję seksualną; wysoka ją podnosi, a niska obniża. Myśl o sobie w samych superlatywach- jestem sexy, czuje się świetnie w swoim ciele, kocham siebie i jestem szczęśliwa. Odkryj moc pozytywnego myślenia. Analogicznie do samooceny na kobiety wpływa wynagrodzenie jakie otrzymuje oraz atrakcyjność fizyczna.

W trakcie klimakterium wykazano spadek i niedobór hormonów – estrogenów i androgenów – mają one znaczny wpływ na popęd seksualny, jak i na samą seksualność.

 • Niedobór androgenów (hormon męski występujący w niewielkiej ilości u kobiet) powoduje:
 • obniżenie zdolności przeżywania orgazmów,
 • brak fantazji seksualnych,
 • spadek pożądania
 • uczucie zmęczenia;
  w przeciwieństwie do kobiet, u których zachowana jest prawidłowa ilość hormonu.

W czasie menopauzy kobiety doświadczają zmian nastroju, spadek popędu seksualnego, oprócz zmian psychicznych następują także zmiany fizjologiczne, objawy wazomotoryczne (zaburzenia snu, uderzenia gorąca, zaburzone funkcje seksualne), suchość pochwy, atrofia urogenitalna.
Objawy te powoduje niedobór estrogenów.

Z objawami menopauzy walczy się za pomocą leków hormonalnych, u wielu kobiet skuteczna jest tradycyjna terapia estrogenowo-progestagenna. Jednakże mimo podawania hormonów, niektóre kobiety nadal mają obniżone libido, jest to związane z samooceną i ma podłoże psychologiczne.

Kanka

Komentarze (4)

wiktoria73

9 lat temu

Właśnie tak, myślę, że główne znaczenie ma podłoże psychologiczne. No ale na to składa się i samoocena, i zarobki, i atmosfera w domu, itp.

karoligrz

9 lat temu

oj wiem coś na ten temat.Stosuję tabletki antykoncepcyjne i z moim pociągiem sexualnym jest naprawdę różnie. A niekiedy wogóle nie mam na nic ochoty 🙁

linet

9 lat temu

Uważam, że ani wysoka samoocena nie pomoże, ani właściwy poziom hormonów, jeśli zabraknie uczucia między partnerami.Ten czynnik b. skutecznie wychładza relacje seksualne.
A przywracanie apetytu na seks przy pomocy terapii hormonalnej jest dość ryzykowne ze względu na wiele skutków ubocznych.

Suzanna

9 lat temu

Kolejny raz potwierdza się teza, że „wszystko zaczyna się w głowie”…Hormony hormonami, ale wysoka samoocena to podstawa!

Zostaw komentarz