hormonalna-terapia-zastepcza-zalety-plastrow

Hormonalna terapia zastępcza to jedna z metod leczenia objawów menopauzy. Jedną z jej form są plastry. Czym charakteryzuje się ich stosowanie?

Hormonalna terapia zastępcza rozwiązaniem na objawy menopauzy

Menopauza to okres, przez który będzie musiała przejść każda kobieta. Niektóre z nich zupełnie bezobjawowo mijają ten czas, inne zaś sięgają po różnego rodzaju środki, które niwelują objawy menopauzy. Uporczywe uderzenia gorąca, poty czy zmęczenie mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wpływają na nasze samopoczucie. Hormonalna terapia zastępcza jest formą leczenia, opartą na uzupełnianiu niedoboru hormonów, który ma miejsce wraz z dojrzewaniem kobiety. Zaburzona gospodarka hormonalna jest powodem dolegliwości. Przyjmowanie hormonów jest skutecznym rozwiązaniem tych problemów. Terapia hormonalna może mieć formę tabletek, zastrzyków lub plastrów.

Zalety plastrów stosowanych przy hormonalnej terapii zastępczej

Niski poziom hormonów takich jak estrogeny jest związany z okresem menopauzy. Przysparza on kobiecie kłopotów zdrowotnych w postaci wielu symptomów. Na wszelkie objawy pomogą plastry, zawierające określoną dawkę hormonów. Tę formę leku przykleja się na ciało, zwykle przedramię, pośladek czy plecy. Przezskórna aplikacja dawki leku pozwala na uzyskanie stałego krążenia we krwi, prze stopniowe uwalnianie hormonów. Jest bezbolesna i łatwa w stosowaniu. Plastry są wykonane w kolorze skóry, dzięki czemu są dyskretne. Ten sposób terapii nie oddziałuje na nasz układ pokarmowy, co ma miejsce w przypadku zażywania leków doustnych. Chronimy więc naszą wątrobę. Hormonalną terapię zastępczą w formie plastrów, zaleca się kobietom, mającym problemy z układem krążenia czy cukrzycą. Jest nowoczesnym i alternatywnym rozwiązaniem dla pań dbających o bezpieczeństwo swojego organizmu i zdrowia. Plastry umożliwiają podawanie mniejszej dawki hormonów niż tabletki. Zmienia się je zwykle 2 razy w tygodniu. Dużą ich zaletą jest to, że kobieta nie musi pamiętać o codziennym przyjmowaniu farmaceutyków. Oprócz skutecznego działania na objawy menopauzy, zapewniają także ochronę przed chorobami takimi jak nowotwór macicy.

Plastry bardzo często są wybierane przez kobiety, decydujące się na hormonalną terapię zastępczą. Ich długa lista zalet świadczy o skuteczności i wysokim bezpieczeństwie tej formy leczenia objawów menopauzy.

Katarzyna Antos